ADSL ještě do prázdnin

Český Telecom nemá připravenou žádnou nabídku služeb ani cen, ale stojí si na svém: ADSL spustíme ještě v tomto pololetí.
ADSL ještě do prázdnin

Služba ADSL (Asymetric Digital Subscribe Line) využívá běžnou telefonní linku, a přesto umožňuje přenášet data rychlostí až 2 Mb/s, kromě toho technologie ADSL umožňuje na lince vyhradit zvláštní kanál pro hlasová volání. V západní Evropě se koncová cena za neomezený přenos dat linkou s omezenou šířkou pásma pohybuje už od půldruhého tisíce českých korun (tarifikace není založena na době strávené připojením na Internet).

Český Telecom (ČTc) testuje ADSL na několika místech v Praze už od loňska a původně očekával komerční uvedení služby na počátku letošního roku. Nedávno ovšem ČTc vydal prohlášení, že ADSL odkládá. Uživatelé, kteří využívají telefonní linku převážně pro spojení na Internet a jejichž účty dosahují částek přes dva tisíce korun, proto začali počítat, zda cena za připojení prostřednictvím jiných technologií (obvykle wireless nebo přenos v síti kabelové televize) nepřinese i v krátkodobém horizontu významnou úsporu a vyšší komfort (například možnost stálého připojení bez ohledu na denní dobu).

Po Internetu se začaly šířit neověřené informace o tom, že ČTc potřebuje na poslední chvíli doprodat zásobu zařízení pro ISDN (Integrated Services Digital Network – kanál o šířce pásma 64 kb/s, časová tarifikace), případně že se ČTc obává dalšího poklesu příjmů, a proto měl údajně ADSL spustit až těsně před koncem roku (od 1. ledna 2003 budou domácnosti moci změnit operátora), nebo podle jiných zdrojů na Invexu. Poslední zprávy z ČTc ovšem hovoří jinak: „ADSL zavedeme ještě v této polovině roku,“ tvrdí Vlastimil Sršeň z tiskového odboru.

To tedy znamená, že ADSL bude zavedeno během několika týdnů, a proto jsem Vlastimila Sršně požádal o bližší informace. Podle jeho slov ale ČTc stále ještě nemá jasno v tom, zda bude připojení na Internet přes ADSL provozovat přímo sám, nebo zda poskytne možnost osazení ADSL modemů i jiným ISP (Internet Service Provider – poskytovatel služeb Internetu), podobně jako nyní u „Internetu zadarmo“, kde ISP jsou podle objemu provolaných minut odměňováni až 26% provizí z poplatků za připojení. Sršeň také tvrdí, že ještě není rozhodnuto ani o tom, zda bude umožněno propojit prostřednictvím ADSL klienta ČTc s ISP u jiného operátora (například NetCentrum má nyní své modemy u Aliatelu). Sršeň nechtěl odpovědět ani na otázky týkající se zavedení paušálů – na přímý dotaz pouze sdělil, že ceny budou srovnatelné s úrovní v západní Evropě – a je si tím jist i přestože „dosud není připravená žádná konkrétní nabídka služeb“.

Zavedením ADSL by ČTc mohl získat vyšší příjmy z poplatků, a to navzdory tomu, že se s největší pravděpodobností nebudou odvíjet od provolaných minut jako je tomu u vytáčeného spojení klasickou linkou a ISDN. Při rozumných cenových podmínkách se dá očekávat, že o zavedení ADSL projeví v masovém měřítku zájem domácnosti, u kterých klesá využívání telefonní linky pro přenos hlasu a pro které připojení konkurenceschopné s cenami kabelových televizí může představovat zásadní impuls pro intenzivnější využívání Internetu nejen po několik hodin v noci a o víkendu, ale například i pro práci z domova. Vzhledem k tomu, že ADSL přináší širokopásmové připojení, očekává se od jeho masového rozšíření přínos nových služeb poskytování obsahu – zvláště multimédií, online her a distribuce hudby a filmů.

Diskuze (93) Další článek: Pentium 4 na 2,6 a 2,66 GHz dříve

Témata článku: Internet, ADSL, Klasický operátor, Subscribe, Kabelové spojení, Kabelová televize, Rozumná cena, Srovnatelná technologie, Přímý dotaz, Připravená technologie, ADS, Online televize, Sršeň, Telefonní linka


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook