Advanced Micro Devices Corp. - profil

Tato část miniseriálu o výrobcích procesorů je zaměřena na současnou procesorovou "dvojku" (co se týče počtu prodávaných procesorů), na firmu AMD Corporation. Ta sice měla v minulosti pověst "kopírovače" Intelu (s touto pověstí zápasí AMD dodnes), od roku 1999 se však vydala svou vlastní inovační cestou, která vyústila v překvapivě úspěšnou rodinu procesorů AMD Athlon a Duron.
Advanced Micro Devices Corp. - profil

Firma AMD patří mezi přední výrobce integrovaných obvodů - vyrábí a vyvíjí nejenom procesory pro osobní počítače - důležitým artiklem jsou také například paměti typu flash (zde je tato firma světovou jedničkou). AMD však skutečně získalo svoji největší popularitu v oblasti výroby mikroprocesorů - byla to totiž právě tato firma, které se povedlo zlomit dlouhotrvající "téměř-monopol" Intelu a přinutit tohoto giganta k "procesorové válce", která vyústila ve značnou akceleraci vývoje a neustálé zlevňování procesorů (dnes je možno koupit 1GHz procesor sedmé generace za 3500Kč).

V roce 2000 se AMD povedlo vyrobit přes 15 milionů procesorů, tento rok by měl počet vyrobených procesorů přesáhnout dokonce 20 miliónů. I podíl na trhu s procesory se zvedá - z mizivých 7 % v roce 1997 se firma vypracovala na dnešních téměř 26 % světového trhu. Z OEM výrobců je největším odběratelem Compaq a Gateway, kteří mají 20 % podíl na tržbách firmy. V AMD je na celém světě zaměstnáno již 14 696 lidí.

Firma v roce 2000 slavila největší obchodní úspěchy ve své historii, kdy po několikaletých ztrátách vykázala obrat 4,644 miliardy dolarů (175 miliard korun - čtvrtina státního rozpočtu ČR) a čistý zisk činil zisk firmy činil 983 miliónů dolarů (37,5 miliardy korun). Akcie firmy mají hodnotu kolem 5 miliardy dolarů (což je něco kolem 200 miliard korun). Firma AMD na žebříčku s firem s největším obratem - Fortune 500 zujímá 369. pozici. 

Největším konkurentem AMD je samozřejmě Intel, který s touto firmou konkurenčně soutěží více něž 10 let. Díky tomuto krvavému konkurenčnímu boji jsou nyní ceny procesorů snad nejnižší za celou historii polovodičového průmyslu - tedy pokud přihlédneme k poměru ceny procesoru k celé sestavě. Firmě AMD také konkurují společnosti VIA technologies (nyní vyrábí procesory C3) a Transmeta (s řadou Crusoe), ty však s AMD úzce spolupracují - a navíc se jedná o na procesorovém trhu poměrně nevýznamné společnosti se specifickými zákazníky. V oblasti flash pamětí konkuruje AMD opět Intel, ale také Motorola (se kterou AMD také spolupracuje) a STMicroelectronics (největší evropský výrobce polovodičů - znám jen např. grafickým čipem Kyro).  

Centrála firmy

Hlavní stan firmy AMD je umístěn v Sunnyvale, Californie. Sídlo firmy nese honosný název One AMD Place a je postaveno na základech bývalého sídla firmy AT&T (amerických telekomunikacích). V centrále AMD pracuje přes 700 lidí od uklízeček až po manažery typu W.J. Sanderse. V budově také můžete najít 200 kanceláří, 38 konferenčních místností, čtyři učebny, dvě laboratoře a hlavně 8 bufetů :). Celá budova je klimatizována. 

 

Pokud chcete do AMD napsat děkovný či výhružný dopis, určitě se vám bude hodit adresa:

One AMD Place
Sunnyvale
P.O. Box 3453
Californie 94088-3453
Telefon: 001/408 732 2400

Témata článku: Firma, Spitfire, Konkurenční firma, Honosný název, Procesory AMD, Slušná cena, Bomb, Igor, Aircraft, Značné zpoždění, Koncentrační tábor, Superman, Dlouhý rok, Dlouhá doba, Hector, Předcházející rok, Největší výrobce, Největší podíl, Appaloosa, California, Thompson, Nejmocnější muž, Handicap, Morgan, Celá budova


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč