Adobe Illustrator CS3

Mezi novými grafickými a multimediálními nástroji Adobe nemůže chybět ani oblíbený vektorový grafický editor Adobe Illustrator, samozřejmě ve verzi CS3.
Kapitoly článku

Nový Adobe Illustrator CS3 zapadá vzhledem svého uživatelského rozhraní do uniformy všech aplikací, které nesou přízvisko CS3. Ukotvený panel nástrojů je tedy podle potřeby uživatele zobrazován v jednosloupcové nebo dvousloupcové variantě, podobně je na tom ovládací panel na pravé straně.

Klepněte pro větší obrázek
Nový Adobe Illustrator CS3

Ve všech aplikacích v balíčcích CS3 je znát snaha o provázání jednotlivých funkcí a co nejjednodušší spolupráci a výměnu dokumentů mezi aplikacemi. Platí to jak pro Adobe Creative Suite 3 Design Premium, jehož programy si na Živě představujeme, tak pro Production Premium či ostatní balíky. Koneckonců jednotlivé aplikace lze koupit i samostatně, ale právě ve spojení s ostatními je jejich síla.

Provázanost s jinými aplikacemi typická pro CS3

V případě Adobe Illustratoru se přímo nabízí propojení s nástrojem webových tvůrců Adobe Flash. Vektorové kresby jsou ideální pro začlenění do flashových animací díky nízkým nárokům na přenášená data. Při exportu projektu z Illustratoru do formátu Flash můžete zvolit běžné převedení kresby na formát Flash, uložení jednotlivých vrstev jako políček animace, rozdělit vrstvy do samostatných souborů SWF nebo uložení do symbolů SWF. Několik možností exportu do SWF najdete i u oblíbené funkce Save for Web & Devices, lepší je však použít přímo export do SWF. U textových prvků mě zaujala možnost určit, jakým způsobem budou ve flashovém souboru vykreslovány – připraveno je několik základních efektů. Spolupráce s Adobe Flash však není jen o exportu do souborů SWF. Pomocí schránky lze jednoduše přenášet vybrané objekty z Illustratoru včetně zachování všech jejich vlastností.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti exportu do formátu SWF

Důležitou změnou v nové verzi Illustratoru jsou úpravy „pod povrchem“, které se týkají výkonu aplikace. Adobe slibuje nárůst výkonu v klíčových operacích, jako je překreslování obrazu, přesouvání objektů, změna velikosti vybraných objektů a jejich transformace. Tyto změny jistě jako uživatelé programu uvítáte, přesto však počítejte se známým pravidlem, že pro pohodlnou práci s grafikou je třeba mít dostatečně výkonný počítač.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení flashové animace pro textové objekty

Boční panely v Adobe Illustratoru jsou řešeny stejným způsobem jako u Photoshopu CS3. Nabízí tedy volitelné zobrazení v několika řadách i sloupcích. Dialogy, které si zobrazíte, můžete jednoduše dokovat i posouvat kamkoli po obrazovce. Tato variabilita činí práci v Illustratoru, resp. i v ostatních aplikacích CS3, mnohem rychlejší, neboť vše můžete mít při ruce na místě, které vám vyhovuje nejvíce, přičemž podle potřeby panely minimalizujete tak, abyste co nejvíce využili volné místo na obrazovce.

Uložte si pracovní plochu

Menšími změnami prošel také ovládací panel umístěný pod programovou nabídkou. Ten tradičně zobrazuje ovládací prvky a nastavení k aktuálně vybranému nástroji. Objevují se v něm také odkazy, které po klepnutí zobrazují dialog s podrobnějším nastavením. Illustrator nabízí ohromné množství funkcí, není tedy divu, že se všechno nastavení k vybranému nástroji nevejde na jednu lištu.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny vlastnosti vybraného objektu se na ovládací panel nevejdou, zobrazují se tedy v dialogu

Ovládací prvky, které se na panelu zobrazují, si snadno změníte – skryjete ty, které nepoužíváte, zobrazíte naopak ty, pro které máte častější využití. Panel lze samozřejmě umístit ke spodnímu okraji okna programu, stejně tak, jako jej lze učinit plovoucím a přetáhnout na kterékoli místo na obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek
Illustrator s neukotveným ovládacím panelem a jeho nabídkou

Ani v Illustratoru nechybí možnost si vámi upravené uživatelské prostředí uložit a případně jej střídat s přednastaveným rozvržením ovládacích prvků, které najdete v nabídce Workspace.

Za přípravu dokumentu rychlejší

V Adobe se snažili, aby začátek práce na novém projektu byl co nejrychlejší a grafik se tak mohl věnovat kreativnější činnosti, než je nastavování rozměrů, barevného schématu a velikosti dokumentu. V dialogu pro vytvoření nového dokumentu se tak objevuje nabídka New Document Profile. Najdete v ní připraveno několik výchozích nastavení dokumentu, které odpovídají tiskovinám, webu, mobilním zařízením a videu. Připravena je také dvojice základních dokumentů pro práci v barevném prostoru RGB nebo CMYK.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlé nastavení dokumentu pomocí profilu

Po výběru profilu se automaticky nastaví rozměry dokumentu včetně použitých jednotek (např. pixely pro web, body pro tiskoviny), barevný prostor (RGB × CMYK), rozlišení (72, 150 nebo 300 DPI) a způsob náhledu. Trošku mi zde vadí výchozí rozměr pro webový projekt. Rozlišení 800 × 600 je snad už dávno vytlačeno, v současnosti je nejvýraznější podíl 1 024 × 768 následovaný většími rozlišeními. Také bych upřednostnil formát A4 před Letter.

Při výběru souborů z disku si možná na první pohled nevšimnete upraveného souborového dialogu, který se v Illustratoru nachází. Zobrazuje velké náhledy na podporované soubory ve vybraném umístění. Pokud vám však vyhovuje lépe klasický dialog ze systému, přepnete si jej nenápadným malým tlačítkem při spodním okraji.

Klepněte pro větší obrázek
Souborový dialog v podobě Windows
Klepněte pro větší obrázek
Souborový dialog ve stylu Adobe
Kapitoly článku

Témata článku: Adobe, Klasický dialog, Důležitý sloupec, Gumy, Samostatný soubor, Následný převod, Original, CMYK, Webový design, Crop, Vylepšené zobrazování, Ovládací aplikace, Vzhled, Ovládání, Dialog, Nízké nároky, Rychlý výběr, Ovládací panel, Křivka, Export, Projekt, Aplikace, Adobe Illustrator, Připravená šablona, Vybraný formát