Adobe Creative Suite – vše v jednom

Adobe překvapilo uživatele uvedením nových verzí svých aplikací. Místo pouhé nové řady samostatných produktů představila integrovanou sestavu Adobe Creative Suite, která nabízí kompletní portfolio aplikací pro počítačovou grafiku a DTP.
Společnost Adobe Systems uvedla na trh novou generaci svých produktů. Místo postupné obměny jednotlivých aplikací zvolila hromadný upgrade všech svých klíčových produktů, které nyní nabízí pod označením CS. Krokem, který vedl k hromadnému uvedení nových verzí, je představení integrovaného balíku grafických aplikací Adobe Creative Suite, který představuje obdobu kancelářských balíků typu Microsoft Office, ale určenou grafickým firmám a DTP pracovištím.

Balík Adobe Creative Suite, který bude do prodeje uveden v posledním čtvrtletí roku 2003, bude nabízen ve dvou verzích. Adobe CS Premium Edition nabídne za cenu 1 299 USD Photoshop, Illustrator, DTP aplikaci InDesign, GoLive a Acrobat 6.0 professional. Levnější standardní edice nabídne za baťovských 999 dolarů výše uvedený soubor s výjimkou GoLive a Acrobatu. K dispozici je i možnost upgradu, která snižuje pořizovací cenu na 749 respektive 549 amerických dolarů.

Obě verze grafického balíku od Adobe jsou obohaceny systémem pro správu různých verzí souborů Version Cue, který umožňuje snadné vyhledání i předchozích variant obrázků. Pro účely vyhledávání slouží nejen náhledy, ale také podpora XMP metadat, i když využitelnost této funkce bude záležet na pečlivosti grafiků při popisu jednotlivých obrázků. Další výhodou společného prostředí je sjednocení ovládání a usnadnění instalace či upgradů a zajištění kompatibility dat v rámci celého portfolia produktů Adobe.

Všechny aplikace doznaly kromě úprav uživatelského rozhraní také změn ve svých funkcích, které byly rozšířeny. Photoshop CS je obohacen o funkci Match Color, která umožní automatickou úpravu barevné palety pro série fotografií. Histogram pallete pak dynamicky monitoruje zásahy do obrázku. Pro práci s textem přibyla funkce Text on path, která umožňuje kreativní práci s textem v rámci obrázku. Layer Comps potom umožňuje v rámci jednoho souboru uložit několik kombinací různých vrstev.

Adobe Illustrator byl také obohacen o další nástroje pro práci s textem a to včetně exportů do PDF formátu pomocí funkcí obsažených v Adobe Distilleru. Nově budou k dispozici také nejrůznější 3D efekty včetně možností nasvícení.

DTP aplikace Adobe InDesign obsahuje vylepšenou metodu kontroly tištěných výstupů pomocí Separations Preview palette. Pro editaci delších textů přímo v rámci InDesignu nabízí Adobe textový procesor Story Editor. Vylepšena byla i spolupráce s dalšími aplikacemi společnosti Adobe.

Adobe Acrobat 6.0 Professional nabízí zjednodušenou tvorbu PDF dokumentů z jiných aplikací jako je Microsoft Word, Visio, Autocad nebo Internet Explorer stiskem jednoho tlačítka. Vylepšena byla také správa různých verzí dokumentu a nástrojů pro úpravy.

Nástroj pro editaci webových projektů GoLive CS podporuje funkci Smart objects, která umožňuje editaci souborů z aplikací Photoshop, Illustrator, Acrobat přímo v prostředí GoLive. Aplikace nabízí také jednoduchý převod souborů vytvořených v InDesignu do podoby webových stránek prostřednictvím formátu XML.

Nové verze aplikací od Adobe budou k dispozici také jednotlivě a to pro platformy Mac OS X, Windows 2000 se Service Packem 2 a Windows XP ve verzích Home a Professional.

Diskuze (10) Další článek: ZUI k výsledkům roční činnosti Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet

Témata článku: Internet Explorer, Adobe, Adobe Acrobat, Windows 7 Home Premium, Palette, Jed, Adobe Illustrator, Match, Integrovaný editor, Smart Home, Editace, Indesign, Acrobat, Snadný upgrade, Barevná varianta, Rámec, Creative Suite, Společná edice


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji