Grafické karty | Aféry | GeForce RTX 4000

Aféra s tavícími se konektory na GeForce RTX 4090 pokračuje. Expert z Corsairu našel další příčinu

Aféra s problémovými konektory u GeForce RTX 4090 stále pokračuje a zatím není k dispozici finální vysvětlení, co roztavení a přepálení 16pinového konektoru způsobuje. Podle posledních výzkumů redakcí jako Gamers Nexus nebo iGorsLab to vypadalo, že na vině je nejspíše adaptér, který od některých výrobců grafických karet nesplňuje specifikace.

Posléze se však objevily problémy i u majitelů GeForce RTX 4090, kteří mají moderní napájecí zdroje vybavené přímo novým 16pinovým konektorem 12VHPWR, takže do grafiky připojovali pouze jeden kabel bez adaptéru.

Do teoretického výzkumu se tak přidal i expert z Corsairu, který se specializuje na zdroje – JonnyGuru. V podrobném článku popisuje, že hlavní problém by mohl být zcela jinde – špatně zasunutý konektor. Zatímco u standardních PCI Express konektorů s tím nejspíše nebyl takový problém, protože spotřeba karet a tedy i proudy nebyly tak velké, s novým konektorem se ale jedná o mnohem vyšší hodnoty. Přeci jen to, co je rozloženo do čtyř konektorů PCI Express, najednou přechází přes jeden.

Zacvaknout tento konektor úplně nadoraz může být těžší a tak je u problémových instalací možné, že konektor nebyl zcela zasunutý, což přináší zvýšený odpor a následné přehřívání nad rámec specifikací.


Nejoblíbenější GeForce RTX 4090

Gigabyte GV-N4090GAMING OC-24GD Gigabyte GV-N4090GAMING OC-24GD
nabízí 23 obchodů za ceny od 45 474 Kč
Porovnat ceny
Gigabyte GV-N4090IXEB-24GD Gigabyte GV-N4090IXEB-24GD
nabízí 2 obchody za ceny od 55 990 Kč
Porovnat ceny
MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM LIQUID X 24G MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM LIQUID X 24G
nabízí 22 obchodů za ceny od 52 389 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené GeForce RTX 4090


Je otázkou, jestli by takový problém měl výrobce grafické karty vlastně reklamovat – uživatel totiž nedodržel správnou instalaci. Uvidíme, jak vše nakonec dopadne a jak se k problému vyjádří Nvidia. Pokud ale máte GeForce RTX 4090, určitě si při vypnutém počítači a vypnutém zdroji zkontrolujte, že kabel či adaptér je opravdu správně zasunutý ve všech směrech.

Diskuze (88) Další článek: Radioaktivní ciferníky svítily i v rolexkách. Barva se nanášela ručně. Proč „radiové holky“ olizovaly štětce?

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,