Adresní řádek je prý zbytečný, z Chromu zmizí

Vy ještě surfujete v prohlížeči, který má adresní řádek? Ale prosím vás, vžyť máme rok 2011. Zní to šíleně? Kupodivu je to pravda, Chrome 13 se už bez něho skutečně obejde.

Google nedávno vydal v pořadí už čtrnáctou verzi Chromu. Zatím ještě ale není oficiální – jedná se pouze o vývojářskou verzi dostupnou skrze kanál Dev, nebo samostatné sestavení známé pod označením Canary. A proč o tom vlastně píšu? Čtrnáctka totiž přináší několik novinek, o kterých jsme na Živě.cz už psali před delší dobou a které se tedy definitivně dostanou do praktického surfování.

Vypíchl bych dvě hlavní inovace. Ta první bude časem docela přínosná, ta druhá pak s největší pravděpodobností rozdělí surfařský národ na dva tábory.

Více identit, více profilů, ale zatím s chybami

Tak tedy nejprve od toho stravitelnějšího – Google se vrací k víceuživatelskému prostředí, kdy se budete moci v rámci Chromu přehlašovat z jednoho uživatele Googlu na druhého. Pokud si tedy prohlížeč spojíte s účtem pepik@gmail.com, bude se k němu vázat veškerá synchronizace, cache, historie, cookies a hesla. O tom, že jste Pepík, budete zároveň informování pomocí nového tlačítka přímo v rámu okna Chromu. Pokud už nebudete chtít používat Pepův profil (k počítači přijde třeba jiný uživatel, nebo sami z různých důvodů potřebujete používat více účtů Googlu), klepnete na tlačítko uživatele a přihlásíte se k jinému účtu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Okno prohlížeče je nyní připojeno k mému profilu, pokud ale klepnu na tlačítko,
mohu se v novém okně přihlásit pod jiným účtem – přepínání mezi již existujícími profily Chromu zatím bohužel chybí

Chrome si v takovém případě vytvoří zcela nový profil s kompletním nastavením, takže jiné bude naprosto vše od záložek po cookies. Zatím se nicméně jedná skutečně pouze o velmi ranou testovací verzi, takže to poněkud skřípe. Při každém přehlášení k Chromu se totiž vytvoří nový profil adresáře a to opakovaně stále dokola. Chrome si totiž zatím očividně nevede žádnou databázi již existujících profilů. Až přibude, v roletové nabídce se pravděpodobně (doufejme) zobrazí seznam všech profilů s možností rychlého přehlášení.

Klepněte pro větší obrázek
Jelikož se zatím nemůžete přepnout mezi již existujícími profily Chromu,
po přihlášení k jinému (klidně opakovaně stejnému) účtu Googlu se pokaždé vytvoří nový Chrome profil a odpovídající adresář. Na obrázku výše tedy patří složka Default výchozímu profilu Chromu (bez synchronizace), profile_1 pak mému osobnímu účtu Google a profile_2 až profile_5 vznikl opakovaným přihlašováním k youtubovému profilu kanálu Živě.cz v novém okně. To je chyba, měl se totiž použít vždy profile_2

Až bude přehlašování fungovat na jedničku, bude se hodit třeba v těch případech, kdy potřebujete využívat více účtů YouTube a nechcete se neustále odhlašovat a přihlašovat jinam, případně pro tyto případy používat dva různé prohlížeče (naše praxe, kdy jsme v jednom prohlížeči permanentně přihlášení ke svému vlastnímu účtu Google a v tom druhém k účtu YouTube, kam nahráváme živácká videa). Prostě si jen vyberete z roletové nabídky, vyplníte heslo a otevře se nové okno Chromu s kompletně odlišnou identitou. Je zřejmé, že se zde Google inspiroval ve svém Chrome OS, kde tato praxe již dávno funguje a slouží k základní autentizaci a desktopový Chrome se s tím „OSovým“ tedy neustále sbližuje.

Jak to aktivovat?

Pokud si zatím polofunkční vytváření více profilů chcete také vyzkoušet, přepněte se v Chromu na aktualizační kanál Dev, nebo si stáhněte samostatnou verzi Canary, kterou můžete provozovat vedle běžného Chromu. Poté zadejte do adresního řádku about:flags a aktivujte volbu Více profilů.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Dvě okna téhož prohlížeče, přičemž každé je připojené k jinému profilu
Na druhém obrázku pak seznam přepínačů about:flags

Pamatujte ještě na jednu věc. Jelikož si testovací verze nepamatuje seznam již vytvořených profilů Chromu, aktivní zůstane vždy ten, který budete používat naposledy. Pokud tedy vedle osobního narychlo v novém okně vytvoříte i nějaký druhý a okno s výchozím osobním profilem poté zavřete, po dalším startu se zobrazí prohlížeč v druhém profilu a vy se k osobnímu budete muset opět přehlásit. Není to zatím skutečně žádná zábava a Google dobře ví, proč je tato volba ve výchozím stavu i v této testovací verzi zakázaná. 

Oni to vážně udělali – smrt adresního řádku

Před pár měsíci jsme na Živě.cz ukázali několik grafických návrhů, jak by mohl Chrome vypadat bez adresního řádku. Okno prohlížeče by tak k dobru získalo ještě několik dalších vertikálních pixelů, na druhou stranu získáte prohlížeč bez toho nejdůležitějšího identifikačního prvku – adresy.

Přesně to už nyní ve Třináctce také můžete udělat. Opět přejděte na stránku about:flags a povolte funkci Compact Navigation. Pokud teď klepnete pravým tlačítkem na ouško některé z otevřených karet, v kontextové nabídce objevíte možnost Hide the toolbar. A to je celé. Adresní řádek zmizí a s ním i navigační tlačítka. Volba Zpět a Vpřed se přesune do rámu okna vedle záložek a stejně tak ikona šroubováku pro přístup k nastavení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Návrh designu bez adresního řádku z letošní zimy a současná realita v testovacím Chromu 13
Miniaturní řádek se dočasně zobrazí jen po klepnutí na záložku

Bude to skutečně divoké, řádek s adresou se totiž sám od sebe zobrazí pouze při otevření nové prázdné záložky a pouze ve velmi odtučněné podobě. U již otevřené záložky pak řádek aktivujte poklepáním na ouško záložky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Povolení možnosti skrytí adresního řádku v seznamu about:flags a aktivace v kontextové nabídce

Může se to jevit jako skutečná exotika a slepá ulička, na druhou stranu o podobné změně ve svých návrzích přinejmenším přemýšlí i Mozilla, z čehož se někteří její fanoušci už zhrozili v hromadě webových diskuzí a varují svým úprkem k nejbližší konkurenci. Abych byl ale spravedlivý, vypnutí adresního řádků je čistě experimentální a volitelné a Google by s takovou dramatickou revoluční změnou asi jen stěží uspěl u běžného surfaře.

Klepněte pro větší obrázek
Možná podoba Firefoxu bez stálého adresního řádku

Firefox podobným způsobem odtučníte už dnes – vyzkoušejte doplněk LessChrome HD

No dobrá, ale co phishing?

Zrušením řádku získáte pár pixelů plochy, přijdete ale o tlačítka doplňků a především o to nejdůležitější – bezpečí. Pokud se vám totiž jasně nezobrazí adresa, budete ideálním terčem pro phishingového útočníka. Google se sice snaží blokovat podezřelé weby, na černé listiny a heuristiku ale nelze spoléhat stoprocentně.

Faktem nicméně zůstává, že se prohlížeče neustále zjednodušují a drobnosti, které Google v Chromu nejprve aktivuje pouze volitelně, časem zavádí i do skutečné praxe.

Klepněte pro větší obrázek
Maximálně úsporná verze Chromu v normálním okně
Nestanu se obětí phishingu, když nemám WWW adresu neustále na očích?
 
Klepněte pro větší obrázek
A ještě o něco úspornější verze v maximalizovaném okně
Pokud vám nestačí toto, zbývá už jen klávesa F11

Jak jste na tom vy? Dokázali byste používat prohlížeč bez adresního řádku – respektive s řádkem, který se bude skrývat? Je pro vás vertikální pixel až tak důležitý? Stane se časem z prohlížeče skutečně jen běhové prostředí a plátno s minimem ovládacích prvků, které bude spíše připomínat rám okna, ve kterém se zobrazuje běžný desktopový program? Co myslíte? Podělte se s názorem v diskuzi pod článkem.

Jak získat Chrome 13 Dev:

Diskuze (180) Další článek: Google Correlate: sen každého webového statistika a analytika

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, Chrome, Hlavní inovace, Nový účet, Osobní profil, Současná realita, Výchozí profil, Řád, Okno, Samostatná verze, Úsporná verze, Sestavený profil, Profil, Desktopový Chrome, Chrom, Testovací verze, Google Toolbar, Slepá ulička, Google Chrome, Adresní řádek, Řádek, Kontextová nabídka, Vertikální start


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11