ADSL: Máte problém? Zkuste jiného providera!

Nosníkem včerejšího setkání s Českým Telecomem byla situace okolo ADSL po zapnutí agregace minulou středu. Raději hned v úvodu podotýkám, že slova z nadpisu přímo v této podobě nezazněla, ale kdo poslouchal mezi řádky, slyšel je velmi hlasitě.
Nejprve k aktuálním problémům. Jak tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha vyjádřil v prohlášení z konce minulého týdne (viz náš článek), ČTc ve středu začal postupně zapojovat agregaci pro všechny poskytovatele a všechny lokality, kde je ADSL k dispozici. Crha zároveň upozornil, že v rámci firmy se neohlížejí na názory a zkušenosti uživatelů, které zaznívají v diskuzních fórech – třeba právě na Živě. Pro ČTc jsou relevantní vlastní data, měření, statistiky a podklady, které získávají od jednotlivých ISP. Z toho plyne pro agregací bičovaného a zkroušeného uživatele ADSL ponaučení.

Pokud máš problém, řekni o něm svému providerovi!

Vycházíme-li z uvedeného sdělení, je určitá šance, že se problém začne řešit. Pokud na lince dochází např. k výrazným ztrátám paketů, existuje možnost technického zásahu a následné úpravy, která by měla kvalitu služby zvýšit.

To ale neplatí o dosahované rychlosti. ČTc se poučil, a při zmínce o rychlosti vždy velmi hlasitě dodává, že uváděné rychlosti jsou maximální. Pokud vás, stejně jako mne, zajímá průměrná nebo alespoň minimální rychlost, odpovědi se nedočkáme.

Stav po spuštění agregace z pohledu Českého Telecomu

Zástupci ČTc přiznali, že po spuštění agregace došlo k určitým problémům. Podle jejich vyjádření nebyly tyto problémy způsobeny chybami v jejich síti. Na vině jsou prý uživatelé. Dokladem toho je skutečnost, že problémy s agregací zaznamenala ve zvýšené míře jedna ze společností (ale i jiné – pozn. redaktora), která na nové varianty ADSL neuplatňuje datové limity, a tomu prý odpovídá i chování uživatelů. Tyto problémy se ale obě strany snaží řešit a aktuální situace by již měla být výrazně lepší, než v době bezprostředně po zapnutí agregace.

Zkusme se na problém ČTc vs. poskytovatel podívat prakticky. Agregace probíhá tak, že se určený počet uživatelů (50 uživatelů v případě levnějších variant) dělí o linku o kapacitě 512 nebo 1024 kb/s. Takto je služba definována Českým Telecomem. Přestože ze strany ISP zazněly návrhy na případné změny či vylepšení, aby byla zajištěna stabilní a kvalitní úroveň služby, ČTc je zatím nevyslyšel. Mírný údiv tak na tiskové konferenci vyvolalo prohlášení Petra Slováčka, provozního ředitele (COO), který doslova řekl, že pokud má nějaký poskytovatel výrazné problémy, je třeba je řešit, a že jedním z možných řešení by mohla být například nižší hodnota agregace.

Podle zveřejněných informací nedošlo po spuštění agregace k výrazným poklesům přenosové rychlosti. Průměrné zpomalení oproti stavu před agregací dosáhlo pouhé 1 %.

Co dál? Poradna pro uživatele a ISP

Jak tuto situaci řešit? Mimo výše uvedené řešení, které předpokládá vstřícný přístup ze strany Českého Telecomu a změnu nebo ještě lépe rozšíření velkoobchodní nabídky ADSL, zaznělo i po jedné radě pro uživatele a pro ISP.

Zákazníkům bylo doporučeno, aby si vybrali takového poskytovatele ADSL, který má v dané době nejméně problémů s agregací. Vzhledem k případným výhradám poskytovatelů nechtěli zástupci ČTc samozřejmě uvést, kteří z nich to jsou.

ISP bylo doporučeno, aby si doslova „ohlídali své zákazníky“. V praxi toto doporučení znamená tolik, že ČTc providerům radí, aby rozvrstvení zákazníků bylo rovnoměrné napříč všemi skupinami uživatelů tak, aby procento tzv. „stahovačů“ výrazně nepřesahovalo průměr jiných poskytovatelů.

„Stahovači“

V tomto bodě si dovolím trochu nesouhlasit s mýtem „stahovačů“, tak, jak je prezentován. Podle této teorie Česká republika stále patří výrazně na východ a pirátství (pro které je rychlý internet hojně využíván) u nás jenom kvete. Naproti tomu by bylo dobré připomenout, že podle různých průzkumů a statistik (např. zde) se míra pirátství v ČR snižuje, a tím pádem by se logicky (byť nepřímo) měly snižovat i počty stahovačů.

Z pohledu Českého Telecomu se ale celá věc má jinak. Počty stahovačů jsou u nás prý mnohonásobně vyšší než na západ od našich hranic a s tím souvisí i způsob, jakým je ADSL využíváno – zátěž sítě je daleko vyšší a proto má agregace (která je v poměru 1:50 běžná i v internetově vyspělých zemích) tak neblahé důsledky na některé uživatele. Dovolím si upozornit, že podle údajů z tohoto článku, přenese průměrný uživatel měsíčně 4 GB dat. A co je podstatné – v průběhu několik minut trvající denní špičky stoupne průměrné zatížení sítě maximálně na trojnásobek. To (podle teoretických výpočtů v článku) dává minimální rychlost na hranici 70 kb/s. Někteří uživatelé, kteří měli problémy po spuštění agregace, se však dostali na ještě nižší rychlost, a to v době, kterou zcela určitě nelze definovat jako denní špičku.

Český Telecom argumentuje, že agregace a datové limity jsou nutné z důvodu kapacity sítě. Ta musí být budována tak, aby náklady na její realizaci nepřesáhly určitý strop. I v této souvislosti se musím ozvat s kritickou poznámkou – ADSL v různých podobách u nás existuje již dva roky a každému snad muselo být jasné, že jednou bude kvalita této služby muset dosáhnout západoevropských standardů – i člověk technicky neznalý by předpokládal, že služba se už od počátku bude budovat s tímto cílem. Přímo se nabízí srovnání s mladoboleslavskou automobilkou Škoda, která jakmile mohla, začala nabízet vozy, které se vyrovnají těm západním, a nešla cestou postupného vylepšování – i za cenu obrovských počátečních investic.

Specifika agregace aneb mají stahovači rychlejší internet?

V uplynulých dnech byl často slyšet názor (a to i ze strany ISP), že agregace není uplatňována rovnoměrně – více byli postiženi běžní uživatelé internetu, zatímco rychlosti dosahované u stahovačů byly díky několika souběžně běžícím spojením vyšší. ČTc tvrdí, že služba je nastavena tak, že něco podobného není možné, a podobné úvahy odsouvá do říše bajek.

Do budoucna

Do budoucna (1. a 2. čtvrtletí příštího roku) se počítá s uvedením nových variant ADSL. Podle Vladana Crhy je pravděpodobné, že nové varianty se na cenovém žebříčku objeví jak nad stávající verzí ADSL (základní verze za cca 1600 Kč), tak i pod ní! To je na jednu stranu dobrá zpráva, na straně druhé ovšem vyvolává vrásky na čele. Většina zainteresovaných souhlasí s tím, že nové varianty ADSL jsou skutečně třeba, ale také se shodují, že je nezbytně nutné snížit cenovou hladinu ADSL tak, aby např. linka 512 kb/s definovaná podle západoevropských standardů (tedy s minimální rychlostí na hranici cca 420–430 kb/s) byla v nabídce za cenu stávající linky o rychlosti 512 kb/s, která by se vzhledem ke své vysoké agregaci posunula někam k hranici jednoho tisíce korun nebo ještě níže.

Závěrem

Na závěr nezbývá než vyjádřit přání, aby se důsledky agregace u nejvíce postižených uživatelů brzy dostaly na alespoň trochu snesitelnou hranici.

Diskuze (208) Další článek: Šéf Oracle předvede v Praze databázi 10g

Témata článku: Internet, Různé automobilky, Určitá šance, Podobná míra, Možný důsledek, Podobná hladina, Postupné vylepšování, Problém, ADS, Minimální úprava, Určitý strop, Provider, Uvedené řešení


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF