V dalším článku miniseriálu najdete seznam aplikací, které nejsou tak zmiňovány a shrnutí informací o balíku CS3.
Všechny balíky označované jako Adobe Creative Suite 3 obsahují taháky v podobě několika nejznámějších aplikací. Názvy jako Photoshop, Dreamweaver, InDesign, Acrobat či Premiere Pro znají jak odborníci, tak laici. V mnoha článcích jsou pak zmiňovány hlavně tyto nástroje, přičemž v každém balíku Adobe CS3 najdete několik dalších nástrojů, které vám s velkými programy zpříjemní a usnadní práci.
Mějte přehled nad obrázky
Součástí balíku Adobe Creative Suite 3 je prohlížeč obrázků Adobe Bridge CS3. S jeho pomocí můžete fotografie a obrázky vytvořené v programech z CS3 nejenom prohlížet, ale i vyhledávat a různě třídit. K navigaci slouží panel se dvěma záložkami, ve kterém si vyberete buď zobrazení oblíbených položek (řada z nich je již připravena) nebo klasický náhled na strukturu složek v počítači.

Adobe Bridge CS3 s oblíbenými položkami a náhledy na obrázky
Další panel slouží k filtrování obsahu zobrazeného v hlavní části aplikace. V první řadě zde můžete určit řazení zobrazených souborů. Standardně je nabízeno seřazení podle názvu souborů, třídit je můžete i podle data, velikosti, rozměrů, rozlišení, barevného profilu, popisku či hodnocení. Všechny tyto atributy můžete vybraným souborům samozřejmě přiřazovat.
Velmi se mi zalíbil snadný způsob zmíněného filtrování. V panelu jsou ve skupinách zobrazeny všechny hodnoty odpovídající souborům ve zvoleném umístění. Například ve skupině Date Created najdete všechna data odpovídající tomu, kdy byly snímky ve vybrané složce vytvořeny. V bočním sloupečku také vidíte, kolika položek se které datum týká. Podobně je to s klíčovými slovy, orientací, poměrem stran, hodnotou ISO a dalšími. V momentě, kdy chcete vyfiltrovat všechny fotografie třeba z 20. 7. 2007, klepnete na příslušnou hodnotu, objeví se symbol zatržení/fajfky a v hlavní části programu zůstanou zobrazeny pouze odpovídající obrázky. Oproti filtrování v jiných správcích obrázků nabízí Bridge CS3 značné urychlení této činnosti. Nastavený filtr lze zachovat i během procházení dalších složek.

Filtrování položek v Bridge CS3 a zobrazení struktury složek
Panely na druhé straně okna programu slouží k zobrazení většího náhledu na vybraný obrázek, k prohlížení metadat a EXIF informací a k práci s klíčovými slovy. Zaujalo mě zobrazení základních informací, jako je ohnisko, závěrka, vyvážení bílé barvy či ISO – Bridge je zobrazuje ve formě podobné jednoduchému displeji.

Zobrazení informací o pořízeném snímku
Přiřazování klíčových slov je opět záležitost klepnutí myší na příslušné políčko. Vyhnete se vypisování, navíc metoda výběru zajistí, že konkrétní klíčové slovo bude ve stejném tvaru a bez překlepu pokaždé a při vyhledávání se pak špatně popsané obrázky neztratí. Nová klíčová slova lze samozřejmě definovat – stačí použít kontextovou nabídku.
Velikost zobrazených náhledů ovlivníte pomocí nenápadného táhla na spodním okraji okna programu. Bridge nabízí vedle standardního také několik dalších režimů zobrazení, viz následující obrázky:

Větší náhledy a možnost práce s klíčovými slovy

Zobrazení fotografií ve filmovém pásu a ukázka lupy

Zobrazení s důrazem na metadata a výběr dalších režimů zobrazení
Adobe Bridge CS3 umožňuje s obrázky provádět některé jednoduché úpravy – otáčení o 90°, hodnocení, štítkování atd. K dispozici je nástroj pro dávkové přejmenování vybraných souborů. Jeho možnosti zahrnují standardní práce s názvem souboru, jeho datem, počitadlo (číselné i abecední) a práci s metadaty.

Pro přejmenování fotografií vám nástroj v Adobe Bridge CS3 postačí
Program Bridge využijete při stahování obrázků z fotoaparátu do počítače, byť tipuji, že zkušenější uživatelé, kterým se Bridge asi jako jediným dostane do ruky, dají přednost zkopírování z paměťové karty přes správce souborů.

Získávání obrázků z digitálního fotoaparátu
U správce obrázků jsou samozřejmé funkce jako promítání, či tvorba cache pro rychlejší zobrazení obsahu složky. Bridge si poradí i se složitějšími dávkovými úpravami obrázků, ovšem k tomu využívá Photoshop, Illustrator nebo InDesign. Pro uživatele to znamená jediné – musí si počkat, než se tyto obří aplikace spustí, takže dávkové úpravy v porovnání s jinými správci obrázků zde trvají o poznání déle.
Rádi byste placený snímek?
Profesionální grafici často vyhledávají obrázky v placených fotobankách (tedy pokud je někteří bez ohledu na autorská práva nezkopírují přes Google Images…). Adobe nabízí svou službu Adobe Stock Photos, kde můžete jakožto registrovaný uživatel sady CS3 mít slevu – tedy pokud jste si ji vybrali z nabídky několika bonusů. Služba Adobe Stock Photos je přístupná přímo z programu Bridge. V něm si spustíte příslušnou funkci. Nabídne se vám vyhledávací formulář s možností upřesnit hledaný obrázek nejenom klíčovým slovem, ale i několika požadovanými vlastnostmi.

Vyhledávání obrázku na Adobe Stock Photos
Poté, co najdete vyhovující obrázky, nabídne se vám možnost využít vyhledávání dalších jemu podobných, zjištění ceny, přidání obrázku do nákupního košíku a samozřejmě jeho stažení do počítače. Pro uživatele z České republiky (i Slovenska) mám však špatnou zprávu – naše země nejsou na seznamu těch, které Adobe Stock Photos podporuje.

V Česku si nalezené obrázky v Adobe Stock Photos zakoupit nelze
Vytváříme PDF
Dalším, ne tak často zmiňovaným programem (nejen) ze sady CS3 je Acrobat Distiller. Právě on stojí za tím, že z Adobe Acrobatu i jiných aplikací nakonec vytvoříte výsledné PDF. V praxi okno Distilleru vůbec nemusíte spouštět, nicméně pokud na něj kouknete, zjistíte, že umožňuje změnit výchozí nastavení vytvářených souborů PDF, přidat složky s písmy, upravit bezpečnostní nastavení vytvářených dokumentů a další.

Distiller pro nás vytváří sobory PDF
Jak bude vypadat vaše dílo na mobilu či PDA?
Při tvorbě webových stránek v Dreamweaveru či flashových animací ve Flashi se vyplatí zjistit, jak bude vaše dílo vypadat na některém ze stále častěji používaných mobilních zařízení (a nemyslím tím notebooky). Adobe vám k tomuto účelu nabízí program Adobe Device Central, který obsahuje údaje o množství přístrojů různých značek – nemusíte si tedy tyto hračky kupovat, své soubory otestujete přímo na obrazovce počítače.

Otestujte svou práci pro použití na mobilních zařízeních
Rozšiřujeme a skriptujeme
Opravdu pokročilí uživatelé nástrojů od Adobe využijí možnost tvorby skriptů pomocí nástroje Extended Script Toolit 2. Pomocí JavaScriptu můžete automatizovat úlohy ve všech programech ze sady Creative Suite 3. Extended Script Toolit vám pomůže nejenom s tvorbou takovýchto skriptů, ale i s jejich laděním.

Naskriptujte si činnost ve Photoshopu a dalších programech
Pro správu doplňků v programech Dreamveawer CS3 a Flash CS3 slouží nástroj Adobe Extension Manager. Jeho použití a účel je jednoduchý. Zobrazuje seznam instalovaných doplňků, umožňuje je vypínat a zapínat, případně odebírat. Stovky doplňků stáhnete pomocí služby Adobe Exchange.

Případně doplňky pro Dreamweaver a Flash nainstalujete pomocí této aplikace
Tvoříme formuláře
Jestliže vás v recenzi Adobe Acrobatu zaujala možnost tvorby formulářů, které lze zpracovávat a podepisovat i v prohlížeči Acrobat Reader, pak se zajímejte také o aplikaci Adobe LiveCycle Designer. Ta se totiž zcela specializuje na návrh takovýchto formulářů. Součástí instalace je množství připravených návrhů, které čekají jen na to, abyste je v programu s přehledným ovládáním upravili. Začít však můžete i od píky na prázdné ploše.

Návrh formuláře v Adobe LiveCycle Designeru
V návrhovém režimu myší přetahujete jednotlivé prvky formuláře z nabídky, která je roztříděna do několika skupin. K dispozici jsou i čárové kódy. Text lze formátovat pomocí běžných funkcí pro práci s písmem. LiveCycle Designer nabízí množství nástrojů pro rozmisťování jednotlivých prvků, práci s tabulkami a napojení na datové zdroje. Při práci máte také okamžitou možnost vidět výsledný formulář v podobě PDF.