Mobilní aplikace | PDF | Adobe

Adobe Liquid Mode slibuje, že budou PDF dokumenty a knížky opět čitelné i na malém mobilu

Adobe Liquid Mode slibuje, že budou PDF dokumenty a knížky opět čitelné i na malém mobilu

Mobilní Acrobat Reader pro Android a iOS se naučí nový režim Liquid Mode. V podstatě se jedná o responzivní zobrazení, kdy se načtený PDF dokument přeskládá způsobem, aby byl čitelný i na malé zobrazovací ploše telefonu.

PDF dokument nicméně není webová stránka, kde už něco podobného existuje delší dobu, a tak Adobe použilo strojové učení a prvky A.I., pomocí kterého vytvořilo model, jaké prvky v obvyklém PDF dokumentu mají jakou roli.

Liquid Mode v oficiální upoutávce:

Díky tomu lze pak stránku dokumentu zcela přepracovat, aniž by se jednalo o rozsypaný čaj, k tomu automaticky podle nadpisů vytvořit obsah pro snadnou navigaci a ještě čtenáři umožnit změnit třeba řez a velikost písma.

Prví střípek hlubších změn ve formátu PDF

Liquid Mode je prvním střípkem hlubších změn, které chce Adobe provést s formátem PDF, který má za sebou už bezmála tři dekády a začíná koncepčně zastarávat. A za druhé, jelikož je dnes tento formát už otevřený standard, někdejší všudypřítomný Adobe Reader už není většinou potřeba, dokumenty totiž umějí zobrazovat i mnohé webové prohlížeče bez potřeby instalace jakýchkoliv čteček.

Klepněte pro větší obrázek
Liquid Mode automaticky upraví PDF pro snadné čtení na mobilu

Liquid Mode by to mohl změnit, mohl by totiž na mobilu usnadnit třeba četbu elektronických knížek právě v PDF namísto v k tomu určených formátech EPUB a MOBI. Zatímco na velkém displeji by se zobrazilo PDF v klasické knižní podobě, na 5“ mobilu naopak podobně jako EPUB.

Novinka by se měla objevit v některé z příštích aktualizací mobilní čtečky od Adobe. 

Diskuze (3) Další článek: Adata nabízí nejrychlejší M.2 SSD na světě s rychlostí sekvenčního čtení 7 400 MB/s

Témata článku: Android, iOS, Mobilní aplikace, PDF, Adobe, Adobe Reader, PDF Reader, Epub, Mobil, Střípek, Slib, Mobi, Knížka, Dokument, FormátOde dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Týden Živě: Google ruší mobilní Android Auto a navigace Mapy.cz stále pokulhává
David PolesnýJakub Čížek
Android AutoMapy.czTýden ŽivěVideo