AeroCool GateWatch 2: Panel s tlustým sklem

Velmi účiným způsobem, jak ztišit hlučný počítač, je inteligentní regulace otáček ventilátorů. Panel AeroCool Gatewatch 2 je inovovanou verzí chladiče s velkým kulatým displejem, který obsadí dvě 5,25" pozice. U novějšího modelu je ale místo využito účelněji.

Firma AeroCool přináší na trh novou verzi svého monitorovacího panelu. Je určen především pro ty, kteří ze svého počítače neradi slyší hluk a nechtějí se vydat náročnou cestou vodního chlazení, ani se nespokojí s pasivně chlazeným méně výkonným počítačem. Jedinou možností je tedy snížit otáčky stávajících ventilátorů na minimum. Při tom všem ale nesmíte zapomenout na teplotu, která bez dostatečného chlazení vzroste dřív, než se nadějete.

Inovovaná verze panelu GateWatch doznala značných změn, základní myšlenka a zaměření zůstávají však stejné. I nový model si stále zachovává pro někoho nepříjemné rozměry dvou 5,25" pozic, ale v případě GateWatch 2 je velký prostor využit mnohem efektivněji než u jeho předchůdce. Bohužel i tentokrát se budete muset obejít bez čtečky paměťových karet.

Náhon na všechny čtyři

Připojit a monitorovat můžete až čtyři zařízení. A to jak teplotu, tak i rychlost přidružených ventilátorů. Každé zařízení má svoje vlastní tlačítko na ovládací konzole. Proces nastavování otáček je možné řídit manuálně, případně jej můžete ponechat na řídící elektronice, která bude otáčky upravovat v závislosti na teplotách získaných ze snímačů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Opakovaným stiskem tlačítka pro příslušné zařízení se na panelu zobrazují postupně informace o aktuální teplotě, otáčkách a maximální povolené teplotě. Nastavení otáček a mezní teploty je možné provádět po třísekundovém stisku tlačítka daného zařízení. Minimální krok nastavení teploty je 1 °C, pro otáčky ventilátorů 100 ot./min.

Na správnou činnost dohlíží alarm, který se spustí v případě zvýšení teploty přes mezní hodnotu a nebo při zastavení některého z ventilátorů. Pokud se tak stane, budete upozorněni hlasitým, cca dvacetisekundovým pípáním. Přednastavená hranice spuštění alarmu je 65 °C pro procesor, 55 °C pro grafickou kartu, 55 °C pro pevný disk a 45 °C pro skříň. Tyto hodnoty lze nicméně snadno měnit v rozmezí 25–90 °C.

Má tlusté sklo

Na panel lze volitelně připevnit optickou lupu, přičemž si můžete vybrat ze dvou barevných provedení – bílé a modré. Navíc lze podle potřeby intenzitu podsvícení displeje měnit ve třech krocích od maximální intenzity po úplné vypnutí. Je trochu škoda, že se ani tentokrát v panelu nezabydlela čtečka paměťových karet. Pochvalu si ale určitě zaslouží za konektory pro audio vstup a výstup, které doplňuje ještě dvojice USB portů.

 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 
Testovací sestava
základní deska DFI Lanparty nForce4
procesor AMD Opteron 144 1,8GHz@2,6GHz
chladič procesoru Arctic Cooling Freezer 64 Pro 
paměť 2× 512 MB Kingmax Hardcore DDR500
grafická karta Sapphire ATI Radeon X1800 GTO 256 MB,
2× ventilátor Zalman

AeroCool GateWatch 2
monitorovací panel
1 396 Kč s DPH
TN Trade, Hradec Králové
www.tntrade.cz
rozsah regulace otáček 0–9 999 ot./min
nastavení alarmu 25–90 °C
rozsah teplotních čidel 0–90 °C
maximální proudový odběr ventilátorů 4× 0,5 A
vstupy a výstupy 2× USB 2.0, 1× audiovýstup, 1× mikrofon
rozměry 42 × 147 × 190 mm
příslušenství 2 × zvětšovací sklo, napájecí kabely k ventilátorům, teplotní čidla + samolepky, šroubky, instalační leták
záruka 2 roky

Verdikt
AeroCool GateWatch 2 je velmi zajímavý a vzhledově povedený panel. Jediným vážnějším handicapem je chybějící čtečka paměťových karet. Bohužel i rozměry mnoho zájemců příliš nepotěší.
funkce (40 %)
7
provedení (30 %)
9
příslušenství (10 %)
10
cena (20 %)
7
celkové hodnocení 79 %
 
Klepněte pro větší obrázek 
volitelná intenzita podsvícení
automatická regulace
přehledný displej
   
Klepněte pro větší obrázek 
zabírá dvě 5,25" pozice
pouze interní zapojení audio konektorů
chybí čtečka paměťových karet

 

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 24/06.Diskuze (9) Další článek: AMD zlevňuje procesory v nižší a střední třídě

Témata článku: Pan, Bílá elektronika, Povolená hranice, Vodní verze, Alarm, Inovovaná verze, Maximální proud, Optický audio kabel, Zalman, Handicap, Chybějící čtečka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů