Adobe Max: Flash už běží na všem, včetně iPhonu

Adobe představuje své novinky a výhledy do budoucna na hojně navštěvované konferenci Adobe Max. Největším překvapením letošního ročníku je představení Flashe pro iPhone.

V Los Angeles právě probíhá každoroční setkání tisíců lidí, kteří používají technologie Adobe – konference Adobe Max. Jsou zde představovány novinky od Adobe a výhled do firemní budoucnosti. Adobe Max konference se koná v Los Angeles Convention Center, které si prý Adobe pronajalo rovnou na příští tři roky. Evropským návštěvníkům se tak oproti minulému roku, kdy se akce konala i v Miláně, docela natáhne.

Klepněte pro větší obrázek
Los Angeles Convention Center (LACC)

Flash pro každý počítač i mobil

Dnešní situace ohledně Flashe je poněkud neutěšená. Existuje Flash Player 10, který má hardwarovou akceleraci (pomocí GPU), implementuje pokročilý ActionScript 3, P2P komunikaci, video streaming a řadu moderních technologií, a poté Flash Lite, což je hodně ořezaná verze Flashe určená pro mobilní telefony. Zde se programuje v prastarém ActionScriptu 2, což je trošku upravený Javascript (seriózně se v tom tedy nedá skoro nic vyvinout).

Adobe to (konečně) změní. Na úvodní keynote představený Flash Player 10.1 nabídne stejné jádro a možnosti nejenom pro desktopový runtime, ale také pro mobilní telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na část Adobe Max

Flash Player 10.1 je rychlejší než předchozí verze 10.0, spotřebuje méně RAM, implementuje zmíněný ActionScript 3 a hlavně je nativně podporován nejen na desktopech (s Windows XP/Vista/7, OS X či Linuxem), ale nově i na řadě platforem mobilních telefonů, včetně hardwarové akcelerace HD videa (NVIDIA Tegra, Qualcomm SnapDragon), P2P, streamingu videa a dalšího. Můžete tedy i zde zapomenout na Flash Lite a zastaralý ActionScript 2.

Z pohledu Adobe zde hovoříme o obrovském množství hodin vývoje a testování, protože každá mobilní platforma podporuje jiné procesory, akceleraci a funkcionalitu, takže sjednotit je pod jeden Flash Player 10.1 runtime nebyl vůbec snadný projekt.

Jako partneři, s nimiž Adobe na vývoji spolupracuje, byli jmenováni Google (Android), Palm (Palm OS), RIM (Blackberry), Microsoft (Windows Mobile), Nokia a další. To je vše úžasné, ale pořád tam chybělo jedno jméno – Apple.

Fakt je ten, že Apple s Adobe na vývoji Flash Playeru 10.1 pro iPhone nespolupracuje. Přesto si od dnešního dne můžete na AppStore stáhnout první Flash aplikace. Jak je to možné? Chystaná verze Flash Professional CS5 bude obsahovat i nativní export Flash SWF pro iPhone, tedy kompilaci do nativního kódu napojujícího se na Objective-C / iPhone API, a takovouto aplikaci následně normálně můžete poslat do AppStore.

Flash aplikace tak poběží na čemkoliv: desktopový operační systém, Android, Palm OS, Symbian, Windows Mobile, iPhone, vaše televize či pračka. Vše bude mít k dispozici poslední verzi Flashe a aplikace, kterou jednou naprogramujete, bude fungovat na desítkách odlišných platforem.

Klepněte pro větší obrázek
Keynote byla zahájena hudbou a tancem

Flash v iPhonu jenom na půl

Microsoft se SilverLightem to bude mít těžké, navzdory kvalitnímu C# a subsetu .NET. A to proto, že Google či Palm bude spolupracovat (či už spolupracují, v rámci Open Screen Project) s Adobe, ale s Microsoftem těžko, je to pro ně úhlavní konkurent.

Ale zpět k hlavnímu bodu keynote: iPhone má Flash. Není to sice Flash ve formě Flash Playeru, protože poté by Apple ztratil kontrolu nad instalací aplikací, takže musíte jít formou vytvoření Flashové aplikace a procesem schválení aplikace v AppStore, ale takto prostě Apple onen ekosystém vybudoval a řada uživatelů jej zjevně akceptuje. Flash na iPhone je, v určitém smyslu, "hackován" do OS X (formou nativní aplikace), namísto přímé podpory SWF.

Vysvětlení: iPhone nebude mít Flash Player (zapomeňte tedy na Flash v Safari). To nedovolují podmínky AppStore. Adobe to ale geniálně obešel. Co je totiž možné, je překompilovat v chystaném Flash Professional CS5 aplikaci z SWF do nativního nativního kódu napojujícího se na iPhone API, takže ona to z pohledu vývojáře je sice Flash aplikace, ale z pohledu iPhone běžná binární aplikace (a proto není problém ji dát na AppStore). Je to spíše "hack", ale 100% funkční. V praxi to má i jeden přívažek – každá Flash aplikace na iPhone si ponese svůj malý "Flash runtime". Nemůže tam být použit onen společný runtime. V praxi je to ale i tak obrovský skok, vývojářům i uživatelům je ve finále jedno, zda aplikace běží pod Flash Player runtime, anebo je konvertována. Hlavně, že to funguje.

Toto video bylo dnes k vidění na Adobe Max keynote a uvádělo oznámení Flash aplikací dostupných i pro iPhone:

Adobe Air se ve verzi 2.0 dočká řady zlepšení

Adobe Air je runtime, který umožňuje spouštět aplikace ve Flexu (což je programovací jazyk pro Flash) na vašem desktopu. Obsahuje celý Flash Player 10.x runtime, k tomu přidává integrovaný WebKit prohlížeč jako komponentu, a další funkce, plus rozšířený bezpečnostní model (je například možné přistupovat k lokálním souborům).

Adobe Air se ve verzi 2.0 dočká řady zlepšení. Patří sem:

  • možnost integrace s lokálními aplikacemi,
  • USB storage device detection (vhodné třeba pro propojení s fotoaparátem a práci s fotkami či videem na něm),
  • snížení nároků na RAM (třeba TweetDeck zabere asi o 35% méně RAM),
  • obecné zvýšení výkonu aplikací,
  • nativní instalátor,
  • napojení na lokální mikrofon (včetně nahrávání, streamingu),
  • podpora pro (multi)touch, ať už se jedná o zoom, gesta, atd. - tuto funkčnost dostane i Flash Player 10.1, a zjevně je zaváděna primárně kvůli iPhone.

Výhledy k Omniture a Adobe CS5

Na keynote promluvil i Josh James, což je CEO Omniture, tedy společnosti, kterou Adobe před nedávnem koupil, a představil zde svoji vizi a služby pro klienty – od eBay, přes MTV, po další (tisíce) společnosti. Pomocí vyspělé web analytics jsou schopni nabízet obsah webu dle profilu čtenáře, provádět jeho optimaliaci, a sledovat, co funguje a co ne. Jedná se tedy o jakousi verzi "Google Analytics" na steroidech (a placenou).

Cílem nasazení Omniture je samozřejmě zvýšení konverzí a obratu. Do budoucna je plánována výraznější integrace Omniture do Flash Platform.

V přípravě je samozřejmě i nová verze Adobe kreativních nástrojů, který by se mohl jmenovat CS5. Představeno bylo několik náhledů nových funkcí ve Photoshopu či Catalystu, ale do finální verze nové Creative Suite je ještě hodně daleko, vzhledem k produktové periodě Adobě CS sady minimálně půl roku ji můžeme čekat nejdříve někdy v druhém až třetím kvartálu roku 2010.

Dříve se setkáme jen s beta verzí Flash Professional CS5, pro kompilaci aplikací pro iPhone, a také byla uvedena Beta 2 verze Flash Builderu 4, která má z pohledu funkcí feature-freeze.

Napište aplikaci jednou, a spouštějte ji kdekoliv

Na Adobe je moc hezky vidět, jak skvěle funguje konkurenční prostředí. Do představení Microsoft SilverLight platformy měl Flash pověst otravného "skip-intro" pluginu, který zpomaluje počítač na úroveň slimáka. Dnes se jedná o vyladěnou platformu s kvalitním programovacích jazykem (Flex SDK 3.x a 4.0), která je či brzo bude dostupná téměř na jakékoliv myslitelné desktopovém i mobilním zařízení a nových televizích.

Nástup řady rozdílných mobilních platforem znamenal obrovské náklady pro vývojáře, anulování "výhody z rozsahu", a Flash je asi jediná platforma, která slibuje dodat to, co nikdy nesplnila Java Mobile – napište aplikaci jednou a spouštějte ji kdekoliv.

Diskuze (45) Další článek: Nové LCD od Aceru je rekordní placka s vysokým kontrastem

Témata článku: iPhone, Adobe, Download, Flash, Adobe Flash, iPhone 4, Silverlight, Flex, Slimák, iPhone 7, Adobe Max, Televize v mobilu, Adobe Air, Jediná platforma, Flash Player, Google Analytics, Chystaná verze, Mobilní telefony iphone, Player, Televize s Androidem, Analytics, Adobe Flash Player, iPhone 5, Apple One, Los Angeles, Apple iPhone na Heureka.cz