Adobe také bude živě

Adobe kupuje firmu Go Live, která na trhu Windows zatím vůbec nepodniká, ale má skvělý produkt pro tvorbu webových stránek pro počítače Macintosh.
Adobe kupuje firmu Go Live, která na trhu Windows zatím vůbec nepodniká, ale má skvělý produkt pro tvorbu webových stránek pro počítače Macintosh.

Asi před rokem zakoupila firma Adobe (známý výrobce programů Photoshop, Illustrator a PageMaker) dva produkty pro tvorbu a správu webových stránek. PageMill je program pro grafický návrh webové stránky, přesto jeho ovládání není přesně to, na co jsme od Adobe zvyklí. SiteMill slouží pro správu webových stránek, ale v našich krajích nenašel velkého rozšíření. Oba tyto produkty jsou zaměřeny spíše na méně náročné uživatele (přesto, že v PageMillu byly vytvářeny stránky sondy Pathfinder na Marsu) a odpovídají přibližně produktu Microsoft FrontPage.

Go Live vypadá jako firma jednoho produktu, ale je mezi uživateli počítačů Macintosh dobře známa. Její Cyber Studio Go Live je program pro skutečně grafický návrh webové stránky. Při práci s ním si grafik nepřipadá jako programátor, není nucen provádět úpravy kódu stránky – vše probíhá interaktivně. Pro práci můžete nastavit libovolné kódování stránky (všechny tři středoevropské), které se vybírá podle nastavení systému. Současná verze Cyber Studia podporuje kaskádové styly a jiné vymoženosti HTML verze 4. Největším přínosem programu je ovšem prohlížení stránky v různých prohlížečích. Na jednotlivých záložkách máte k dispozici pohledy na stejnou stránku jakoby z různých programů.

Dle vyjádření českého zastoupení, firmy Amos Software, se Adobe chystá převést Cyber Studio na platformu Windows. Tím by vznikl pro profesionály velice silný produkt, který zatím nemá ve Windows obdoby.

Pokud se firmě Adobe povede převod programu na platformu Windows a přijde s novou verzí, bude to pravděpodobně znamenat průlom v oblasti návrhu webové stránky. Kdysi to vypadalo, že má Adobe s převodem potíže (původně měl být pod Windows už Illustrator 6, ale nikdy se neobjevil), ale všechny aktuální verze jejich programů jsou nyní simultánně vytvářeny pro obě platformy. Konkurence (Macromedia, Corel a roztahující se Microsoft) zatím produkt podobných kvalit nemá a profesionálové jsou stále nuceni dokončovat stránku v poznámkovém bloku nebo jiném nízkoúrovňovém nástroji. Pokud navíc přijde s cenově zvýhodněným balíkem programů pro Internet (obdobu Publishing Collection pro tvrorbu papírových tiskovin), její pozici to může jenom prospět.

Diskuze (1) Další článek: Computer 1/99

Témata článku: Windows, Adobe, Webová stránka, Sonda, Windows Live, Největší potíž, Silná konkurence, Go, Pathfinder, Skvělá pozice, Macintosh, Papírová verze, Náročný profesionál, Adobe Illustrator

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů