ADSL: ještě vyšší ceny, než jsme doufali

Přes silná slova o spuštění ostrého komerčního ADSL ještě v této polovině roku včera Český Telecom oznámil jen zahájení komerčního pilotního provozu a oddálení vstupu konkurence na trh. ADSL pro všechny a s konkurenční nabídkou nyní Telecom slibuje nejdříve na podzim. Vše se odehrává, jak jsme se obávali.
Operátor s dominantním postavením na trhu, Český Telecom (ČTc) včera oznámil uvedení projektu ADSL do dalšího testovacího kola. Nynější kapacita 10 DSLAM pro 250 uživatelů se rozšiřuje na 50 DSLAM pro řádově tisíce uživatelů, kteří jsou v Praze, Brně nebo Ostravě připojeni k telefonní ústředně s předsazeným DSLAM. Během přípravy na ostré komerční spuštění služby bude ČTc testovat svůj obchodní model, z něhož později vzejdou tržní ceny, a bude spolupracovat s alternativními operátory na přípravě konkurenčního prostředí. Předpokládaný termín pokrytí všech lokací a zavedení konkurenční nabídky ČTc plánuje na letošní podzim.

V testovacím provozu ČTc uvedl tři očekávané programy pod názvem IOL Platinum, které již dříve avizoval v Telekomunikačním věstníku Českého telekomunikačního úřadu. Oproti dříve zveřejněným údajům ČTc ustoupil od uvedení nepočítané varianty s neomezeným přenosem dat.

Ceny instalace

Alcatel Speed Touch Home/ISDN/USB 1000 Kč
Alcatel Speed Touch Pro 2000 Kč

Ceny zřízení služby

IOL Platinum 256/64 kb/s 2300 Kč
IOL Platinum 512/128 kb/s 4600 Kč
IOL Platinum 1024/256 kb/s 9500 Kč

Měsíční nájem technického zařízení

Alcatel Speed Touch Home/ISDN/USB 100 Kč
Alcatel Speed Touch Pro 500 Kč

Měsíční paušál za připojení k Internetu

IOL Platinum 256/64 kb/s, 0,5 GB 1900 Kč
IOL Platinum 512/128 kb/s, 1 GB 2800 Kč
IOL Platinum 1024/256 kb/s, 3 GB 7500 Kč

Poplatky za nadlimitní přenosy dat (1 MB)

IOL Platinum 256/64 kb/s 3,00 Kč
IOL Platinum 512/128 kb/s 2,50 Kč
IOL Platinum 1024/256 kb/s 2,25 Kč

Další poplatky

Cena za změnu tarifu (vždy) 2300 Kč
Pozastavení služby (jednorázově + měsíčně) 500 Kč
(Zdroj: Český Telecom, Internet Online)

ČTc provedl přesně to, čeho se alternativní operátoři obávali. Zavedl službu, sic komerční, pod pláštíkem pilotního testovacího provozu, aby nemusel umožnit konkurenční nabídku jiných poskytovatelů připojení k Internetu. Tím pádem jsou ceny ADSL o něco vyšší než by odpovídalo evropskému průměru. Operátor se přitom ohání nedávným zvýšením cen ADSL u T-Online. Měsíční paušál ovšem není to jediné, co zaplatíte. K ceně zvoleného tarifu je třeba ještě připočítat měsíční nájem DSL modemu, a pokud hodláte ADSL skutečně využívat, musíte se připravit i na doplácení vysokých částek za přenosy dat.

Právě vysoká cena nadlimitních dat činí ze současných programů IOL Platinum směšnou hračku. ČTc vychází z toho, že během technického testování uživatelé nepřenesli více než 200 MB měsíčně, z čehož ČTc usuzuje, že 500MB hranice pro nejlevnější připojení bude více než dostačující. Testovací uživatelé se ale liší od běžného profilu zákazníků, u nichž se dá očekávat, že vysokorychlostní přenosy budou chtít opravdu využívat, když už za ně platí. Kromě toho v době testování nebyly dostupné pro širokopásmový přenos téměř žádné služby, které by mohly vysokou kapacitu využít (e-Learning, teleworking, videostreaming, video on demand…). Také u firemních zákazníků se dá očekávat, že přenosy mohou v síti snadno přesáhnout 3GB limit (sčítají se přenosy z obou směrů). Zdá se, a máme to i potvrzeno z interních zdrojů, jako by ČTc nechtěl svou nabídkou IOL Platinum konkurovat jiným svým produktům pro připojení. Politické tlaky uvnitř firmy tak převážily nad zájmy zákazníků. Zarážející je především nevýhodnost služby při vyšších objemech přenesených dat – gigabajty v rámci NIX (národní směnný uzel) nestojí téměř nic a zahraniční konektivita přijde jen na zlomek požadované nadlimitní ceny.

Často zaznívá, že ADSL je prvním cenově dostupným stálým připojením pro domácnosti. IOL Platinum s přenosovými rychlostmi 256/64 a 512/128 skutečně nejsou nepřekonatelně drahé, pro rodiny, které chápou význam Internetu a jejichž měsíční příjem je dostačující (uvádí se kolem 8000 Kč čistého na osobu). Rozhodně ale nemůžeme při současných podmínkách hovořit o ADSL jako o revoluci srovnatelné se zavedením Internetu zadarmo. S tím souvisí také skutečnost, že ČTc nenabízí možnost rozpočítat instalační poplatek (3300–11 500 Kč) do více splátek jako největší konkurence ADSL, totiž poskytovatelé bezdrátového připojení. Vedle cenového omezení je překážkou územní (ne)dostupnost. Pokryta nejsou zcela ani tři města, v nichž pilot IOL Platinum probíhá. ADSL je nyní dostupné převážně v místech, kde není nouze ani o jiné levné způsoby připojení, jako například v okolí pražského Můstku, kde dlouhodobě poskytovatelé připojení nabízejí služby za směšné částky, protože v místě investovali do infrastruktury téměř všichni poskytovatelé aniž by respektovali omezenou poptávku.

ČTc nabízí uživatelům ADSL vlastní služby, které se nezapočítávají do přenesených dat, protože budou hrazeny jednotlivě. Bohužel ČTc ani v tomto ohledu neudělal nic pro přiblížení služby domácnostem, jelikož jím nabízené produkty pro e-komerci, distanční vzdělávání, e-banking a podobně jsou vhodné především pro podnikové zákazníky. Chybí nabídka streamovaných médií (vyjma zpráv České televize ČTc takový produkt nenabízí) nebo jakákoli jiná možnost využití širokého pásma pro osobní využití.

Pilot IOL Platinum přináší služby, kterou může využít minimum zájemců na omezeném území, za ceny, které nejsou nižší, než u jiných způsobů připojení, a s omezením, které v podstatě znemožňuje využít široké pásmo pro přenos dat. Jsem zvědav, jak dlouho bude ČTc vyčkávat, než sníží ceny a nabídne více přenesených dat. Možná už o Invexu.

Minislovníček

ADSL – Asymmetric Digital Subscriber Line; technologie využívající klasickou měděnou telefonní dvojlinku (i ISDN linku) pro přenos dat na vyšších frekvencích než je zvykem u ISDN a hlasových přenosů. Použité frekvence umožňují v lince přenášet data rychlostí dosahujících i několika Mb/s. Asymetrie spočívá v různých přenosových rychlostech použitých pro download (směr k uživateli) a upload (směr od uživatele).

DSLAM – DSL Access Multiplexor; představuje „modemové pole“, které je na lince předřazeno telefonní ústředně a odděluje vysokofrekvenční signál od běžných hlasových hovorů. Datový signál odsud putuje do páteřní sítě, hlasové přenosy jsou propouštěny do telefonní ústředny.

Diskuze (270) Další článek: Neoficiální Mozilla 1.0

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,