Adobe se loučí s Linuxem a další novinky

Red Hatu se daří, vlajková loď Linuxu dává najevo, že tučňák má rozhodně své opodstatnění. Adobe přestává vyvíjet AIR pro Linux a chyba vyšší spotřeby Linuxu odhalena.
Adobe se loučí s Linuxem a další novinky

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Red Hat je mezi společnostmi zabývajícími se open source jistota a neustále roste. Potvrdily to i poslední ekonomické výsledky. Tržby Red Hatu v prvním čtvrtletí tohoto roku činily 265 milionů dolarů, což představuje meziroční růst 27 %. Red Hat ale určitě nehodlá usnout na vavřínech a vytyčil si další ambiciózní cíle. Tento rok by rád překonal magickou hranici tržeb jedné miliardy amerických dolarů. V případě úspěchu se stane první společností věnující se výhradně open source, která tuto metu pokořila. Dále chce do pěti let dosáhnout ročních tržeb kolem tří miliard dolarů, k čemuž by mu měly dopomoci hlavně nové příležitosti na čínském trhu.

Red Hat se také chystá soupeřit s VMware na poli cloud computingu. Nedávno proto spolu se SUSE, IBM, Intelem a dalšími založil uskupení Open Virtualization Alliance a během měsíce se k nim přidalo dalších 65 společností. Virtualizační řešení od Red Hatu má zřejmou výhodu: Je open-source a nejste tedy odkázáni na jednoho poskytovatele. Jedním z nových projektů je OpenShift, o kterém si můžete přečíst více v článku OpenShift Express: Svobodný cloud od Red Hatu.

Nokia N9 s MeeGo

Když se Nokia dohodla s Microsoftem, že na chytré telefony bude nasazovat Windows Phone 7, budoucnost linuxového MeeGo nevypadala růžově. Nakonec ale MeeGo dostane šanci na telefonu Nokia N9, který by se měl na trh dostat ještě letos. A že to není ledajaký smartphone. Nokia N9 vzhledem nepřipomíná nic, co jsme v posledních letech viděli. Základem je tělo z jednolitého kusu plastu, do kterého je zasazen hardware a vystupuje z něj AMOLED displej o úhlopříčce 3,9 palce. Plastové tělo bude dostupné v několika barvách, což telefonu přidá na atraktivitě. Přístroj by měl pohánět jeden gigahertzový procesora dále zaujme například NFC čip nebo, jak je u Nokie zvykem, kvalitní fotoaparát s rozlišením 8 MPx. Samotný systém MeeGo, který si můžete prohlédnout ve videu na MobilMania.cz, na první pohled působí jako rozumný kompromis mezi jednoduchostí Windows Phone a možnostmi Androidu. Nokia N9 určitě má šanci uspět, ale hodně bude záležet na zvolené cenové politice. Konkurovat čím dál levnějším smarphonům s Androidem je těžké. Nové MeeGo také nenabídne mnoho aplikací, ale údajně by mělo být snadné převést pro něj aplikace pro Symbian, protože oba systémy využívají framework Qt.

Krátké představení telefonu Nokia N9

 

Adobe přestává vyvíjet AIR pro Linux

Dave McAllister ze společnosti Adobe na blogu oznámil, že už nebudou vyvíjet linuxový port technologie Adobe AIR. Důvod je celkem jasný: O AIR pro Linux byl malý zájem. Na celkovém počtu stažení měla linuxová verze pouze půlprocentní podíl, cože je ještě méně než tržní podíl linuxových distribucí na poli operačních systémů. Adobe se chce raději více soustředit na rychle rostoucí mobilní segment, především na další linuxový operační systém Android. Adobe AIR je platforma pro vytváření desktopových aplikací s použitím spíše webových technologií jako HTML, AJAXu nebo Flashe. Jakožto proprietární technologie využívající ne zrovna populární Flash nikdy většího rozšíření mezi linuxáky nedosáhla. Koneckonců ani na ostatních platformách nijak nezáří. Ze známějších aplikací na něm staví například Twitter klient TweetDeck nebo nedávno zveřejněný oficiální ICQ klient pro Linux.

Ubuntu 11.10: Odstranění Synapticu a hybridní obrazy

Vývoj podzimního Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot pokračuje a my známe další novinky. První překvapivou novinkou je, že z výchozí instalace zmizí správce balíčků Synaptic, který je v Ubuntu od prvopočátků. Samozřejmě zůstane Centrum softwaru – jeho uživatelsky přívětivější alternativa, která se poprvé objevila ve verzi 9.10 Karmic Koala a za tu dobu ušla poměrně dlouhou cestu, naposledy například přidala možnost komentování a hodnocení aplikací. Ale je jasné, že tolik funkcí jako Synaptic nemá a už z podstaty věci asi nikdy mít nebude. Mnoha uživatelům určitě bude Synaptic chybět, ale půjdenainstalovat z repozitářů.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá Synaptic v Ubuntu 11.04. V příští verzi už ho nenajdete

Další novinkou jsou hybridní ISO obrazy. Hybridní proto, že je můžete klasicky vypálit na optické médium, ale také jednoduše nakopírovat například na USB úložiště aniž byste museli něco dalšího upravovat. Doteď jste museli použít některý nástroj (například Tvůrce spouštěcího disku přímo v Ubuntu), který soubory upraví tak, aby se z USB úložiště dalo bootovat. Malé, ale příjemné plus. Ale nutno dodat, že mnoho distribucí (z těch známějších třeba Fedora nebo openSUSE) už tuto možnost nabízí.

Chyba zvyšující spotřebu Linuxu odhalena

Zhruba před dvěma měsíci zakladatel serveru Phoronix Michael Larabel upozornil na zvýšení spotřeby energie v novějších linuxových jádrech. Chyby, které zvyšujíspotřebu a tedy snižují výdrž notebooku na baterii o deset až třicet procent, se měly vyskytovat v kernelech 2.6.35 a 2.6.38. A hle – teď Michalel onu chybu v kernelu 2.6.38 odhalil a opravil. Technické detaily včetně grafů o měření najdete v původním článku. Pro nás je důležité, že opravením regrese se spotřeba snížila zhruba o patnáct procent a že oprava nejspíš bude zahrnuta v nadcházejícím kernelu 3.1 (nedávno se změnilo číslování). Mimochodem, chyba byla odhalena s pomocí dalšího produktu ze stáje Phoronix – benchmarkovacího nástroje Phoronix Test Suite. Michael Larabel hodlá v hledání podobných chyb pokračovat, na mušku si vezme zmiňovanou chybu v kernelu 2.6.35 a další.

Klepněte pro větší obrázek
Graf spotřeby jednotlivých verzí linuxového jádra

Novinky ze světa softwaru


Mozilla Firefox 5

Mozilla vydala novou verzi prohlížeče Firefox, která obsahuje přes tisíc vylepšení a úprav. Většina z nich jsou jen detaily, z těch zajímavějších můžeme zmínit lepší podporu moderních technologií jako HTML5 nebo podporu CSS animací. Důležitější je, že od páté verze Firefox přechází na krátké vývojové cykly. Nové verze budou vycházet každých šest týdnů, nehledě na postup vývoje. Pokud některá nová funkce nebude stoprocentní, zkrátka se objeví až v některé z dalších verzí. Takový vývojový cyklus už nějakou dobu uplatňuje Google Chrome. Otázkou je, jestli je nutné každé verzi přiřazovat nové celé číslo. Takhle se během několika let můžeme dočkat velmi vysokých cifer, což asi nebude moc přehledné. Současně s Firefoxem pro desktop vyšla také mobilní verze (Android a Maemo), která přináší do světa mobilních prohlížečů unikátní funkci Do Not Track. Ta (samozřejmě volitelně) zabraňuje tomu, aby o vás webové stránky sbíraly relativně citlivé informace.

Diskuze (30) Další článek: Nová Opera 11.50: hezčí, rychlejší a umí synchronizovat hesla

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, Adobe, Krátké video, Maemo, Kus plastu, Lin, Item, Rozumná úhlopříčka, Krátká animace, Nadcházející týden, Adobe Air, Čínské mobilní telefony, Celé číslo, Virtualizační řešení, OpenShift, Proprietární technologie, Koala, Nová chyba, Malý zájem, Podzimní ubuntu, Krátký článek, Optické médium, Nejlepší notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 65

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč