Adobe Illustrator 8.0: Stále blíž ideálům

Podívejme na některé novinky anglické verze tohot profesionálního vektorového grafického nástroje.
Společnost Adobe si zjevně bere příklad z konkurenčního Corelu a v poslední době na nás chrlí své novinky v čím dál kratších intervalech. Je to jen několik měsíců, kdy byl u nás představen počeštěný Photoshop a nové nástroje pro webovou grafiku, co nevidět se setkáme také s českým Adobe Illustratorem 8.0 (není to tedy o moc déle než rok od Illustratoru 7.0). Podívejme na některé novinky anglické verze tohoto profesionálního vektorového grafického nástroje.

Kreslím, tedy jsem

Je to možná subjektivní pocit, ale mám pocit, že práce je svižnější než v sedmičce, která v rychlosti zobrazování na CorelDRAW trochu ztrácela. Zvětšení již nekončí na velice omezených několika stovkách procent, ale lze zvětšovat více než šestsetkrát (6 400 %). Když k tomu přidáme ještě vyhlazování křivek na obrazovce (antialiasing), už mi toho do úrovně CorelDRAW, který je v této oblasti skvěle vybaven, moc nechybí.

Přibyly nové nástroje. Třeba tužka. Když nakreslím křivku, která se nevyvede, není nic ztraceno, nemusím se vracet o krok zpět, jen křivku opravím – nakreslím čáru na správném místě. Illustrator špatnou část vymaže a nahradí ji novou. Ručně se velice často nepodaří nakreslit plynulou a ideálně zaoblenou čáru. Lepší než zkoušet to znovu a znovu je použít nástroj pro vyhlazování křivek a párkrát s ním přejet přes vyhlazovaný uzel.

Bombou je gradientní síť – objektu lze přiřadit libovolně složitou mřížku a každému jejímu uzlovému bodu nadefinovat libovolnou barvu. Illustrator vytvoří mezi dvěma sousedními body barevný přechod. V dřívějších verzích by se musely velice dlouho prolínat objekty a výsledek by navíc nebyl jednoduše editovatelný.

Další novinky už jen v rychlosti: stejně jako ve Photoshopu lze často používané operace zautomatizovat pomocí Akcí, přibyl užitečný nástroj pro volnou deformaci objektů, nové jsou štětce pro simulaci klasických kreslicích technik. Někdy pomůže zapnutí automatických vodicích linek, neuškodí zachování vrstev po exportu do bitmapového Photoshopu.

Zapsáno v paměti ROM
Zručný uživatel Illustratoru 7.0 však zapláče nad změněnými klávesovými zkratkami. Kombinace pro velice často používané úkony (skrytí objektu, zamknutí objektu) se z intuitivních CTRL+U, CTRL+L přesunuly na hůře zapamatovatelné kombinace CTRL+2 apod. Jenže tyto zkratky fungují pouze při zapnutém anglickém rozlo žení klávesnice.

V české verzi Illustratoru 7.0 se podobné klávesové zkratky chovaly úplně stejně jako ve verzi anglické, takže při zapnuté české klávesnici nefungovaly! A správná funkce všech klávesových zkratek je podle mého názoru u profesionálních produktů, mezi které Adobe Illustrator bezpochyby patří, hlavní důvod k přechodu na lokalizovanou verzi (pro někoho dokonce jediný důvod; počeštění menu grafické profíky nepřesvědčí). Velice se bojím, že tentokrát argument k přechodu k verzi CZ opět nenajdu.

Adobe Illustrator 8.0 za 21 300 Kč rozhodně přináší počítačovým grafikům nové možnosti: s menší námahou budou moci vytvořit díla, která by v minulých verzích nebo v jiných programech museli tvořit velice dlouho a těžko. Velkou recenzi počeštěného Illustratoru si budete moci přečíst v některém z příštích Computerů.

vektorový grafický editor
Adobe Illustrator 8.0
Zdroj: Quentin, Praha
Telefon: 02–33 35 55 85
Web: www.quentin.cz
Cena: 21 300 Kč bez DPH
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: TweakUI aneb „hands-free“ přihlášení do Windows 98 (VIII.)

Témata článku: Adobe, Libovolný bod, Grafický objekt, Profesionální verze, Funkce počítačové klávesnice, Klávesová zkratka, Adobe Illustrator, Křivka, Česká klávesnice, Profesionální grafik, Ideál


Určitě si přečtěte

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 121

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?