Satelit | Letadla | Připojení k internetu

Aerolinky Hawaiian Airlines nabídnou jako první připojení k internetu přes Starlink. Pro cestující bude zdarma

Pasažéři amerických aerolinek Hawaiian Airlines budou již v příštím roce moci na palubách letadel zdarma využívat vysokorychlostní internetové připojení přes satelitní systém Starlink. Podle televizní stanice CNBC se jedná o první spolupráci společnosti SpaceX Elona Muska s velkou leteckou společností.

Starlink je satelitní konstelace sestávající v současnosti z přibližně dvou tisíc satelitů, pohybujících se na nízké oběžné dráze Země. Je určena k poskytování vysokorychlostního internetu koncovým spotřebitelům i firmám kdekoli na planetě.

Rychlý internet na palubě letadla

Plán havajských aerolinek na bezplatné internetové připojení by mohl zvýšit tlak na konkurenční letecké společnosti, aby cestujícím nabízely Wi-Fi zdarma. Například generální ředitel Delta Air Lines Ed Bastian již v roce 2018 uvedl, že jeho firma chce ve svých letadlech nabízet bezplatnou vysokorychlostní Wi-Fi. V roce 2019 ji Delta dokonce testovala na některých letech.

Očekává se, že instalace infrastruktury, která umožní komunikaci systémů na palubách letadel se satelity, proběhne v příštím roce. Do té doby je však nutné, aby celý systém, čítající například kopulovitou anténu na horní části letounu, získal nezbytné certifikace. „Jsme si jisti, že existuje cesta, jak to udělat.“ řekl ředitel marketingu a komunikace Avi Mannis.

Nutno dodat, že pro zákazníky Hawaiian Airlines bude bezplatné internetové připojení na palubách strojů této společnosti velkým zlepšením komfortu. Tyto aerolinky totiž až dosud takovou možnost vůbec nenabízely, přestože realizují dlouhé lety až do Japonska, Austrálie či na Nový Zéland.

Starlink je „naprosto odlišný“

„V minulosti jsme neviděli moc možností, jak zajistit konektivitu nad Tichým oceánem. Naše flotila tak nenabízela žádnou možnost internetového připojení.“ přiznal Mannis s tím, že možnosti se postupem času zlepšovaly. Nakonec padlo rozhodnutí využít projekt Starlink, který by měl splnit veškerá očekávání klientů.

Mannis neupřesnil, jakou rychlost internetu bude Starlink v letadlech poskytovat, ale řekl, že „výkon, o kterém mluvili a který předvedli, byl velmi působivý“. Kromě toho zdůraznil, že vize internetu v letadle od SpaceX „je naprosto odlišná“ od ostatních konkurenčních poskytovatelů širokopásmového satelitního připojení, a uvedl, že služba by měla být „rychlá, bez problémů dostupná a zdarma“.

Na konci roku 2021 měly aerolinky Hawaiian 24 letadel Airbus A330-200 a 18 letadel A321. Starlinkem plánují vybavit i své budoucí stroje Boeing 787. Naopak Boeingů 717, používaných pro vnitrozemské lety, se dohoda netýká. Letecká společnost odmítla zveřejnit jakékoli podrobnosti o finanční stránce dohody uzavřené se SpaceX.

Diskuze (2) Další článek: Protilátky odhalily, že covidem-19 se nakazila už více než polovina obyvatel Spojených států

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,