Adobe PDF – jednoduše, rychle, zdarma. Zdarma?!

Potřebujete vytvořit dokument ve formátu PDF bez toho, abyste museli používat Adobe Acrobat nebo některý z nástrojů pro převedení dokumentu z určitého formátu do formátu PDF? Vyzkoušejte speciální službu, kterou již nějakou dobu nabízí Adobe na svých stránkách, a vytvořte si PDF jednoduchým způsobem – pouze s použitím prohlížeče.

Chcete-li na počítači vytvářet dokumenty ve formátu PDF, nic vám v tom nebrání – máte několik způsobů, jak toho docílit. Tím prvním je zakoupení speciálního programu od Adobe (např. Adobe Acrobat Standard nebo Adobe Acrobat Professional), což však určitě není nejlevnější záležitostí.

Místo toho (pokud máte rychlé připojení k internetu) si můžete stáhnout zkušební verzi Adobe Acrobat Professional, která vám na počítači bude bez problémů fungovat 30 dní. Jedinou „vadou na kráse“ je velikost instalačního programu – ten má necelých 200 megabajtů, takže uživatelé s pomalým připojením si lidově řečeno neškrtnou.

Pro snadný převod dokumentů do PDF si také můžete nainstalovat některý z jednoduchých nástrojů – například Go2PDF, PDF reDirect nebo WordToPDF (pro práci je vyžadován Ghostscript).

Nyní se však pomalu dostáváme k možnosti, která až tak známá není. Oceníte ji zejména v případě, kdy nebudete moci využít některou z předchozích metod – dvou set megabajtový instalační soubor se vám chtít stahovat nebude a nástroje pro převod do PDF vám systém kvůli omezeným uživatelským právům nedovolí nainstalovat. Avšak ani přesto nemusíte být o možnost vytvoření PDF souboru ochuzeni – pět PDF dokumentů si můžete zdarma velice jednoduše vytvořit na webu Adobe. Chcete se o tom přesvědčit?

Registrace a aktivace účtu

Přejděte na stránky createpdf.adobe.com. Chcete-li si službu Create Adobe PDF Online vyzkoušet, musíte se nejprve zaregistrovat klepnutím na tlačítko Try it for Free. Tím získáte možnost vytvoření pěti Adobe PDF souborů s drobnými omezeními. V průvodci je třeba zadat stát, elektronickou adresu, na kterou bude zaslán aktivační e-mail, požadované heslo a vaše jméno. Pro dokončení průvodce stiskněte tlačítko Save changes.

Klepněte pro větší obrázek

Vytváření účtu

Pro aktivaci vytvořeného účtu klepněte v e-mailu Service Activation for https://createpdf.adobe.com, který do několika minut dorazí na uvedenou elektronickou adresu, na uvedený odkaz. Otevře se stránka, kde se seznamte s podmínkami použití služby a stiskněte tlačítko Continue. Následně se zobrazí úvodní stránka createpdf.adobe.com, kde se pomocí vašeho e-mailu a hesla můžete ke službě Create Adobe PDF Online přihlásit.

Po přihlášení ke službě se zobrazí „rozcestník“, pomocí něhož můžete do PDF převést soubor uložený na pevném disku nebo požadovanou webovou stránku.

Klepněte pro větší obrázek

Úvodní stránka

Bližší nastavení služby

Chcete-li upravit nastavení převodu, stiskněte odkaz Preferences. Tím se zobrazí nová stránka, kde v části Current Account Limits naleznete omezení vašeho účtu. Dále zde máte možnost zvolit požadovanou úlohu, upravit nastavení zabezpečení dokumentu a hlavně nadefinovat doručení finálního dokumentu ve formátu PDF. Vybírat můžete mezi:

  • stáhnutím z historie konverzí (ve výchozím nastavení by měl být dokument dostupný maximálně 3 dny),
  • stáhnutím výsledného dokumentu z umístění, na které bude odkazovat link v e-mailu, jenž vám bude po dokončení převodu odeslán (ve výchozím nastavení by měl být dokument dostupný maximálně 3 dny),
  • vyčkáním na výsledný dokument, který se po dokončení převodu zobrazí v prohlížeči,
  • doručením e-mailu, ve kterém bude výsledný dokument přiložen jako příloha.

Klepněte pro větší obrázek… a převádíme

Pro vlastní převod klepněte na úvodní stránce vašeho účtu na odkaz Choose a file a vyhledejte soubor na disku, nebo Submit a URL a zadejte požadovanou adresu. Tím se spustí jednoduchý průvodce, který vás v několika krocích celým procesem provede.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozhodnete-li se pro převod vybraného dokumentu z pevného disku, pak je dobré vědět, že služba Create Adobe PDF Online podporuje formáty:

  • DOC, PPT, XLS, PUB
  • AI, INDD, FM, MIF, PM, PMD, PSD
  • WPD, RTF, TXT, PS, PRN, EPS
  • BMP, GIF, JPEG, PCX, PNG, TIFF
  • a další...

Po vybrání položky k převodu se zobrazí stránka, na níž je možné nastavit požadovanou úlohu, kompatibilitu se staršími verzemi Adobe Acrobatu, zabezpečení dokumentu a doručení výsledného PDF souboru (podobně jako v okně Preferences).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepnutím na tlačítko Create PDF! se objeví finální okno se souhrnem informací, kde se mimo jiné dozvíte, za jak dlouho se můžete na PDF soubor těšit.

Co si myslíte – má provozování této a podobných služeb budoucnost?

Související v Databázi znalostí:
Práce s PDF dotazníkem
Jak vytvořit PDF?

Diskuze (61) Další článek: SP2 nebude kolidovat s nainstalovaným antivirem nebo firewallem

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Adobe, PDF, Snadný převod, Acrobat, Podmínka použití, Adobe Acrobat, Jed


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 129

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně