Adobe Premiere 6: s filmem přímo na Internet

Vývojáři v Adobe si dali s novou verzí střihového programu Premiere trochu víc načas, nicméně dnes můžeme směle prohlásit, že se toto čekání vyplatilo.
Tento článek vyšel v časopise Computer 7/01 dne 19. dubna 2001

David Kořínek: Vývojáři v Adobe si dali s novou verzí střihového programu Premiere trochu víc načas, nicméně dnes můžeme směle prohlásit, že se toto čekání vyplatilo. Shrňme ve stručnosti základní vlastnosti předchozí verze 5.1, která se ve finále dočkala úpravy 5.1c. Jednalo se přitom o nejrozšířenější střihovou aplikaci na PC uspokojující jak zájemce z řad videoamatérů, tak profesionálních střihačů. Jistěže ji v oblasti profi ani zdaleka nešlo srovnávat s vyspělejšími programy typu Avid. Přesto budila respekt. Dokonce i „avidáři“ na ní byli ochotni stříhat a moc u toho nenaříkali. Premire je charakteristická svým dvoumonitorovým střihem, schopností pracovat s rolling a ripple editem, pokročilým časováním (trimming), přehlednou časovou osou a řadou efektů. Přes všechny tyto kladné charakteristické vlastnosti však bylo jasné, že konkurence (např. MediaStudio Pro 6 od Ulead) jí začíná postupně šlapat na paty a bude potřeba přijít s něčím novým.

Klepněte pro větší obrázek

V Adobe si dobře spočítali, že je třeba se více soustředit na DV, Internet a obrazové efekty. Jeden z nových marketingových sloganů nové Premiere zní DV in, Internet out. V praxi to znamená, že Premiere 6 je schopna nabírat přímo z digitálních kamer širokého pole výrobců bez nutnosti speciálního ovladače dodaného výrobcem karty a výsledný sestřih exportovat do všech streamovacích formátů. Často kritizovaná aplikace efektů byla rozšířena novou paletou, která se pouhým přetažením aplikuje přímo na zvolený klip. Hodnoty efektu lze pak následně upravovat obdobně jako v After Effects. Nejenom budoucím internetovým broadcasterům (nebo lépe „streamařům“) vybaveným levnou digitální kamerkou a ambicí videoartistů, vychází Premiere 6 vstříc.

Klepněte pro větší obrázekZměn doznal i samotný design uživatelského prostředí. Dnes mírně předpotopní a občas nepřehledné GUI předchozích verzí dostalo nový obleček. Přesto však byli v Adobe nadmíru účelní a neopájeli se zbytečnostmi. Správa projektu je o poznání přehlednější (vytváření binů (zásobníků médií) a knihoven), přibyla možnost sestavení Storyboardu (sada jednotlivých klipů, které lze přeskládat a přímo přetáhnout na osu včetně aplikace primárně zvoleného efektu), přibyl Audio Mixer a nám tak částečně odpadla titěrná práce s nastavováním hlasitosti přímo v grafickém zobrazení stopy a více než kosmetických změn doznala i časová osa a oba monitory.

Při prvním spuštění programu můžeme zvolit, zda chceme pracovat s rozložením stop v časové ose typem A/B (jen tento způsob střihu byl možný v předchozích verzích) nebo řazením jednotlivých klipů přímo za sebe do jedné stopy. V druhém případě se pak přechodové efekty natahují přímo přes hranice klipů. Mezi rozložením lze pochopitelně přepínat. Existuje i možnost využít přednastavení dalších, nebo si vytvořit svá vlastní, a ta potom uložit. Monitorová okna lze jedním klepnutím přepínat do různých režimů, což především v případě časování značně zrychluje práci. Vlastní trimming je také snadnější. Záznam lze posouvat tažením přímo na náhledu.

Určená pro web

Je toho ještě víc, co by se dalo na nové Premiere pochválit. Pozdržím se však ještě na závěr trochu u exportních formátů. Instalace programu zahrnuje přímo plug-iny Windows Media a RealMedia určené přímo pro tuto verzi Premiere. V nabídce Export se ale objeví i další volba označená Save for Web, která spustí další plug-in, jímž je Media Cleaner 5 – oceňovaný nástroj od Terran Interactive. Ten disponuje bohatou sadou přednastavení a lze jej použít i k offline archivaci (CD-ROM).

Premieru 6 lze jen doporučit. Její využití je skutečně široké, od (téměř) broadcastového výstupu až po webové aplikace. Záleží pochopitelně na „nadupanosti“ vašeho počítače. Řadu funkcí, které jsou v reálném čase, využijete jen ve spojení s dobrou videokartou. Ale i pro ty ostatní platí: kdo si počká, ten se dočká. S Premiere 6 skutečně kvalitních výsledků.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft vyhlašuje válku Open Source

Témata článku: Internet, Adobe, Ripple, Stop, Levné monitory k pc, Obrazová vlastnost, Cleaner, Profi režim, Rippl, Prim, Save, Storyboard, Adobe Premiere, Základní střih, Mixer, Plug In, Fil, Adobe After Effects, After Effects, Efekt, Kořínek, Střih, Časová osa, Profesionální střih, Adobe Premier


Určitě si přečtěte

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku