Adobe Premiere 6: s filmem přímo na Internet

Vývojáři v Adobe si dali s novou verzí střihového programu Premiere trochu víc načas, nicméně dnes můžeme směle prohlásit, že se toto čekání vyplatilo.
Tento článek vyšel v časopise Computer 7/01 dne 19. dubna 2001

David Kořínek: Vývojáři v Adobe si dali s novou verzí střihového programu Premiere trochu víc načas, nicméně dnes můžeme směle prohlásit, že se toto čekání vyplatilo. Shrňme ve stručnosti základní vlastnosti předchozí verze 5.1, která se ve finále dočkala úpravy 5.1c. Jednalo se přitom o nejrozšířenější střihovou aplikaci na PC uspokojující jak zájemce z řad videoamatérů, tak profesionálních střihačů. Jistěže ji v oblasti profi ani zdaleka nešlo srovnávat s vyspělejšími programy typu Avid. Přesto budila respekt. Dokonce i „avidáři“ na ní byli ochotni stříhat a moc u toho nenaříkali. Premire je charakteristická svým dvoumonitorovým střihem, schopností pracovat s rolling a ripple editem, pokročilým časováním (trimming), přehlednou časovou osou a řadou efektů. Přes všechny tyto kladné charakteristické vlastnosti však bylo jasné, že konkurence (např. MediaStudio Pro 6 od Ulead) jí začíná postupně šlapat na paty a bude potřeba přijít s něčím novým.

Klepněte pro větší obrázek

V Adobe si dobře spočítali, že je třeba se více soustředit na DV, Internet a obrazové efekty. Jeden z nových marketingových sloganů nové Premiere zní DV in, Internet out. V praxi to znamená, že Premiere 6 je schopna nabírat přímo z digitálních kamer širokého pole výrobců bez nutnosti speciálního ovladače dodaného výrobcem karty a výsledný sestřih exportovat do všech streamovacích formátů. Často kritizovaná aplikace efektů byla rozšířena novou paletou, která se pouhým přetažením aplikuje přímo na zvolený klip. Hodnoty efektu lze pak následně upravovat obdobně jako v After Effects. Nejenom budoucím internetovým broadcasterům (nebo lépe „streamařům“) vybaveným levnou digitální kamerkou a ambicí videoartistů, vychází Premiere 6 vstříc.

Klepněte pro větší obrázekZměn doznal i samotný design uživatelského prostředí. Dnes mírně předpotopní a občas nepřehledné GUI předchozích verzí dostalo nový obleček. Přesto však byli v Adobe nadmíru účelní a neopájeli se zbytečnostmi. Správa projektu je o poznání přehlednější (vytváření binů (zásobníků médií) a knihoven), přibyla možnost sestavení Storyboardu (sada jednotlivých klipů, které lze přeskládat a přímo přetáhnout na osu včetně aplikace primárně zvoleného efektu), přibyl Audio Mixer a nám tak částečně odpadla titěrná práce s nastavováním hlasitosti přímo v grafickém zobrazení stopy a více než kosmetických změn doznala i časová osa a oba monitory.

Při prvním spuštění programu můžeme zvolit, zda chceme pracovat s rozložením stop v časové ose typem A/B (jen tento způsob střihu byl možný v předchozích verzích) nebo řazením jednotlivých klipů přímo za sebe do jedné stopy. V druhém případě se pak přechodové efekty natahují přímo přes hranice klipů. Mezi rozložením lze pochopitelně přepínat. Existuje i možnost využít přednastavení dalších, nebo si vytvořit svá vlastní, a ta potom uložit. Monitorová okna lze jedním klepnutím přepínat do různých režimů, což především v případě časování značně zrychluje práci. Vlastní trimming je také snadnější. Záznam lze posouvat tažením přímo na náhledu.

Určená pro web

Je toho ještě víc, co by se dalo na nové Premiere pochválit. Pozdržím se však ještě na závěr trochu u exportních formátů. Instalace programu zahrnuje přímo plug-iny Windows Media a RealMedia určené přímo pro tuto verzi Premiere. V nabídce Export se ale objeví i další volba označená Save for Web, která spustí další plug-in, jímž je Media Cleaner 5 – oceňovaný nástroj od Terran Interactive. Ten disponuje bohatou sadou přednastavení a lze jej použít i k offline archivaci (CD-ROM).

Premieru 6 lze jen doporučit. Její využití je skutečně široké, od (téměř) broadcastového výstupu až po webové aplikace. Záleží pochopitelně na „nadupanosti“ vašeho počítače. Řadu funkcí, které jsou v reálném čase, využijete jen ve spojení s dobrou videokartou. Ale i pro ty ostatní platí: kdo si počká, ten se dočká. S Premiere 6 skutečně kvalitních výsledků.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft vyhlašuje válku Open Source

Témata článku: Internet, Ripple, Adobe, Profesionální střih, After Effects, Rippl, Střih, Adobe After Effects, Save, Kořínek, Plug In, Stop, Nový marketing, Fil, Časová osa, Adobe Premiere, Základní střih, Obrazová vlastnost, Storyboard, Levné monitory k pc, Adobe Premier, Efekt, Profi režim, Mixer, Cleaner


Určitě si přečtěte

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny