Adobe CS3: doplňky velkých programů

V dalším článku miniseriálu najdete seznam aplikací, které nejsou tak zmiňovány a shrnutí informací o balíku CS3.
Kapitoly článku

Všechny balíky označované jako Adobe Creative Suite 3 obsahují taháky v podobě několika nejznámějších aplikací. Názvy jako Photoshop, Dreamweaver, InDesign, Acrobat či Premiere Pro znají jak odborníci, tak laici. V mnoha článcích jsou pak zmiňovány hlavně tyto nástroje, přičemž v každém balíku Adobe CS3 najdete několik dalších nástrojů, které vám s velkými programy zpříjemní a usnadní práci.

Mějte přehled nad obrázky

Součástí balíku Adobe Creative Suite 3 je prohlížeč obrázků Adobe Bridge CS3. S jeho pomocí můžete fotografie a obrázky vytvořené v programech z CS3 nejenom prohlížet, ale i vyhledávat a různě třídit. K navigaci slouží panel se dvěma záložkami, ve kterém si vyberete buď zobrazení oblíbených položek (řada z nich je již připravena) nebo klasický náhled na strukturu složek v počítači.

Klepněte pro větší obrázek
Adobe Bridge CS3 s oblíbenými položkami a náhledy na obrázky

Další panel slouží k filtrování obsahu zobrazeného v hlavní části aplikace. V první řadě zde můžete určit řazení zobrazených souborů. Standardně je nabízeno seřazení podle názvu souborů, třídit je můžete i podle data, velikosti, rozměrů, rozlišení, barevného profilu, popisku či hodnocení. Všechny tyto atributy můžete vybraným souborům samozřejmě přiřazovat.

Velmi se mi zalíbil snadný způsob zmíněného filtrování. V panelu jsou ve skupinách zobrazeny všechny hodnoty odpovídající souborům ve zvoleném umístění. Například ve skupině Date Created najdete všechna data odpovídající tomu, kdy byly snímky ve vybrané složce vytvořeny. V bočním sloupečku také vidíte, kolika položek se které datum týká. Podobně je to s klíčovými slovy, orientací, poměrem stran, hodnotou ISO a dalšími. V momentě, kdy chcete vyfiltrovat všechny fotografie třeba z 20. 7. 2007, klepnete na příslušnou hodnotu, objeví se symbol zatržení/fajfky a v hlavní části programu zůstanou zobrazeny pouze odpovídající obrázky. Oproti filtrování v jiných správcích obrázků nabízí Bridge CS3 značné urychlení této činnosti. Nastavený filtr lze zachovat i během procházení dalších složek.

Klepněte pro větší obrázek
Filtrování položek v Bridge CS3 a zobrazení struktury složek

Panely na druhé straně okna programu slouží k zobrazení většího náhledu na vybraný obrázek, k prohlížení metadat a EXIF informací a k práci s klíčovými slovy. Zaujalo mě zobrazení základních informací, jako je ohnisko, závěrka, vyvážení bílé barvy či ISO – Bridge je zobrazuje ve formě podobné jednoduchému displeji.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení informací o pořízeném snímku

Přiřazování klíčových slov je opět záležitost klepnutí myší na příslušné políčko. Vyhnete se vypisování, navíc metoda výběru zajistí, že konkrétní klíčové slovo bude ve stejném tvaru a bez překlepu pokaždé a při vyhledávání se pak špatně popsané obrázky neztratí. Nová klíčová slova lze samozřejmě definovat – stačí použít kontextovou nabídku.

Velikost zobrazených náhledů ovlivníte pomocí nenápadného táhla na spodním okraji okna programu. Bridge nabízí vedle standardního také několik dalších režimů zobrazení, viz následující obrázky:

Klepněte pro větší obrázek
Větší náhledy a možnost práce s klíčovými slovy
Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení fotografií ve filmovém pásu a ukázka lupy
Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení s důrazem na metadata a výběr dalších režimů zobrazení

Adobe Bridge CS3 umožňuje s obrázky provádět některé jednoduché úpravy – otáčení o 90°, hodnocení, štítkování atd. K dispozici je nástroj pro dávkové přejmenování vybraných souborů. Jeho možnosti zahrnují standardní práce s názvem souboru, jeho datem, počitadlo (číselné i abecední) a práci s metadaty.

Klepněte pro větší obrázek
Pro přejmenování fotografií vám nástroj v Adobe Bridge CS3 postačí

Program Bridge využijete při stahování obrázků z fotoaparátu do počítače, byť tipuji, že zkušenější uživatelé, kterým se Bridge asi jako jediným dostane do ruky, dají přednost zkopírování z paměťové karty přes správce souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Získávání obrázků z digitálního fotoaparátu

U správce obrázků jsou samozřejmé funkce jako promítání, či tvorba cache pro rychlejší zobrazení obsahu složky. Bridge si poradí i se složitějšími dávkovými úpravami obrázků, ovšem k tomu využívá Photoshop, Illustrator nebo InDesign. Pro uživatele to znamená jediné – musí si počkat, než se tyto obří aplikace spustí, takže dávkové úpravy v porovnání s jinými správci obrázků zde trvají o poznání déle.

Rádi byste placený snímek?

Profesionální grafici často vyhledávají obrázky v placených fotobankách (tedy pokud je někteří bez ohledu na autorská práva nezkopírují přes Google Images…). Adobe nabízí svou službu Adobe Stock Photos, kde můžete jakožto registrovaný uživatel sady CS3 mít slevu – tedy pokud jste si ji vybrali z nabídky několika bonusů. Služba Adobe Stock Photos je přístupná přímo z programu Bridge. V něm si spustíte příslušnou funkci. Nabídne se vám vyhledávací formulář s možností upřesnit hledaný obrázek nejenom klíčovým slovem, ale i několika požadovanými vlastnostmi.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání obrázku na Adobe Stock Photos

Poté, co najdete vyhovující obrázky, nabídne se vám možnost využít vyhledávání dalších jemu podobných, zjištění ceny, přidání obrázku do nákupního košíku a samozřejmě jeho stažení do počítače. Pro uživatele z České republiky (i Slovenska) mám však špatnou zprávu – naše země nejsou na seznamu těch, které Adobe Stock Photos podporuje.

Klepněte pro větší obrázek
V Česku si nalezené obrázky v Adobe Stock Photos zakoupit nelze

Vytváříme PDF

Dalším, ne tak často zmiňovaným programem (nejen) ze sady CS3 je Acrobat Distiller. Právě on stojí za tím, že z Adobe Acrobatu i jiných aplikací nakonec vytvoříte výsledné PDF. V praxi okno Distilleru vůbec nemusíte spouštět, nicméně pokud na něj kouknete, zjistíte, že umožňuje změnit výchozí nastavení vytvářených souborů PDF, přidat složky s písmy, upravit bezpečnostní nastavení vytvářených dokumentů a další.

Klepněte pro větší obrázek
Distiller pro nás vytváří sobory PDF

Jak bude vypadat vaše dílo na mobilu či PDA?

Při tvorbě webových stránek v Dreamweaveru či flashových animací ve Flashi se vyplatí zjistit, jak bude vaše dílo vypadat na některém ze stále častěji používaných mobilních zařízení (a nemyslím tím notebooky). Adobe vám k tomuto účelu nabízí program Adobe Device Central, který obsahuje údaje o množství přístrojů různých značek – nemusíte si tedy tyto hračky kupovat, své soubory otestujete přímo na obrazovce počítače.

Klepněte pro větší obrázek
Otestujte svou práci pro použití na mobilních zařízeních

Rozšiřujeme a skriptujeme

Opravdu pokročilí uživatelé nástrojů od Adobe využijí možnost tvorby skriptů pomocí nástroje Extended Script Toolit 2. Pomocí JavaScriptu můžete automatizovat úlohy ve všech programech ze sady Creative Suite 3. Extended Script Toolit vám pomůže nejenom s tvorbou takovýchto skriptů, ale i s jejich laděním.

Klepněte pro větší obrázek
Naskriptujte si činnost ve Photoshopu a dalších programech

Pro správu doplňků v programech Dreamveawer CS3 a Flash CS3 slouží nástroj Adobe Extension Manager. Jeho použití a účel je jednoduchý. Zobrazuje seznam instalovaných doplňků, umožňuje je vypínat a zapínat, případně odebírat. Stovky doplňků stáhnete pomocí služby Adobe Exchange.

Klepněte pro větší obrázek
Případně doplňky pro Dreamweaver a Flash nainstalujete pomocí této aplikace

Tvoříme formuláře

Jestliže vás v recenzi Adobe Acrobatu zaujala možnost tvorby formulářů, které lze zpracovávat a podepisovat i v prohlížeči Acrobat Reader, pak se zajímejte také o aplikaci Adobe LiveCycle Designer. Ta se totiž zcela specializuje na návrh takovýchto formulářů. Součástí instalace je množství připravených návrhů, které čekají jen na to, abyste je v programu s přehledným ovládáním upravili. Začít však můžete i od píky na prázdné ploše.

Klepněte pro větší obrázek
Návrh formuláře v Adobe LiveCycle Designeru

V návrhovém režimu myší přetahujete jednotlivé prvky formuláře z nabídky, která je roztříděna do několika skupin. K dispozici jsou i čárové kódy. Text lze formátovat pomocí běžných funkcí pro práci s písmem. LiveCycle Designer nabízí množství nástrojů pro rozmisťování jednotlivých prvků, práci s tabulkami a napojení na datové zdroje. Při práci máte také okamžitou možnost vidět výsledný formulář v podobě PDF.

Témata článku: Adobe, Doplňky do prohlížeče, Abecední pořadí, Dávkové přejmenování, Metadata, Adobe Flash, Velký, Program, Acrobat, Vysoká cena, Google Images, Zobrazená data, Fotobanky, Designer, Doplňky, Cena, Indesign, Adobe Acrobat, Premium, Vybraný soubor, Adobe Illustrator, Závěrka, Bridge, StockSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace