Adobe CS3 je na světě: Za hodně peněz hodně muziky

Po dvou letech letech napínání, natěšení slíbenými novinkami a zklamáním absencí podpory 64bit procesorů přichází Adobe konečně s novými verzemi všech svých klíčových produktů. Dvacítka jednotlivých programů Creative Suite 3 byla představena včera. Co Adobe na peněženky svých zákazníků chystá?
Adobe CS3 je na světě: Za hodně peněz hodně muziky
Kapitoly článku

Creative Suite – současný stav a historie

Produkty Adobe dominují světu vektorové i bitmapové grafiky již hezkou řádku let. Díky neustále se rozšiřujícímu a vylepšujícímu se portfoliu produktů a také akvizicím nyní téměř není jiné cesty pro webové i tiskové grafiky než používat výbavu od Adobe. Současná filozofie se orientuje na poskytnutí všech potřebných nástrojů pro realizaci jakéhokoliv nápadu nebo požadavku.

Creative Suite

S balíčky Adobe Creative Suite (nebo minimálně s jejich součástmi) pracuje většina kreativního průmyslu již od prvního uvedení verze 1 v roce 2003. Současná verze 2 uzřela světlo světa na podzim roku 2005 aktuální příchod verze 3 potvrzuje dvouletou periodicitu uvádění nových verzí. V minulosti tvořily jádro CS hlavně klíčové programy v podobě Photoshopu, Illustratoru a InDesignu. Postupný vývoj a vzájemná integrace přinesly ovoce v podobě postupného sjednocování rozhraní i silného tmelícího prvku v podobě aplikace Bridge sloužící hlavně na prohlížení a třízení podkladových i výsledních dat. Další podpůrnou aplikací je například Version Cue, který umožňuje jednoduchou spolupráci na projektu pro více lidí a současně i zálohování. Poslední společnou aplikací všech hlavní součástí balíčku býval tradičně Acrobat Professional, který slouží hlavně na vytváření podkladů pro tiskový výstup (tiskové PDF).

Klepněte pro větší obrázek

Production Studio

Adobe ale není jen statická grafika, ale i video. Ani v tomto případě nechybí balíčky, které jsou v tomto případě nazývají Production Studio a obsahují souhrn aplikací pro zpracování i vytváření videa. Dvojice verzí v nabídce se odlišuje poměrně významně a standard se tak hodí na „jednodušší“ práci s videem bez potřeby authoringu výstupu nebo pokročilejších operací.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Balíčky aka. Bundles

Současná nabídka Creative Suite 2 obsahuje dvě základní varianty – Standard a Premium. Ty se odlišují v přítomnosti GoLive (vytváření webových stránek), Acrobat Professional a  nově taky Dreamweaveru 8, který do sady Premium přibyl po akvizici Macromedie. S tímto spojením vznikly také tzv. „Bundles“, které v provedení Web přidávají k CS2 Premium celé Macromedia Studio 8 (Dreamweaver8, Flash Professional 8, Fireworks 8, Contribute 3, FlashPaper 2) a pod názvem Video Bundle vniklo rozšíření Production Studia Premium o Flash Professional 8.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Kdo se v tom má vyznat?

Celkově lze mírně řečeno označit nabídku balíčků Adobe za komplikovanou. Je třeba brát v potaz, že všechny součásti Creative Suite i Production studio a Bundles jsou dostupné i samostatně. Výhody balíčků jsou proto hlavně v cenovém zvýhodnění, nebo v propojujících aplikacích (Bridge, Version Cue).

Také integrace produktů Macromedie do portfolia Adobe má v dnešní podobě pouze podobu dočasného řešení, které nijak těsněji nespojuje možnosti a funkcionalitu těchto špičkových programů pro webovou grafiku s ostatními programy Adobe. Právě nová sada balíčků Creative Suite a v nich obsažené aktualizované verze programů má v tomto ohledu udělat krok kupředu a zapojit Dreamweaver, Flash i Fireworks do systému.

Popis a obsah edicí Creative Suite 3

Včerejší den – 27. března 2007 znamená pro Adobe největší souběžné uvedení nových verzí produktů v celé historii firmy. Uvedení dvaceti různých programů, které všechny spadají pod novou řadu Creative Suite 3 jistě nebylo jednoduché připravit a realizovat. Kromě povýšení verzí všech současných programů (tedy kromě Acrobat Professional, který je ve verzi 8 dostupný již delší dobu) obohatily rodinu produktů i úplné novinky.

Když už ale změny, tak pořádné a proto budou nově programy Adobe označovány dvoupísmennými zkratkami a barevnými kódy dle zaměření. Přehledné uspořádání portfolia produktů ukazuje toto duhové kolečko. Vysvětlení ikon najdete například zde.

Klepněte pro větší obrázek

Podívejme se ale blíže na přehled programů a jejich rozdělení do jednotlivých druhů kreativních balíků.

Klepněte pro větší obrázek

Rozdělení produktů se děli podle zaměření na design, web nebo video.

Design Standard – Základní sada programů zahrnující vše potřebné běžnou vektorovou grafiku, úpravu fotografií a DTP. Neobsahuje žádné aplikace pro práci s webem nebo videem.

Design Premium – Rozšiřuje možnosti verze Standard o vybavenější verzi Photoshopu s přívlastkem Extended a navíc přidává Flash Professional a Dreamweaver. Může tak dobře vyhovovat univerzálněji zaměřeným grafikům, který se kromě tiskových projektů věnují i webovým zakázkám.

Web Standard – Jednodušší varianta webově orientovaného balíčku obsahuje čtyři produkty původní Macromedie a zastupuje tak původní Studio.

Web Premium – Když to myslíte s webem vážněji, můžete skusit verzi Premium, která má proti Standard navíc Illustrator, Photoshop Extended a také Acrobat. Tato kombinace je svým složením zřejmě nejméně logická, protože například Acrobat i Extended funkce Photoshopu jsou pro webové grafiky jednoznačně zbytečné.

Production Premium – Nově pod hlavičku Creative Suite spadají i video programy, které jsou sdruženy v tomto balíčku. Kromě sady video aplikací obsahuje i Flash a lze jej tak dobře použít i pro vytváření dynamického obsahu

Master Collection – nekompromisní kompilace úplně všech dostupných součástí ostatních kreativních kompilací. Funkcionalita tak dosahuje vesmírných rozměrů stejně jako předpokládaná cena.

Dostupnost

Popsané varianty Creative Suite 3 a aplikace v nich obsažené by měly být dostupné v průběhu dubna, kromě variant Production Premium a Master Collection, které budou až v třetím kvartálu. Zpoždění zřejmě způsobují video aplikace, které budou nově dostupné i pro platformu Apple (tedy spíše staronově, protože Adobe přestalo vydávat Apple verze videoeditačních programů před pár lety a nyní se opět vrací do ringu v kterém kraluje Final Cut). Některé části Production Studio i Master Collection budou zřejmě pro Apple dostupné pouze na procesorech Intel (specificky zřejmě Adobe Premiere Pro, Encore a Soundbooth) a OnLocation a Ultra nebudou v Mac OS X spustitelné vůbec. Ostatní verze budou dostupné pro obě platformy a pro uživatele Maců s procesorem Intel jsou velkým vykoupením z pomalosti CS 2 pod emulací Rosetta.

Ceny

Doporučené prodejní ceny jsou zřejmě největší slabinou většiny produktů Adobe, které patří k nejdražším programům. Nutno ale brát v potaz, že ani jeden zde zmíněný produkt není určen pro domácí uživatele a měl by sloužit kreativním profesionálům. Na domácí použití jsou spíše určeny produkty v odlehčených verzích Essential.

 

USA

EU

CZ

CS3 Design Premium

1 800 USD

2 199 EUR

61 556 CZK

CS3 Design Standard

1 200 USD

1 699 EUR

39 093 CZK

CS3 Web Premium

1 600 USD

1 899 EUR

52 317 CZK

CS3 Web Standard

1 000 USD

1 000 EUR

30 760 CZK

CS3 Production Premium

1 699 USD

 2 199 EUR

61 556 CZK

CS3 Master Collection

2 499 USD

2 999 EUR

86 193 CZK

Ceny jsou doporučené a bez daní (DPH v EU, nebo sales tax v USA), EU ceny byly přebrány z rakouského webového obchodu Adobe.

Opět se ukazuje běžná praxe mnoha firem, které určují evropské ceny propočtem 1:1 dolar k euru, což při současném kurzu vytváří výrazné cenové rozdíly, nebo, jako v tomto případě, jdou ještě dál a k cenám ještě něco přihodí. Pouze webové balíčky nemají další „evropskou přirážku“, v ostatních případech zaplatíte 300 až 400 EUR navíc + kursový rozdíl. Zajímavostí tohoto srovnání je, že nejvýhodnějším balíček je v podstatě Master Collection, protože obsahuje největší slevu s ohledem na aplikace, které obsahuje. Adobe také nabízí cenové zvýhodnění, při kterém lze dnes pořídit některý z dostupných balíčků a při dostupnosti Master Collection ušetřit přibližně 500 EUR.

Pro většinu kupujících bude ale zřejmě nákup CS3 programů upgrade ze stávajících verzí a proto se podíváme i na ceny přechodu na novou verzi. Vyzkoušejte si online zadat váš výchozí stav (jaké aplikace vlastníte) a dozvíte se cenu upgradu, aktuálně ale pouze v angličtině. Zběžný pohled na možnosti upgradu ukazuje mnohem příznivější ceny pro stávající majitele některé ze starších verzí různých balíčků a jejich součástí.

Témata článku: Video, Adobe, Kreativní profesionál, Creative, Device, Včerejší den, Studio, Mobilní verze, Stejný styl, Adobe Illustrator, Bridge, Ostatní verze, Nativní aplikace, Fotobanky, Vzájemná integrace, Základní rozložení, Central, Světelný efekt, Barevný vzor, Případná spolupráce, Základní sada, Praktická možnost, Svět, PS 2, Adobe Flash


Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF