Adobe také bude živě

Adobe kupuje firmu Go Live, která na trhu Windows zatím vůbec nepodniká, ale má skvělý produkt pro tvorbu webových stránek pro počítače Macintosh.
Adobe kupuje firmu Go Live, která na trhu Windows zatím vůbec nepodniká, ale má skvělý produkt pro tvorbu webových stránek pro počítače Macintosh.

Asi před rokem zakoupila firma Adobe (známý výrobce programů Photoshop, Illustrator a PageMaker) dva produkty pro tvorbu a správu webových stránek. PageMill je program pro grafický návrh webové stránky, přesto jeho ovládání není přesně to, na co jsme od Adobe zvyklí. SiteMill slouží pro správu webových stránek, ale v našich krajích nenašel velkého rozšíření. Oba tyto produkty jsou zaměřeny spíše na méně náročné uživatele (přesto, že v PageMillu byly vytvářeny stránky sondy Pathfinder na Marsu) a odpovídají přibližně produktu Microsoft FrontPage.

Go Live vypadá jako firma jednoho produktu, ale je mezi uživateli počítačů Macintosh dobře známa. Její Cyber Studio Go Live je program pro skutečně grafický návrh webové stránky. Při práci s ním si grafik nepřipadá jako programátor, není nucen provádět úpravy kódu stránky – vše probíhá interaktivně. Pro práci můžete nastavit libovolné kódování stránky (všechny tři středoevropské), které se vybírá podle nastavení systému. Současná verze Cyber Studia podporuje kaskádové styly a jiné vymoženosti HTML verze 4. Největším přínosem programu je ovšem prohlížení stránky v různých prohlížečích. Na jednotlivých záložkách máte k dispozici pohledy na stejnou stránku jakoby z různých programů.

Dle vyjádření českého zastoupení, firmy Amos Software, se Adobe chystá převést Cyber Studio na platformu Windows. Tím by vznikl pro profesionály velice silný produkt, který zatím nemá ve Windows obdoby.

Pokud se firmě Adobe povede převod programu na platformu Windows a přijde s novou verzí, bude to pravděpodobně znamenat průlom v oblasti návrhu webové stránky. Kdysi to vypadalo, že má Adobe s převodem potíže (původně měl být pod Windows už Illustrator 6, ale nikdy se neobjevil), ale všechny aktuální verze jejich programů jsou nyní simultánně vytvářeny pro obě platformy. Konkurence (Macromedia, Corel a roztahující se Microsoft) zatím produkt podobných kvalit nemá a profesionálové jsou stále nuceni dokončovat stránku v poznámkovém bloku nebo jiném nízkoúrovňovém nástroji. Pokud navíc přijde s cenově zvýhodněným balíkem programů pro Internet (obdobu Publishing Collection pro tvrorbu papírových tiskovin), její pozici to může jenom prospět.

Diskuze (1) Další článek: Computer 1/99

Témata článku: Windows, Adobe, Náročný profesionál, Windows Live, Papírová verze, Skvělá pozice, Sonda, Silný produkt, Macintosh, Silná konkurence, Adobe Illustrator, Pathfinder, Největší potíž, Go, Webová stránka


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 71Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů