Cenzura | CZ.NIC | Dezinformace

CZ.NIC odblokoval sedm domén dezinformačních webů, jen Aeronet má smůlu

Oživeno 25. 5. | Jak slíbil, tak i splnil. CZ.NIC už nevidí důvod pro blokování dezinformačních webů, jejichž české domény před třemi měsíci odstavil. A protože soudy, policie ani úřady nenařídily jinak, dnes sedm domén z černé listiny odstranil.

Zůstal na ní však Aeronet.cz, protože porušuje podmínky registrace. „Sdružení CZ.NIC vyzvalo držitele jména domény aeronet.cz k opravě údajů, a protože se tak dosud nestalo a držitel se sdružením nekomunikuje, je posledním nástrojem, jak jej upozornit, že se jménem domény není vše v pořádku, její vyřazení ze zóny na jeden měsíc. Pokud budou údaje opraveny, bude doména neprodleně zprovozněna. V opačném případě bude zrušena a uvolněna k registraci,“ uvádí sdružení.

Aeronet je registrován přes Domains by Proxy, což je anonymizační služba, jejíž účelem je zatajit jméno držitele. CZ.NIC ale podobné „bílí koně“ netoleruje. Aeronet obecně tají, kdo za webem stojí. Jediný současně píšící redaktor se schovává za přezdívkou VK (Vedoucí kolotoče) a údajný vydavatel, firma American European News, sídlí ve virtuální kanceláři a newyorské adrese.


Původní článek z 12. 5. | V pátek 25. února, den po ruské invazi na Ukrajinu, CZ.NIC vyřadil osm českých domén patřících dezinformačním webům z tzv. zóny. Stránky, které měly údajně relativizovat a ospravedlňovat útok, tak přišly o původní adresu a musely se přestěhovat jinde, což řada z nich skutečně udělala.

Dnes CZ.NIC vydal zprávu, že by se osm domén mělo brzy do zóny zase vrátit. Od začátku mělo jít jen o mimořádné dočasné řešení. Správce českého internetu uvádí, že po uplynutí tří měsíců, tedy od 25. května, už domény nebude blokovat, pokud mu to nenařídí soud, policie nebo jiný způsobilý veřejný orgán.

Smyslem bylo vytvoření časového prostoru pro reakci příslušných orgánů veřejné moci, nikoliv trvalá blokace pouze z rozhodnutí sdružení CZ.NIC. Také proto sdružení hned na počátku vyzvalo vládu České republiky k přijetí systémových opatření v oblasti prevence a zamezení šíření dezinformací v on-line prostředí,“ uvádí CZ.NIC.

Blokování domén Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz mělo jen dočasný efekt. Weby to sice v na konci února v březnu ochromilo, ale jak ukazuje průběžná analýza na Investigace.cz, blokovaným webům se už na nových adresách pomalu vrací návštěvnost, kterou měly letos v lednu.

CZ.NIC začal zmíněné domény blokovat na základě článku 17 pravidel registrace, který říká, že sdružení je oprávněno dle svého uvážení zrušit delegaci jména domény, jestliže jejím prostřednictvím dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti. Podle Vojenského zpravodajství těchto osm webů ohrožovaly bezpečnost.

Diskuze (75) Další článek: Starlink spouští satelitní internet pro obytná auta. Stojí o 680 korun víc a může být pomalejší

Témata článku: Internet, Web, Doména, Cenzura, Rusko, CZ.NIC, Policie, Dezinformace, Černá listina, Vojenské zpravodajství, Dobré řešení, Sdružení, SMU, Aeronet, Registrace, Držitel, Zóna, Sputnik, Česká republika