ADSL Basic: Jak sdílet internet bez použití PC jako routeru

Dlouho jsem přemýšlel jak nasdílet mé ADSL připojení k Internetu sousedovi. Stále běžící počítač s Windows a Winroutem nebo Linuxem jsem zavrhl. Je to sice levné, ale vydává to stálý hluk a ani spotřeba elektrické energie není zanedbatelná.
ADSL Basic: Jak sdílet internet bez použití PC jako routeru

Zapůjčil jsem si i levný broadband router, ale všechny mé pokusy selhaly. To VPN spojení, které se musí vytvořit před přihlášením se do Dashboardu jsem nebyl z mého routeru schopen vytvořit protokolem PPTP ani PPPoE.

Pak jsem zabrousil na jedny stránky o upgrade modemu Alcatel SpeedTouch Home a tam uvedený postup jsem aplikoval na poměry, které vymyslel Český Telecom. Vše co k tomu potřebujete je úprava modemu a HUB. Vše se týká verze s UPT výstupem nikoli s USB!

UPOZORNĚNÍ!

Tento článek má pouze informační charakter. Pokud se jím budete řídit, zjistěte si, zda se nedostanete do rozporu s podmínkami provozu služby ADSL vašeho providera.
Autor ani redakce nenese žádnou odpovědnost za jakékoli poškození nebo jiné problémy, které Vám aplikací tohoto postupu mohou vzniknout!

UPOZORNĚNÍ!

Postup

1. Poznamenejte si IP adresy DNS serverů vašeho poskytovatele (ISP)

2. Do prohlížeče zadejte http://10.0.0.138, tím jste se připojili k WWW administraci ADSL modemu

3. Klikněte na Initial Setup v levém menu a poznamenejte si číslo vašeho modemu (jeho MAC adresu) např. 00-90-D0-00-00-00

4. Jděte na http://security.sdsc.edu/self-help/alcatel/challenge.cgi. Na této stránce zaklikněte u všech voleb YES a dole vložte text SpeedTouch (00-90-D0-00-00-00) obsahující místo příkladu vaši MAC adresu. Získané heslo si opět poznamenejte. Budete ho potřebovat pro přepnutí modemu do Expertního režimu.

5. Odhlašte se na Dashboardu, nyní spusťte TELNET, připojte se k modemu (open 10.0.0.138) a zadejte libovolné přihlašovací jméno (třeba pepa). Zobrazí se vám obrázek vykreslený pomocí ASCII znaků

Klepněte pro větší obrázek

6. Na výzvu => zadejte td, na další výzvu, tentokrát [td] => zadejte prompt a poté zadejte heslo pro Expertní režim

7. Dále zadejte rip a na výzvu rip> zadejte drv_read 2 1 b. Získané číslo (např.8604) si poznamenejte a napište si vedle stejné číslo, jen poslední číslici vyměňte za 6 (šestku), vznikne tak např. 8606.

8. Nyní zadejte drv_write 2 1 b 8606 (s tím vaším upraveným číslem!)

9. Zbývá restartovat modem, zadejte exit, pak system a nakonec reboot.

Klepněte pro větší obrázek

10. Tím jste dokončili upgrade vašeho modemu na typ Alcatel SpeedTouch Pro! A nyní máte modem, který Telecom pronajímá za 500 Kč měsíčně. Takový malý overclocking modemu :-)

11. Teď nastavíme vytáčení VPN přímo modemem, místo PPTP potřebujeme PPP. Jděte do konfigurace modemu (http://10.0.0.138), vlevo klikněte na PPTP a zrušte všechny  řádky pomocí tlačítka Delete. Změny uložte přes Apply (nahoře) a Save all (vpravo dole).

12. V levém menu vyberte Phonebook a v něm smažte řádek Relay_PPP1. Místo něj pomocí Add vložte MXS s hodnotami VPI 8, VCI 48 a type ppp. Opět uložte přes Apply a Save all.

13. Jděte do PPP přidejte z nabídky položku MXS, teď proveďte přes tlačítko Config nastavení PPP připojení. Do kolonky User i Password dejte své telefonní číslo (např. 224 238 456), vyplňte adresy DNS serverů vašeho ISP, a zbytek nechte tak jak to je (NAT-PAT Enabled, Local IP a Remote IP none, Mode: always-on, Idle time limit: prázdné, LCP Echo: Enabled, PAP: Disabled, ACCOMP: Enabled). Změny uložte (Apply a Save all).

Klepněte pro větší obrázek

14. V levém menu zvolte DHCP a zapněte možnost DHCP server. Uložte i tuto změnu. Přes volbu Advanced pak budete moci sledovat, která IP adresa je přidělena jaké síťové kartě (MAC adresa).

15. Na připojeném PC nastavte získání IP adresy automaticky.

Výhody

Nyní již nemusíte vytáčet VPN spojení, autentikaci na Radius serveru Českého Telecomu provede samotný modem. Připojení můžete jednoduše sdílet, stačí zakoupit malý rozbočovač (hub). Pak se z libovolného PC připojeného za modem (příp. další hub) přihlásíte do Dashboardu. Výhodou je, že spojení nespadne ani když vypnete počítač, pokud ovšem nevypnete i modem. Takže ani nemusíte uživateli(-ům) s nimž modem sdílíte sdělovat své heslo. Po zapnutí modemu se znovu vytvoří VPN spojení a musíte se opět přihlásit ke svému ISP.

Firewall

Přes TELNET lze nastavit i vnitřní firewall (nebo jej vypnout - nedoporučuji) a mapovat porty pro provozovaní nějakých služeb ve vnitřní síti. Např. pro provoz Webserveru na počítači 10.0.0.123 se připojte k modemu zadejte libovolné uživatelské iméno a vaše heslo (máte-li definováno). Na výzvu => zadejte nat, pak create, zadejte protokol TCP, pro inside_addr zadejte IP adresu PC na kterém poběží webserver (10.0.0.123), [inside_port] dejte 80, outside_addr = 0, [outside_port] = 80, pak uložte příkazem save. Tím jste přesměrovali pakety přicházející na vaši vnější IP adresu (nejlépe máte-li ji pevnou) s cílovým portem 80 na počítač s IP adresou 10.0.0.123.

Upgrade

Můžete také upgradovat firmware modemu. V každém programu je chyba, firmware je také software. Mrkněte se do Upgrade jakou verzi máte, kterým písmenem jeho označení začíná. Podle toho si stáhněte G nebo K. Uložte jej s koncovkou 281! Pak soubor nalistujte, uvolněte si místo pro novou verzi přes Remove Pasive a pak dejte Update. Po natažení souboru, což trvá pár minut (má cca megabajt) proveďte přepnutí na novou verzi tlačítkem Switch over. Následuje reboot modemu.

Doporučuje se také zaheslovat přístup ke konfiguraci modemu. Pod System setup vložte své heslo.

Všechny tyto změny jsou však vratné. Budete-li muset později modem vrátit (máte jej přece v pronájmu), můžete vše dát do výchozího stavu. Původní autor provedl tuto změnu na mnoha modemech (já jen na svém). Na jeho stránkách je i diskusní fórum o problémech a jejich řešení. I zapomenuté heslo se dá vyřešit.

Tento článek vznikl díky existenci stránky Upgrade SpeedTouch Home to Pro. Jejímu autorovi patří moje poděkování za objev této vychytávky.

Vyzkoušejte program ADSL Reconnect, který umožňuje plně zautomatizovat přihlašování na dashboard.

Názory poskytovatelů připojení

Tomáš Elbl, Product Management Manager, Nextra Czech Republic: Uvedený popis úpravy modemu je v zásadním rozporu se Smlouvou na službu ADSLink, kde je výslovně stanoveno, že zakazník nesmí provádět žádné úpravy pronajatého zařízení. Přestože chápu, že je pro zakazníky potenciálně softwarová úprava zajímavá, nejsme schopni změnit stávající podmínky, když jsme nuceni odebírat a pře-pronajímat zařízení poskytnutá společností ČESKÝ TELECOM, a.s..

Proto nemohu potvrdit ani vyvrátit, že takovou úpravu lze provést; nicméně je velmi nízká pravděpodobnost, že je taková úprava vzdáleně detekovatelná. V případě zjištění změny konfigurace zařízení zákazník přichází o právo reklamovat službu, resp. její kvalitu, protože došlo k porušení podmínek uzavřené telekomunikační Smlouvy. Nicméně nepředpokládáme, že bychom následně penalizovali takto provedené úpravy, pokud nedojde k nenávratnému poškození nebo zničení zařízení.

Vzhledem k výše uvedenému jsem nucen prohlásit, že volba objednaného koncového zařízení plně závisí na zákazníkovi a na technických specifikacích daných koncových zařízení stanovených výrobcem, společností Alcatel. Z tohoto důvodu jistě chápete, že se k takto provedeným úpravám nebudeme dále vyjadřovat.

Tomáš Filip, Chief Product Manager, Ipex: Ano o uvedeném postupu víme. Nemám pocit, že by na to bylo upozorněno v podmínkách služby, ale i tak tento postup nedoporučujeme. Může dojít k nevratnému poškození modemu.

Vyzkoušejte program ADSL Reconnect - automatické připojení k ADSL. Download zde.

Diskuze (380) Další článek: Resource Kit Tools pro Windows Server 2003 a XP

Témata článku: Windows, Internet, Router, Přicházející zákazník, Uvedený popis, R.I.P., Save, Použití, Modem, Zapomenuté heslo, Remove, Libovolné PC, Strong, Modemy, Dashboard, Nízká pravděpodobnost, Product management, A/B, Softwarová úprava, Vnější provedení, DHCP, Time Management


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí