Adobe Flash – zvoní SWF umíráček?

S nedávným převzetím firmy Macromedia jedním z jejích hlavních konkurentů, společností Adobe, vyvstala řada obav ze vzniku monopolu na trhu. Otazník však visí i nad osudem některých jejích produktů.

Přestože Bruce R. Chizen, CEO Adobe inc., ujišťuje, že se jejich produkty vzájemně funkčně nekryjí, pravda je spíše jiná. Bylo by totiž možné mezi většinu produktů obou firem položit pomyslné rovnítko: Illustrator = Freehand, Photoshop = Fireworks, Dreamweaver = GoLive. Na druhou stranu je nutné podotknout, že se obě firmy téměř vždy soustředily na zcela odlišnou cílovou skupinu.

Proč fúze?

Firma Macromedia se od počátku koncentrovala na ryze elektronická média a podařilo se jí v 90. letech dotáhnout vývojáře multimediálních CD-ROM do prostředí internetu. Prioritou Adobe ale byly doposud téměř vždy tiskové produkty.

Někteří si možná vzpomenou na dnes již prakticky zapomenuté pokusy vstoupit na trh online médií, zvané Adobe LiveMotion a Adobe PageMill (HTML editor), posléze nahrazený Adobe GoLive. Na trhu však rozhodně žádnou díru do světa neudělaly.

Nyní na trh, který si mezi sebou Macromedia a Adobe takto rozdělily, však začíná mlsně pošilhávat další zájemce. Bill Gates se vrací od svých filantropických zájmů zpět ke své firmě a je odhodlán dobýt pro ni nové pozice. S kódovým označením Acrylic tak vypustil do světa beta verzi grafického editoru, který získal nákupem společnosti Creature House.

Tato firma vyvíjela vektorový editor Expression, na jehož základě hodlá Microsoft vyvinout produkty, jež zatím nesou označení Sparkle – interaktivní editor, Acrylic – grafický editor a Quarz – html editor.

Operační systém Windows Vista by zároveň měl přinést zcela nový formát, dříve označovaný Metro, nyní XPS. Tím se bude snažit Microsoft vytlačit ze svého lůna dnes již prakticky standard pro výměnu dokumentů - PDF.

Raději dříve než později

To byla zřejmě již poslední kapka. Nový hráč na doposud jasně rozděleném pískovišti patrně vyděsil jak vedení Macromedie, tak Adobe. Přiměl obě firmy podniknout radikálnější kroky a výrazněji tak upevnit svou pozici.

Obavy to byly možná předčasné. Sparkle, který oproti Flashi nabízí lepší podporu 3D grafiky, bude funkční pouze pod OS Vista. Ty by měly být vypuštěny do světa již v tomto roce (minimálně budou vypuštěny další screenshoty).

Avšak za jak dlouho budou mezi koncovými uživateli rozšířeny natolik, aby se někomu vyplatilo pro Sparkle vyvíjet obsah, když Flash player je předinstalovaný v prakticky každém prohlížeči? Ale možná jen poněkud podceňuji půvab nové technologie pro vývoj aplikací pod Windows Vista XAML, s níž by měl být Sparkle maximálně kompatibilní.

Photoshop se zase těší unikátní popularitě mezi grafickými profesionály. I kdyby ho Acrylic svou funkčností předčil, pro řadu designerů by jeho použití znamenalo totéž co ztrátu profesionální cti. Přesto pevně věřím, že většina běžných uživatelů přechod z MS Paint na Acrylic uvítá.

PDF se stalo natolik běžným formátem napříč celým odvětvím (od webu po print), že ohrozit jeho pozici bude sousto příliš velké snad i pro Microsoft. Zde by možná mohl pomoci pouze bojkot zobrazování PDF dokumentů, ale to by nepřineslo nic jiného než antimonopolní žaloby a zvýšenou hladinu žluči uživatelů Windows. Od těchto postupů v posledních letech snad Microsoft již odstoupil.

Něco bude muset padnout pod stůl

Spojené firmy Adobe a Macromedia mají nyní pod svými křídly opravdu širokou nabídku softwaru - pravděpodobně širší, než se vyplatí vyvíjet. Některé produkty tedy stojí před nevyhnutelným zánikem.

První bude zřejmě Freehand, který již nebyl obsažen ani v posledním balíku Macromedia Studio 8. Další bude podle mého tipu GoLive. Ten by se vedle popularity Dreamweavru jen těžko prosazoval.

Pravděpodobně zmizí i můj oblíbený Homesite, který se Macromedia snažila již několik let schovat pod již zmíněný Dreamweaver. Ačkoli se tomu klika fanatických příznivců a notorických lenochů, kterým se nechtělo učit WYSIWYG Dreamweaver, zatím úspěšně bránila. Fireworks na trhu asi budou ještě nějakou dobu pokračovat, dokud zcela nesplynou s ImageReady.

Kdo potřebuje SWF?

Hlavní akvizicí Adobe tedy zůstává Flash. Ale i ten zřejmě čekají výrazné změny. Asi přestane být platformou pro vývoj interaktivních vektorových aplikací a většinu technologií, na nichž je postaven, čekají patrně dramatické změny.

Adobe již řadu let tlačí dopředu W3 standard pro vektorovou grafiku SVG, kterou v brzké době Flash zcela ovládne. Adobe nepotřebuje rozvíjet dva formáty, které si navzájem konkurují. Jednodušší bude postupně přetvořit Flash ve vývojové rozhraní pro SVG/Javascript, pokud možno tak, aby si toho nevšimli ani uživatelé, ani vývojáři.

V následujících letech je tedy možné očekávat tyto změny: Actionscript bude kompletně nahrazen Javascriptem, Flash plugin bude sloučen s Adobe SVG viewer, SWF se patrně stane pouze nosným formátem, tak jak ho známe z OpenDocument formátu a nyní i MS Office XML. SWF bude tedy ekvivalentem komprimovaného archivu (ZIP). Jeho součástí budou SVG grafika, XML text, JS knihovny, JPEG/PNG/GIF obrázky atd.

Vzhledem k tomu, že již ve vzduchu cítím, jak zde doutná „diskuzní flame“, rád bych upozornil, že většina očekávaného vývoje, který jsem zde nastínil, je pouze můj skromný názor. Bohužel (nebo bohudík?) se mýlím častěji, než mívám pravdu. CEO Adobe i Macromedie podobné spekulace rozhodně odmítají, ale CEO odmítají vždy všechny spekulace. Dokud je sami oficiálně neohlásí.

Diskuze (39) Další článek: Ke stažení: freeware pro práci s PDF

Témata článku: Software, Microsoft, Flash, Adobe, Adobe Flash, HTML Editor, Interaktivní editor, Editor, Poslední kapka, Acrylic, Podobná hladina, MS Paint


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu