Advanced Micro Devices Corp. - profil

Tato část miniseriálu o výrobcích procesorů je zaměřena na současnou procesorovou "dvojku" (co se týče počtu prodávaných procesorů), na firmu AMD Corporation. Ta sice měla v minulosti pověst "kopírovače" Intelu (s touto pověstí zápasí AMD dodnes), od roku 1999 se však vydala svou vlastní inovační cestou, která vyústila v překvapivě úspěšnou rodinu procesorů AMD Athlon a Duron.
Advanced Micro Devices Corp. - profil

Všechny úspěchy však skončily uvedením Pentia - nejvýkonnějšího procesoru thdejší doby. AMD neměla proti tomuto gigantu žádnou protiváhu. Sice se rychle snažila uvést Am5x86, to však byla pouze upravená 486, aby zvládala vyšší frekvenci. Povedlo se sice dostat až na neuvěřitelných 133 MHz a procesor se výkonnostně vyrovnal Pentiu 75 MHz, a zde AMD skončilo. Pentium získávalo samé úspěchy, a vydobylo si takové jméno, že lidé celé počítače označovali jako Pentium. O tom se AMD mohlo jen zdát. 

I AMD připravovalo svůj 586 procesor. Ten se však začal vyvíjet v době, kdy bylo uvedeno Pentium a proto měl značné zpoždění. Procesor byl uveden až v roce 1996 (v té době měl Intel již na trhu svůj první 686 procesor Pentium Pro) a nesl označení K5 - K v názvu znamená Kryptonit neboli kámen který dokázal zničit Supermana (že by Jerry měl rád komiksy ? :)). Pro AMD však K5 znamenala málem krach. Byla uvedena jak pozdě, tak byla oproti Pentiu pomalá (v FPU operacích úplně propadla). S prvními sériemi byly ještě k tomu velké problémy. Tato skutečnost velmi poškodila jméno firmy. Naštěstí byly následné série kvalitnější, ale i tak si K5 získala pověst velmi slabého procesoru, který je vhodný jen pro ty nejlevnější počítače. 

AMD potřebovala nějakou záchranu, každý rok pro ni znamenal nepříjemnou finanční ztrátu. Intel připravoval své Pentia II a AMD nemělo nic. W.J. Sandersovi se však povedl jeden z nejbrilantnějších obchodních kousků v historii firmy. Konkurenční firma NexGen připravovala zbrusu nový, velmi výkonný 686 procesor. AMD proto v roce 1996 koupila právě NexGen, byl to asi ten nejriskantnější kousek co se Jerrymu povedl. Kdyby NexGen 686 (tak se původně procesor jmenoval) znamenal fiasko, pravděpodobně byl firma AMD dneska již neexistovala. 

Procesor s pracovním názvem NexGen 686 byl přejmenován na K6. Tento procesor měl velmi dobrou ALU jednotku a FPU měla nízkou latenci. Procesor obsahoval dokonce i MMX instrukce z Pentia MMX (kvůli této ochranné známce AMD s Intelem opět válčili. Zvítězilo opět AMD). Byl uveden v červnu roku 1997 na frekvencích 166, 200 a 233 MHz. Na jeden měsíc se dokonce povedlo AMD udržet pozici nejrychlejšího procesoru. Nad Pentiem MMX 200 MHz měla K6 slušných 33 MHz náskok. Sláva K6 však trvala jen krátce. V červenci Intel uvedl své Pentia II na 233, 266 a 300 MHz. AMD sice nemohla Pentiu II plně konkurovat, ale na čas si získala lukrativní část low-end trhu. Na celý rok si tak pojistila docela slušné příjmy.

Avšak 15. března (v den co se potopil Titanik) 1998 firma Intel uvedla své Celerony, které měly AMD vzít i low-end trh. Intel tímto velmi chytrým krokem AMD odsunul na vedlejší kolej. Sice první Celerony nebyly příliš výkonné, ale lidé z nich byli nadšeni. AMD na svoji obranu uvedla K6 - 2. Jednalo se o lehce vylepšenou K6, obohacenou o 3DNow! instrukce. Tyto instrukce měli za úkol, aby zvýšili výkon FPU (K6 se charakterizovalo průměrnou FPU). Většina soudobých her však pro tyto instrukce nebyly optimalizovány. Proto měli Mendocina (Celerony s 128 L2 cache) oproti K6-2 navrch. 

Období mezi rokem 1994 až 1999 byl pro AMD ty nejslabší. Firma byla jen kousíček od krachu. To vše se však změnilo. Dlouho očekávaný projekt s kódovým jménem K7 na sebe nenechal dlouho čekat.

Témata článku: Dlouhý rok, Titanic, Appaloosa, Katmai, Celá budova, Slušná cena, Superman, Celá místnost, Koncentrační tábor, Dlouhá léta, Dlouhá doba, Miliarda korun, Palomino, Handicap, Procesory AMD, Fairchild Semiconductors, Profil, Velké množství, Thompson, Tvrdá konkurence, California, Celá historie, Centrála, Hector, Největší výrobce


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize