ADSL v ČR bez růžových brýlí

Rychlé tarify, žádné datové omezení a přesto nepříliš rozšířené. V čem tkví problém ADSL v ČR se pokusíme rozlousknout v hodnocení současného stavu a aktuálních problémů.
Kapitoly článku

Připojení k internetu přes ADSL se po kabelových TV a Wi-Fi řadí k nejpopulárnějším technologiím. V celosvětovém měřítku je dokonce nejoblíbenější a v drtivé většině zemí tvoří minimálně polovinu vysokorychlostních přípojek k internetu – v některých zemích dominuje ještě mnohem výrazněji.

Domácnosti v ČR s internetem podle typu použitého připojení:

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Český statistický úřad

Mezinárodní srovnání – Počet účastníků vysokorychlostního internetu na 100 obyvatel podle typu připojení, prosinec 2007:

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Český statistický úřad, data OECD

Ba co víc, tento relativně exotický trend se neotáčí směrem k pomyslnému „normálu“, ale ještě více akceleruje rozšiřování alternativ. O trendech v připojení k internetu v Česku mluvil na konferenci Czech Internet Forum Jiří Peterka – několik grafů hledejte zde.

Kostlivci ve skříni

Důvodů pro tento stav je hned několik a nejsou nějak překvapivé nebo nové. Lví podíl na současné zaostalosti nabídky i penetrace ADSL nese Telefónica O2 a její předchůdci. V čase, kdy se mělo ADSL co nejvíce rozšiřovat tlačili ISDN a i díky tomu se nabízená rychlost dostala na evropskou a světovou úroveň až poměrně nedávno.

Dle tento týden uveřejněných finančních výsledků Telefónica O2 bylo v ČR ke konci roku 2008 instalovaných 1 893 000 pevných linek s meziročním poklesem 8,5 %. Dále se mimo jiné zmiňuje o silném tlaku na prosazování tzv. konvergenčních balíčků kombinujících volání, internet a televizi, které k stejnému datu tvořili až 14,2 % z celkového počtu linek. Pevná linka je základním předpokladem pro dostupnost ADSL a nedávno ohlášených 700 000 připojených zákazníků tedy tvoří téměř 37 % z tohoto počtu. Plán dosáhnout jednoho miliónu připojených ke konci roku 2012 se s ohledem na současný vývoj téměř jistě nepodaří.

S pevnou linkou proti proudu

Poslední záchranou neutěšeného vývoje by mohlo být tzv. „nahé“ ADSL – bez pevné linky. Telefónica O2 zatím spustila pilotní projekt v několika málo vybraných lokalitách. Podrobnostem jsme se věnovali v samostatném článku – O2 ADSL bez pevné startuje: za 750 Kč měsíčně. Nejvtipnější na této nesmělé aktivitě je, že iniciátorem a důvodem byl Český Telekomunikační Úřad, který použil dostupných „donucovacích“ prostředků, aby umožnil vznik této nabídky. Původně ohlašovaná cena 580 Kč za připojení s rychlostí 8/0,5 Mbit/s byla bohužel velkoobchodní a koncový zákazník zaplatí závratných 750 Kč. Tristní nabídka souvisí se snahou propagovat již zmíněné kombinované balíčky a dalšími výhodami, které k tarifům nabízí.

Platit „pokutu“ 356 Kč (jak v článku Aleš Pospíšil vtipně označil cenu nejlevnějšího poplatku za pevnou linku k ADSL) za možnost připojení k internetu je opravdu demotivující faktor. Tohoto poplatku se totiž zcela nezbavíte ani výběrem alternativního poskytovatele v lokalitách s možností zpřístupnění místního vedení. Zbavíte se sice závazků k Telefónica O2, poplatky za pronájem místní smyčky (LLU) se jen přenesou na poskytovatele a pak nepřímo do vašeho tarifu.

Ze středověku do současnosti

Na podzim jsme se dočkali masivního navýšení přenosových rychlostí nabízených tarifů ADSL, které se v nové podobě zjednodušily do dvou skupin – základem je tarif s rychlostí stahování 8 Mbit/s a uploadu 0,5 Mbit/s, rychlejší nabídka pak 16/0,75 Mbit/s (u Českých Radiokomunikací až 20/1). Všichni poskytovatelé ADSL připojení začali tyto tarify rovnou v září nabízet.

Stávající zákazníci nezůstanou na ocet, musejí si ale často počkat. Telefónica O2 vytvořila informační stránku Zrychlujeme, na které si můžete zjistit, kdy dojde k navýšení rychlosti pro vaše připojení. Organizované a omezené zrychlování souvisí hlavně s kapacitou sítě, která musí být rozhodně navýšena, aby toto plošné urychlení zvládla.

Okamžité navýšení bylo možné pouze s přechodem na některý z balíčků služeb a s jistou dávkou štěstí požadavkem na infolinku. U ostatních poskytovatelů je proces komplikovanější. Většinou funguje pouze na vyžádání a uživatelé se stěžovali i na prodlužování smluvních závazků vyplývající z nových dodatků či smluv.

Navýšení rychlostí lze pozorovat i na statistikách měření, které nabízí rychlost.cz

Telefónica O2:
Klepněte pro větší obrázek

České Radiokomunikace:
Klepněte pro větší obrázek

Volný:
Klepněte pro větší obrázek

Skoková změna viditelná v záři minulého roku nesouvisí ani tak s nějakým okamžitým rozšířením, ale spíše se zvědavostí uživatelů nových tarifů, kteří je rovnou běželi prověřit.

Pásmové grafy vyjadřují, jaký podíl mají jednotlivé naměřené rozmezí na celkovém počtu testů. Zde lze pozorovat, že alternativní poskytovatelé mají výrazně vyšší podíl rychlejších přípojek. Tento jev může souviset se skladbou uživatelů, kteří od majoritního O2 přecházeli z nějakého důvodu – například i kvůli rychlosti.

Telefónica O2:
Klepněte pro větší obrázek

České Radiokomunikace:
Klepněte pro větší obrázek

Volný:
Klepněte pro větší obrázek

Zeptali jsme se providerů

Pro doplnění tohoto článku jsme se zeptali nejvýznamnějších poskytovatelů ADSL připojení na pár otázek. Jedna z nich souvisí s kapacitou sítě.

Zaznamenali jste zvýšení objemu přenesených dat zákazníků po přechodu na rychlejší tarify?

Telefónica O2: Ano, průběžně provoz roste, zejména díky novým aplikacím na Internetu (zejména videostreaming).

České Radiokomunikace: Ano, zaregistrovali jsme odpovídající zvýšení provozu.

Volný: Ano, za posledního půl roku se zvýšil objem přenesených dat o cca 50 až 60 %. Zajímavé je, že naší zákazníci na LLU síti využívají kapacitu ještě o cca 50% víc. Je vidět, že na vlastní síti máme více zkušené uživatele, kteří se nebojí využívat možnosti internetu.

Odmítáte někdy požadavky na nové přípojky v přetížených lokalitách?

Telefónica O2: V případě, že není dostupná kapacita DSLAMů dochází k jejímu rozšíření další výstavbou, vzniklé prodlení je ale minimální (nové karty nebo zařízení v existujících lokacích).

České Radiokomunikace: Snažíme se našim zákazníkům přinášet kvalitní služby, naše síť je pro provoz dostatečně dimenzována. Pokud se v některých lokalitách blíží naše kapacita vyčerpání, snažíme se co nejrychleji danou situaci řešit.

Volný: Ne, neodmítáme. Kapacity navyšujeme dle možností a zájmu.

TIP: Při přechodu na nové tarify ADSL můžete narazit na problémy se starým modemem. Podporu rychlejších tarifů nabídnou pouze zařízení s podporou ADSL2+ (ITU G.992.5), u nižších rychlostí vám sice postačí i ADSL nebo ADSL2, můžete však narazit na nízký výkon zařízení. To se týká hlavně kombinací routeru a modemu, které mohou mít kvůli pomalým čipům a nízké kapacitě paměti problémy s využitím dostupných rychlostí.

Témata článku: Internet, Přenos, Maximální vytížení, Špatné nastavení, Masivní rozšíření, Určitá forma, Největší procento, Jiří Peterka, Měření času, Tichý provoz, Reálná rychlost, Možnosti internetu, ADSL, Angelo, Rychlost, Oblíbený server, Angel, Nová linka, Skoková změna, Nízký tlak, Produkt kombinující, Skvělá služba, Masivní navýšení, Pevná linka, Aktivní uživatel


Určitě si přečtěte

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku