AdvancedRemoteInfo: veškeré informace o počítači na jedno klepnutí

Čas od času se objeví zajímavý prográmek, který dovede zobrazovat nejrůznější informace o počítači a nainstalovaném softwaru. Podobných aplikací je samozřejmě mnoho, v komerčním i freewarovém světě. AdvancedRemoteInfo zaujal svou jednoduchostí a funkcí pro zjišťování informací o vzdáleném počítači.
AdvancedRemoteInfo: veškeré informace o počítači na jedno klepnutí

 Plusy / minusy
 + práce se vzdálenými počítači
 + dávkový režim
 + zjišťování informací o procesech 
 – málo funkcí pro práci s disky
 – informace o službách

AdvancedRemoteInfo nabízí v prvé řadě základní informace o počítači, jako je název, IP adresa, MAC adresa a jiné. U toho ovšem nezůstává a dovede vypsat seznam procesů, služeb, diskových jednotek, programů, sdílených položek a informací o uživatelích. Pracuje celkem rychle, a přestože je zatím v betaverzi, neměli byste při jeho používání narazit na sebemenší problém. Kromě zjišťování nejrůznějších informací program nabízí také několik dalších pomůcek, o kterých se později zmíním.

Základní přehled

Okno programu je rozděleno do několika záložek, mezi kterými se přepínáte možná trochu nezvykle ve spodní části. Hned po spuštění máte možnost zobrazit základní informace o svém počítači. Kromě již zmíněných IP a MAC adres, je tu například název použité síťové karty, číslo verze systému a webového prohlížeče Internet Explorer, produktový kód Windows, informace o procesoru, BIOSu, grafické kartě a jiné.

Klepněte pro větší obrázek

Základní informace o počítači

Pro získání těchto informací je nutno zadat IP adresu počítače, ze kterého se program pokusí tyto údaje získat. Program vám mimo jiné sdělí rychlost odezvy (ping) a zda na počítači běží operační systém Windows.

Seznam procesů

AdvancedRemoteInfo neslouží jako pokročilý správce spuštěných procesů, nicméně funkce, které pro práci s procesy nabízí jsou celkem užitečné. V prvé řadě je tu samozřejmě možnost ukončení vybraného procesu, případně nastartování procesu nového. Uvítal bych, kdyby se program před ukončením procesu alespoň dotázal. Šance, že omylem odstřelíte jiný proces, než chcete, je poměrně velká. Stačí se jen překlepnout. Tabulka procesů zobrazuje jejich názvy, využití operační paměti, dobu spuštění, čas jádra a identifikační číslo každého procesu.

Klepněte pro větší obrázek

Program dokazuje na weby s popisem procesů

Jakmile použijete kontextovou nabídku, zobrazí se vám funkce, které dovedou vyhledat informace o procesu pomocí vyhledávače Google a několika dalších známých služeb. Konkrétně jde o Wintask Process Library (www.liutilities.com/products/wintaskspro/processlibrary), Sysinfo.org (www.sysinfo.org) a Anti-Spy.info (www.anti-spy.info). Máte-li podezření, že se vám v počítači uhnízdil spyware nebo podobný nezvaný host, můžete jej takto odhalit. Informace jsou dostupné skrze webový prohlížeč, program zavolá samozřejmě ten, který máte nastaven jako výchozí.

Seznam služeb

Co se týče seznamu služeb, ten je na první pohled podobný předchozímu seznamu procesů. Nicméně v tabulce máte zobrazeny pouze tři sloupečky. V druhém je vidět popis služby, ve třetím pak její skutečný název. První sloupeček obsahuje obrázek symbolizující stav služby, tedy to, zda je právě aktivní nebo ne. Služby je možno na požádání zastavovat nebo startovat. Víc toho program se službami v tuto chvíli nedovede. Dovedl bych si představit další funkci, která by například zobrazovala stručné popisky u nejznámějších služeb, jako je Systémový čas nebo Windows Installer.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o instalovaných službách

Disky a sdílené položky

Seznam disků a sdílených položek je zatím nejméně užitečnou částí celého programu. V seznamu disků prostě jen zobrazuje diskové oddíly, případně vyměnitelná média. Statistika je opravdu pouze základní – velikost, volné místo a jeho procentuální vyjádření. U sdílených položek je zase zobrazen sdílený název, komentář, a cesta ke sdílené položce. V tomto případě máte možnost přidat další sdílení, nebo naopak existující sdílenou položku odstranit. U seznamu disků žádné funkce navíc nejsou. Pro základní statistiku by myslím nebylo špatné zobrazení počtu souborů, složek, údaje o fragmentaci a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Pohled na seznam sdílených položek

Seznam softwaru a uživatelé

AdvancedRemoteInfo  prohledá váš počítač a zobrazí seznam všech nainstalovaných programů. Ten je rozdělen do dvou částí. V první najdete kompletní výpis všech programů, které máte ve svém počítači. Tento výpis slouží jen pro informace, nic dalšího s ním nelze provádět. Stiskem příslušného tlačítka zobrazíte druhý výpis, který nabídne seznam programů, které lze z počítače odebrat. Objeví se také odinstalační tlačítko. Bohužel jsem měl pocit, že oba dva výpisy nefungují zcela správně, zejména u možnosti odebírání programů řada položek chyběla.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam programů, které lze odebrat z počítače, není úplný

Seznam uživatelů a uživatelských skupin je opět čistě informační záležitostí. Pokročilá správa uživatelských účtů tak dále zůstává v rámci standardních nástrojů Windows. Tuto část AdvancedRemoteInfo můžete použít alespoň k přehledu o tom, jací uživatelé mohou s počítačem pracovat.

Klepněte pro větší obrázek

Přehled uživatelů a uživatelských skupin

Doplňky a pomůcky

Na začátku jsem slíbil, že se podíváme i na několik doplňků a pomůcek, které program nabízí. V prvé řadě je to možnost odesílání vzkazů po síti pomocí NetSend. Do stále viditelného políčka v programu jednoduše napíšete vzkaz, který je po stisku odesílacího tlačítka poslán na počítač se zadanou adresou nebo názvem.

Mezi další pomůcky patří nástroj pro sledování počítače a uživatelů. S pomocí AdvancedRemoteInfo můžete také snímat „screenshoty“ obrazovky. Tato funkce je však dostupná až po instalaci doplňku staženého z webu. Program vás alespoň odkáže na příslušnou webovou stránku. Zajímavostí je automatický režim snímání obrazovky. To bude prováděno v zadaném intervalu a soubor bude ukládán do zadané složky. Nastavit můžete maximální počet snímků, případně ukončení po uplynutí stanované doby.

Klepněte pro větší obrázek

Automatické snímání obsahu obrazovky

Další pomůcky zobrazují CD klíč od Windows XP, dovedou probudit uspaný počítač v rámci místní sítě (potřebujete znát MAC adresu), spouští příkazový řádek pro ovládání vzdáleného počítače, případně vyvolávají některé systémové nástroje. Je zde také funkce pro odmaskování políček pro zadávání hesla. Zajímavý je kalkulátor síťových adres. Jednoduše zadáte IP adresu a masku podsítě. Kalkulátor pak na požádání zobrazí ID sítě, různá vyjádření v binárním tvaru a další.

Klepněte pro větší obrázek

Síťový kalkulátor

Dobrý nápad, chce dotáhnout do konce

Program AdvancedRemoteInfo vykročil správným směrem a již v současné betaverzi nabízí  zajímavé informace a pomůcky. Najde se sice pár míst, kde další funkce vyloženě chybějí, avšak jinými funkcemi to program vyvažuje. Zaujal mě mimo jiné dávkový režim, ve kterém lze hromadně odesílat vzkazy po síti, skenovat počítače a vypínat je. Stačí zadat seznam IP adres a provést vybranou akci.

 AdvancedRemoteInfo 0.6.5.0 Beta
 Informace o počítači a systému
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  MasterBootRecord.de
 web  http://masterbootrecord.de/ 
 cena  freeware
 operační systém   Windows 2000/XP

Témata článku: Windows, Internet Explorer, GigaMania, Základní program, Základní popis

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Motyka 10. 6. 2006 12:12:29
    Sice vim ze je to beta, ale na notebooku to pustit nejde. Neprojde pres...
  • Jan Fiala, Jan Fiala 10. 6. 2006 9:37:03
    Nevim, jak autor prisel na napad uvadet hodnoty v jednotlivych editech,...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky