V února 1990 vyšla první ostrá verze Adobe Photoshopu. Nejslavnější grafický editor měl takový vliv na celý průmysl, že se stal jedním ze tří IT produktů, jejichž názvy se ujaly i jako slovesa nebo přídavná jména. Xerox byl symbolem pro kopírování, Google pro hledání a Photoshop pro retušování a jiné úpravy.
Za nástrojem stojí bratři Thomas a John Knollovi, který editor připravovali již na konci 80. let. Původně se jmenoval Display a pracoval jen s černobílými obrázky. Od roku 1988 o něm mluvili jako o Photoshopu a hned se začal používat v Hollywoodu.
John totiž pracoval na vizuálních efektech ve studiu Industrial Light & Magic a ranou verzi programu použil při práci na snímku Propast (The Abyss) od Jamese Camerona. Ten proslul hlavně revoluční 3D grafikou s vodním chapadlem, které se změnilo na lidský obličej. Cameron později podobný efekt použil u druhého Terminátora, kde ukázal ještě pokročilejší morfování s tekutým kovem.
Photoshop 1.0 z roku 1990 (zdroj: WinWorldPC)
Adobe bylo z počátku jen distributor a s Knollovými se dělil o příjmy z prodejů. Když Photoshop 1.0 pro Macintosh vyšel, jedna kopie stála 895 dolarů, asi 2175 dolarů (52 300 Kč) v dnešních penězích. Až v březnu 1995 Adobe odkoupilo práva za 34,5 milionu dolarů, produkt i jeho následný vývoj mělo plně pod kontrolou a o peníze se nedělilo.
V té době už existovaly dvě další verze. Photoshop 2.0 z roku 1991 přinesl podporu tiskových barev CMYK a Photoshop 3.0 z roku 1994 zavedl vrstvy. Navíc již nabídl verzi i pro operační systém Windows (pro něj ale dřív existoval zvláštní Photoshop 2.5).
V následujících letech na to Adobe navázalo souvisejícími funkcemi jako vrstvy úprav, efektové vrstvy, různé režimy prolnutí, takže Photoshop zavedl nedestruktivní editaci, přičemž změny obrazu se řídily pomocí parametrů. V roce 2001 dorazil filtr liquify (zkapalnění) a 2002 healing brush (retušovací štětec) užitečné při úpravách a opravách fotek.
Zlomový byl rok 2003, kdy vyšla první verze v rámci balíku Creative Suite, v níž se Photoshop těsně spojil s vektorovým Illustratorem a détépáckým InDesignem. CS zároveň přidal modul Camera Raw pro úpravu surových fotek. V roce 2007 dorazil Lightroom zaměřený primárně na správu a vyvolávání fotek. A nakonec 2010 přišel slavný „content-aware fill“. Photoshop se naučil vyplňovat vybraná/prázdná místa na obrázku či mazat nechtěné objekty tak, že si chybějící detaily domyslel podle okolních pixelů. Od roku 2013 již Photoshop přešel na model předplatného bez možnosti koupit si jednorázovou licenci.
Zdroj: Adobe