AdSense a daně: Google už vám nedá vybrat

Využíváte reklamní systém AdSense od Google a myslíte si, že při malých částkách stačí jednou ročně podat daňové přiznání? Ve skutečnosti je to mnohem složitější.
AdSense a daně: Google už vám nedá vybrat

Využíváte reklamní systém AdSense od Google a myslíte si, že při malých částkách stačí jednou ročně podat daňové přiznání? Ve skutečnosti je to mnohem složitější a nazlobit finanční úřad není nikdy dobrý nápad.

Je tomu už více než rok rok, co Google nabídl uživatelům systému AdSense přechod z vyúčtování v dolarech na eura. Tím však došlo k zásadní změně pro všechny tuzemské uživatele: jelikož v eurech vyplácí provize z reklam irská pobočka Googlu a Irsko je stejně jako Česká republika členem Evropské unie. Je tedy nutné stát se plátcem DPH. Z tohoto důvodu mnoho uživatelů zůstalo u dolarového účtování, kde platby probíhají z USA. Nově ale Google všechny české uživatele převádí na eura, takže nyní už se každý musí stát plátcem DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Ať už v systému AdSense zapojeni jste, nebo se na to teprve chystáte, nemusíte se ničeho obávat. Žádné finanční náklady nehrozí, jen vám přibude trocha papírování – nicméně elektronického. O nutnosti registrovat se u svého finančního úřadu jako plátci DPH jsme psali v Computeru 5/10. Je to velmi jednoduché, stačí si stáhnout patřičný formulář, vyplnit žádost o registraci a jako důvod uvést „odstavec 11“ – což je bod příslušného zákona nařizující zařazení se mezi plátce DPH všem, kteří obchodují se zahraničním klientem v rámci EU, což je právě případ irského Googlu. Nezáleží přitom na obratu, plátcem DPH se stanete i v případě, kdy vám Google posílá desetikorunové částky. Více informací hledejte v Computeru 5/10, v něm jsme i vysvětlovali, že pro provozování systému Google AdSense musíte mít živnostenský list. I v tomto textu se budu věnovat především případům, kdy je AdSense zdrojem malého přivýdělku, velké firmy mají samozřejmě placení DPH již vyřešeno.

Kvůli daním vzhůru na internet

Pro většinu případů se stačí přihlásit k čtvrtletnímu vyúčtování DPH. Každé tři měsíce (vždy do pětadvacátého dne měsíce ledna, dubna, července a října) budete muset odevzdat přehled o finančních operacích s Googlem (případně dalších subjektech, pokud Google není jediným zdrojem vašich příjmů). Tento přehled se podává zásadně elektronicky, není možné posílat jej například poštou. Musíte si opatřit Datovou schránku (snazší způsob) nebo elektronický podpis. Pokud hodláte elektronicky komunikovat jen se státem, jsou Datové schránky ideální. Zajděte prostě na nejbližší CzechPoint a schránku si zřiďte – je to zatím zdarma.

Souhrný přehled následně vyplníte prostřednictvím internetového formuláře na stránkách ministerstva financí. Přejděte na adresu adisspr.mfcr.cz a klepněte na Elektronická podání pro daňovou správu, dále na Elektronické daňové formuláře. Nyní zvolte v části Daň z přidané hodnoty položku Souhrnné hlášení VIES, pokračujte tlačítkem Průvodce, který bude mít pouhé tři kroky (je to opravdu jednoduché). V prvním kroku vyplňte vlevo nahoře váš příslušný finanční úřad (lze je vybírat ze seznamu, číslo se pak doplní automaticky), pod něj vaše DIČ (což je nejspíše vaše rodné číslo), vpravo nahoře vyplňte v položce čtvrtletí příslušný údaj a vedle také rok. Nic dalšího zde není nutné vyplňovat, takže klepněte vpravo nahoře na tlačítko Další krok.

Tady už je něco předvyplněno, takže přidejte Typ daňového subjektu F – Fyzická osoba, vyplňte své Příjmení, Jméno a Titul. Další položky jsou také jasné: Ulice, Číslo popisné, Číslo orientační. Obec můžete vybrat ze seznamu, čímž se ihned doplní také PSČ a Stát. Nic dalšího už vyplňovat nemusíte, klepněte na Další krok.

Objeví se tabulka, kde vyplníte jediný řádek. Jako Kód země uveďte IE – Irsko, (tam je sídlo evropského Googlu) jako DIČ pořizovatele uveďte 6388047V, Kód plnění nastavte na 3 (povinnost plnit DPH má Google), počet plnění uveďte 3 (protože za kvartál dostáváte tři platby) a zbývá vyplnit položku Celková hodnota plnění v Kč.

Ach ty termíny

Teoreticky by to mělo být snadné: sečíst příjmy za příslušné tři měsíce. Protože Google vám ale nedodá informace o předcházejím měsíci do pětadvacátého dne následujícího měsíce a platby v podstatě o měsíc zpožďuje, budete muset to samé dělat i vy ve svém hlášení. Tzn. v lednu budete hlásit příjmy za reklamy, které běžely v období září až listopad, protože vám na účet dorazily v říjnu až prosinci (a možná ani tehdy ne, Google posílá peníze tak pozdě, že vám třeba listopadové přijdou až po Novém roce).

Procesně dokonalé řešení by předpokládalo podání opravných přiznání, ale u miniaturních finančních toků (z pohledu obvyklých milionových částek u přiznávání DPH) můžete zkusit celý systém trošku zjednodušit. Takže si s tím zkrátka nelamte hlavu: sečtěte ty tři položky, které vám v daných třech měsících byly odeslány. V rozhraní Google AdSense je uvidíte v přehledu Platby jako Vystavené platby. Když klepnete na položku Podrobnosti, uvidíte, jaký směnný kurz byl použit, můžete si částku přepočítat a měla by zcela odpovídat tomu, co vám přišlo na účet. Mimochodem, klepnutím na Prohlášení o příjmech si můžete zjistit, zda DIČ uvedené v tomto článku je správné, uvidíte je jako VAT ID.

Jakmile máte v elektronickém daňovém formuláři vyplněn celý řádek, klepněte na Další krok. Uvidíte závěrečnou stránku, kde se vám v horní části zobrazí případné chyby ve formuláři. Pokud tam jsou, opravte je. Nakonec klepněte na tlačítko Uložení k odeslání do Datové schránky – soubor XML si uložte někam na disk, kde jej později najdete.

A jdeme se přiznat

Kromě Souhrnného hlášení budete muset vyplnit ještě Přiznání k dani z přidané hodnoty – tento formulář najdete na stejném místě, jako Souhrnné hlášení VIES, i celý průvodce bude podobný. Na první straně opět vyplňte příslušný finanční úřad, vaše DIČ (rodné číslo), číslo čtvrtletí a rok. Položku Daňové přiznání ponechejte na Řádné, Typ plátce ponechejte na Plátce daně § 94. V položce Hlavní ekonomická činnost vyberte Reklamní činnosti. Můžete vybrat Zpracování jaderného paliva, pokud vás zajímá, zda tyto formuláře někdo čte, nicméně hrozí, že vám na druhý den zastaví pod okny měřicí vůz SÚJB a už večer budete ve zprávách.

V druhém kroku průvodce vyplňujte stejně jako u Souhrnného hlášení. Následně už záleží, zda obchodujete i v Česku, a budete tedy vykazovat nějakou další činnost kromě Google AdSense. Pokud ne, pak tento odstavec ignorujte a přejděte na další, pokud ano, tak se zaměřte na řádek 1 v části I. Zdanitelná plnění a řádek 40 v části IV. Nárok na odpočet daně (to je šestý krok průvodce) a raději si ještě něco o DPH nastudujte, protože podrobný návod na přiznání k DPH by byl výrazně nad rámec tohoto článku.

Sem pokračujte, pokud jste v minulém odstavci zvolili jeho ignoraci: Přejděte na krok č. 4 a vyhledejte řádek 21. Do něj vyplňte stejnou částku, jako v Souhrnném hlášení. Dále pokračujte až na konec průvodce a data si opět jako soubor XML uložte na disk. Nyní tedy máte na disku dva soubory XML. Oba pošlete Datovou schránkou na váš finanční úřad. A určitě si soubory uschovejte, protože až budete za tři měsíce opět vyplňovat formuláře, můžete si tyto soubory nejdříve načíst, a ušetřit si tak vyplňování spousty položek.

Ťukali si na čelo?

K celému procesu je zapotřebí říct jednu důležitou informaci: na finančních úřadech v mnoha případech netuší, o jakou činnost se v případě služby Google AdSense jedná. Proto je možná překvapí, že s vaším obratem v řádu tisícikorun se hlásíte k platbě DPH, která pro vás není povinná. Jenže zákon je zákon, takže jim zkuste vysvětlit, že to neděláte z vašeho rozmaru ale kvůli § 94, odst. 11 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty – na to už budou slyšet.

Článek původně vyšel v časopisu Computer č. 24/10, v aktualizované verzi jej nabízíme i čtenářům Živě.cz, protože může být pro mnohé velmi důležitý.

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (58) Další článek: Po Zuckerbergovi se vlastního filmu možná dočká také Julian Assange

Témata článku: Časopis Computer, Google, Byznys, Právo, Web, Daně, Google AdSense, Google+, Zahraniční klient, Položka, První vůz, Jediný důvod, CzechPoint, Daňové přiznání, Fyzická osoba, Rodné číslo, Dokonalé řešení, Finanční tok, Důležitý krok, Stejný úřad, Celý stát, Jediný řádek, Důležitá část, Krok, Malý vůz


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 49

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč