Advanced Micro Devices Corp. - profil

Tato část miniseriálu o výrobcích procesorů je zaměřena na současnou procesorovou "dvojku" (co se týče počtu prodávaných procesorů), na firmu AMD Corporation. Ta sice měla v minulosti pověst "kopírovače" Intelu (s touto pověstí zápasí AMD dodnes), od roku 1999 se však vydala svou vlastní inovační cestou, která vyústila v překvapivě úspěšnou rodinu procesorů AMD Athlon a Duron.
Advanced Micro Devices Corp. - profil
Kapitoly článku

Projekt s kódovým názvem K7 byl ohlašován již od roku 1997. Mělo se jednat o první procesor 786 generace. Hlavní devizou tohoto procesoru byla kompletně nová architektura s velmi silnou FPU (procesor má 3 FPU jednotky), taktovací frekvence od 500 MHz, velká L2 cache, slušná cena a zbrusu nová FSB sběrnice. AMD zvolilo sběrnici EV6, která pracovala na frekvenci 100 MHz v DDR módu (tzn. data se přenesly dvakrát za takt). 

V srpnu 1999 byl tento procesor uveden pod obchodní značkou AMD Athlon. Jednalo se o revoluci. AMD zvolila úplně na Intelu nezávislou koncepci. Vlastní architektura, vlastní čipset, vlastní provedení patice. První Athlony se vkládaly do Slotu A. Proč zrovna slotové provedení? Protože první Athlon měl externí 512 KB L2 cache umístěnou vedle čipu v pouzdru (joro: obdobné řešení zvolil již dříve i Intel u svých "kartridžových" Pentii II). První čipset pro Athlon byl AMD 750. Jednalo se o poměrně průměrný čipset, který zvládal jen PC 100 paměti. Avšak pro začátek to stačilo a VIA se svým KX133 neboli čipsetem s podporou PC133 pamětí na sebe nenechala dlouho čekat. 

Co se týče výkonu byl Athlon bomba. Pentia III (v té době ještě s jádrem Katmai) za ním velmi zaostávaly a Celerony úplně propadávaly. Největší sílu (a to platí i o současných Athlonech) měl procesor v 3D renderovacích programech typu 3D Studio MAX. 

Athlon byl ve většině odborných časopisech vyzdvihován, ale rozšiřování této platformy nebylo ze dne na den. Největším problémem bylo nedostatek základních desek. Intel dokonce hrozil výrobcům desek, že jim zastaví dodávky Intel čipsetů jestli budou vyrábět základní desky pro procesory AMD. Desky se vyráběli, ale bylo jich žalostně málo a např. takový Asus tyto desky vůbec nevyráběl. Vyráběli je jen Biostar, Gigabyte a FIC - v nehezkých neoznačených krabicích. 

Po přechodu na 0,18 mikron technologii mělo AMD proti Intelu velmi slušnou technologickou výhodu. Nová architektura s vylepšenou výrobní technologií dokázala zvládat bez problému vyšší frekvence než procesory od Intelu. AMD proto jako první na trh uvedla svůj 1 GHz procesor. Nejednalo se o žádný revoluční moment, ale o vyvrcholení frekvenční války mezi Intelem a AMD. 

Na léto 2000 byl připravován nový upravený Athlon s jádrem Thunderbird, který odstraňoval jeho největší handicap - nízko taktovanou L2 cache. AMD připravovala ještě jeden procesor - Duron, neboli odlehčený Athlon pro low-end. VIA pro tyto dva procesory připravila nový čipset KZ 133 určený pro patici .Ten však byl přejmenován na KT133. Důvod byl prostý, označení KZ za druhé světové války nesly koncentrační tábory. 

Athlony s jádrem Thunderbird byly snad nejúspěšnější procesory od firmy AMD. Sice měli menší L2 - pouhých 256 KB - ale ta byla taktována na stejné frekvenci jako procesor a bylo integrována v jádru. Thunderbird byl výkonnější než Pentia III a několikanásobně levnější. Protože již v době uvedení Thunderbirdů (v srpnu 2000) bylo na trhu spousta desek se Socketem A, byl přechod na novou patici téměř bezbolestný.

Dalším trumfem AMD byl bezpochyby Duron (kódové jméno Spitfire), který byl uveden souběžně s Thunderbirdem. Měl sice jen 64 KB L2 cache, ale svým výkonem a cenou konkurenční Celerony převálcoval. Duron se stal a myslím, že stále je (protože Intel ještě neuvedl své Celerony s jádrem Tualatin) králem low-endu.

Témata článku: Profil, Konkurenční firma, Aircraft, California, Značné zpoždění, Honosný název, Největší výrobce, Velké množství, Palomino, Celá budova, Spitfire, Douglas, Celá firma, Hector, Fairchild Semiconductors, Celá místnost, Koncentrační tábor, Igor, Dlouhý rok, Superman, Bomb, Slušná cena, První série, Nejmocnější muž, Miliarda korun


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 54

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize