Adobe Road Show - inDesign v akci

30. března 1999
Computer 6/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Seybold byl první příležitostí vidět v akci Adobe InDesign. U nás touto příležitostí byla akce Adobe Road Show.
Rozhodně se bylo na co dívat. Kromě InDesignu byl představen GoLive, Acrobat 4 a Digital Media Studio. Někdy je těch novinek až příliš...

Digital Media Studio obsahuje nové verze Premiere a AfterEffects. Tyto produkty spolu s Illustratorem a Photoshopem tvoří balík, který se snaží konkurovat mnohdy značně dražším produktům konkurenčním. Zatímco konkurence na to jde odvrchu (velké a drahé produkty postupně přizpůsobuje širší veřejnosti), snaží se Adobe postupovat z druhého konce (jednoduché, jednoúčelové programy vylepšovat a ladit). Myslím, že na tyto programy je mnoho povolanějších lidí.

Nová verze Acrobatu již není takovou novinkou. První pohled jsme vám přinesli již dříve. Co se do tohoto prvního pohledu nevešlo je podpora JavaScriptu. Díky JavaScriptu, který je podporován na téměř všech platformách, na kterých je dostupný Acrobat, se z Acrobatu stáva velice zajímavý nástroj i pro vývojáře multimediálních prezentací a tvůrce webových stránek.

Adobe GoLive je první verze od akvizice firmy Cyber Studio. První pozitivní zpráva je, že GoLive bude dostupný i pro Windows. GoLive je nástroj pro vizuální návrh webové stránky. V praxi to znamená, že ani pro tvorbu animací a dalších složitých věcí z kaskádových stylů a dynamického HTML nemusíte napsat ani řádku. GoLive pracuje přímo se zdrojovým kódem HTML, proto je výsledkem nesmírně čistý kód (zvláště při porovnání s Microsoft FrontPage). U každé stránky můžete zvolit kódovou stránku. Podporovány jsou i Japonština, Čínština a jiné, takže o podporu češtiny nemusíte mít starost (ISO 8859-2, Windows 1250 i Mac).

Největší část zúčastněných přišla díky jinému produktu. Už asi 18 měsíců prosakovaly informace o K2, ze kterého se vyklubal InDesign. Program byl oficiálně představen asi před měsícem na Seyboldu v Bostnu. U nás předváděná verze byla zase o něco lepší (dle vyjádření českého zastoupení).

Program udělá radost skoro všem. Programátory potěší vzorová modulární architektura, vývojáře jakbysmet a uživatelé mohou čekat, jestli to ve skutečnosti bude fungovat stejně i ve skutečnosti. Jádro programu má něco pod 2 MB, což v době bumbrlíčků působí spartánsky příjemně (Quark má ale něco podobného). Na tomto jádře jsou navěšeny všechny ostatní funkce, dokonce i grafické rozhraní. Tím je dáno, že libovolný vývojář může přestavět uživatelské rozhraní a udělat ho například v logice NeXTu, Solarisu nebo jiné zlotřilosti. Jádro se má stát základem i dalších Adobe produktů. Základy můžeme vidět například u nových verzí Photoshopu nebo Illustratoru, i když tam to ještě není úplně dotažené. Trochu to připomíná TEX, který má základní jádro a nad ním jsou makra (LaTeX), nebo také Calamus, který ovšem nechápe specifické vlastnosti operačních systémů a stále si stojí tvrdohlavě na svém.

PageMakeru byla neprávem vytýkána nízká přesnost. Tady Adobe opravdu zapracovala. Vnitřní přesnost InDesignu je miliontina bodu (bod je asi 0,3 mm), která byla pro praktické použití rozhraním programu "snížena" na tisícinu bodu s tím, že není problém ji kdykoliv zvýšit. Podobně je nakládáno s většinou omezení programu.

Spousta důležitých funkcí programu se týká typografie. Pro typografa je opravdu fantastické vidět víceřádkové zarovnání. Zarovnání v klasických programech se dělá velice "jednoduše". Spočítá se jeden řádek, zvolí se dělení slov, vyrovnání a jiná pravidla a zarovná se na šířku sloupce. InDesign má na sazbu komplexnější pohled - místo jednoho řádku se dá najednou počítat až s 30, což vytváří mnohem lepší sazbu, nevznikají řeky ani přílišné rozpaly písma. Tato vlastnost je samozřejmě součást stylu, takže se dá i vypnout. Další příjemnou vlastností jsou znakové styly - můžeme jen doufat, že dopadnou lépe než v Quarku.

Protože InDesign jde ve všem až na kost, má přístup i k informacím o písmu. Pokud se do finální verze implementuje písmová knihovna, která je v současné době u nejnovější verze Illustratoru 8.0a (recenze příště), bude moci InDesign využívat všechny atributy Unicode písem. Ruku s tím jde optické vyrovnání písma. Programu se dá říct, že vyrovnání písma není to pravé. Program poté zjišťuje přímo tvary písmen, a z jejich vzájemné polohy vypočítá nutnost vyrovnání.

O typografii by se dalo psát ještě dlouho, ale InDesign má i další zajímavé funkce. Například import bitmap s ořezovými cestami (konečně!), editace naimportovaných vektorových objektů (základní, ale přeci jen pro úpravy na poslední chvíli), převod textu na křivky (zase typografie), barevné přechody (i na textu, obrysech textu...). Nakonec jsou tady bonbónky - import PageMakeru 6.0 až 6.5, QuarkXPressu 3.1 až 4.0.4 a PDF. Všechny soubory jsou po importu editovatelné a všichni se dušují, že všechny atributy jsou zachované.

Co na tyto produkty řekne konkurence? Empire Strike Back Again? Být v této chvíli prorokem bude velice těžké. Když si například spočítáte, že Quark nemá nic jiného než sázecí program a Macromedia žádný sázecí program nemá, zato má produkty v jiných oblastech.

Adobe Road Show probíhá po zemích střední a východní Evropy, což výjimečně nezahrnuje Evropu a přilehlé arabské země, ale Česko, Slovensko, Polsko a Rakousko. Místo tištěné dokumentace dostanou účastníci prezentační CD-ROM, který je značně staršího data (o prezentovaných produktech ani slovíčko). Navíc se na něm dozvíte, že je pro východní Evropu a Afriku, takže přece. Na CD mě nejvíc potěšilo, že ve Windows může mít CD-ROM v názvu disku více než jedenáct písmen včetně mezer...

Diskuze (1) Další článek: Computer 6/99

Témata článku: Windows, Adobe, Unicode, Import, Ind, Libovolný bod, První pohled, Adobe Acrobat, Dali, Indesign, Nízká přesnost, Základní obrys, Acrobat, Empire, Modulární architektura, První měsíc, První funkce, Adobe Illustrator, Důležitý sloupec, Modulární návrh, Složité pravidlo, Adobe Premiere


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně