Adobe proti ACDSee

Adobe uvádí nový produkt zaměřený na snadnou organizaci digitálních fotografií.
Adobe je velmi silná v oblasti profesionálních nástrojů pro grafiku a zpracování dokumentů. Adobe Photoshop je ve svém oboru etalonem kvality, Adobe Acrobat je zase synonymem pro elektronické zpracování dokumentů. Protože ale Photoshop už má pomalu každý, kdo by jej potřeboval, musí Adobe hledat oblasti dalšího rozvoje. Vzhledem k razantnímu nástupu digitálních fotoaparátů je vcelku logické, že to bude především kategorie softwaru pro snadnou organizaci digitálních fotografií zaměřeného na amatérskou a poloprofesionální sféru.

Novinka Photoshop Album tak využívá dobrého jména kmenového grafického editoru a současně říká do jaké oblasti bude mířit. Photoshop Album se zaměřuje na snadnou kategorizaci fotografií, jejich jednoduché úpravy pomocí základních funkcí z Photoshopu a současně jejich export pro jednodušší prezentaci či archivaci.

Photoshop Album se začne prodávat za měsíc za cenu 50 dolarů, tedy za stejnou cenu, jako třeba známé ACDSee, které také již integrovalo řadu prvků pro katalogizování fotografií mimo samotného prohlížení. Tuzemský Zoner Media Explorer je dalším bojovníkem v této oblasti a uvidíme, nakolik příchod Adobe bude iniciovat nové nápady a tlak na zlepšení.

Klepněte pro větší obrázek

Velmi silnou zbraní Photoshopu Album má být řazení fotografií na časové ose, kde výška sloupečků odpovídá počtu snímků v jednotlivých dnech. Snímky nebudou jen seřazeny prostě podle data, ale bude možné je procházet i na virtuální časové ose či v kalendáři. V kalendáři se přitom u jednotlivých dní zobrazují přímo obrázky.

Klepněte pro větší obrázekSpolu s organizací na časové ose má Photoshop Album i podporu vlastních klíčových slov (visaček). Vytvoříte si vlastní seznam klíčových slov a vybraná slova přenesete na jednotlivé snímky nebo na jejich skupinu. Později můžete jednoduše vybírat snímky jen vybráním požadované kombinace klíčových slov. Ikony jednotlivý visaček se zobrazují spolu s náhledy snímků. Velikost náhledů lze libovolně upravovat a současně s tím se zvyšuje i množství dodatečně zobrazovaných informací ke snímku.

Photoshop Album si informace o všech snímcích uschovává v jedné databázi. Obrázky tedy nemusí být reálně dostupné, mohou ležet na cédéčku na poličce, přesto v nich můžete prohledávat. Kromě toho umí Photoshop Album i vypálení obrázků na CD nebo DVD pro archívní účely.

Z obrázků lze také sestavovat dle připravených šablon kalendáře pro tisk, multimediální prezentace v PDF, seskupovat snímky pro optimální tisk, exportovat snímky do galerie na web a podobně. Album si navíc pamatuje, co jste s jednotlivými snímky dělali. Lze tak třeba zjistit, které snímky jste již někomu poslali do e-mailu, abyste se neopakovali.

Zatím je k dispozici jen textový popis a pár materiálů v PDF, na praktické zkušenosti s aplikací je zatím brzy, rozhodně ale Adobe přichází s několika zajímavými vylepšeními díky kterým není v zahuštěné konkurenci až tím posledním v řadě.

Diskuze (17) Další článek: Policie navrhla zastavit stíhání majitele firmy Mironet

Témata článku: Adobe, Photoshop, Acdsee, Časová osa, Jednotlivý snímek, Album, Alba, Snímek, Klíčový snímek, Připravená šablona

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost