Nvidia | Střih videa | Adobe

Adobe Premiere Pro konečně zrychluje export videa díky NVENC

Adobe Premiere Pro konečně zrychluje export videa díky NVENC

Adobe Premiere Pro akceleruje práci s videem pomocí grafické karty už mnoho let. Nyní ale přichází další zásadní krok - akcelerace exportu videa.

Doposud totiž export videa probíhal výrazně v režii procesoru a grafika jen trochu pomáhala. Jedinou cestou pro rychlejší kódování bylo zvýšení procesorového více jádrového výkonu - proto jsou mezi videoprofesionály tak oblíbené AMD Ryzeny a Threadrippery. Na grafikách Nvidie je ale přitom výkonný enkodér videa NVENC, který slouží pro rychlou kompresi videa při streamování vašeho hraní na internet. 

Klepněte pro větší obrázek
Při exportu videa si nově můžete zapnout hardwarové kódování přes NVENC

Konečně nová verze Premiere Pro 14.2, která je nyní již aktuálně k dispozici, zapíná podporu pro NVENC i při exportu videa. Samozřejmě se zrychlení bude měřit podle složitosti projektů a parametrů exportu a také použitého procesoru a grafické karty. Na mé domácí kombinaci šestijádrového Ryzenu 5 3600X a grafiky RTX 2060 Super pozoruji více než dvojnásobné zrychlení exportu. 

Klepněte pro větší obrázek
Graf od Nvidie srovnává základní RTX grafiku a výkonný,
byť ne rozhodně nejrychlejší procesor

Rychlost a schopnosti kódování pomocí NVENC ale závisí na generaci grafické karty, nikoli na počtu CUDA jader, frekvencích a podobně. Výkonnější grafika zrychlí ty efekty v projektu, které spoléhají na akceleraci grafikou, ale ne samotné kódování. Nejnižší grafikou s aktuální verzí NVENC je GTX 1650 Super (nikoli základní GTX 1650). V noteboocích musíte mít pak něco lepšího než GeForce MX, abyste vůbec měli NVENC. Ten nový rychlejší a schopnější pak tedy nejspíš až s grafikou GTX 1660 Ti.

Pokud máte procesor s více jak 12 jádry, rychlost kódování přes CPU nebo NVENC už asi nebude tak rozdílná. NVENC ale především dokáže zrychlit export i na méně extrémních sestavách a především výrazně pomůže na noteboocích.

Diskuze (9) Další článek: Vyléčení pacienti mají imunitu proti onemocnění COVID-19, ukázala nová americká studie

Témata článku: Video, Internet, Nvidia, Střih videa, Ryzen, Adobe, GeForce MX, GTX, NVENC, Grafika, Kódování, Procesor, Premier, AMD Ryzen, Export, Super


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč