Adobe Creative Suite – vše v jednom

Adobe překvapilo uživatele uvedením nových verzí svých aplikací. Místo pouhé nové řady samostatných produktů představila integrovanou sestavu Adobe Creative Suite, která nabízí kompletní portfolio aplikací pro počítačovou grafiku a DTP.
Společnost Adobe Systems uvedla na trh novou generaci svých produktů. Místo postupné obměny jednotlivých aplikací zvolila hromadný upgrade všech svých klíčových produktů, které nyní nabízí pod označením CS. Krokem, který vedl k hromadnému uvedení nových verzí, je představení integrovaného balíku grafických aplikací Adobe Creative Suite, který představuje obdobu kancelářských balíků typu Microsoft Office, ale určenou grafickým firmám a DTP pracovištím.

Balík Adobe Creative Suite, který bude do prodeje uveden v posledním čtvrtletí roku 2003, bude nabízen ve dvou verzích. Adobe CS Premium Edition nabídne za cenu 1 299 USD Photoshop, Illustrator, DTP aplikaci InDesign, GoLive a Acrobat 6.0 professional. Levnější standardní edice nabídne za baťovských 999 dolarů výše uvedený soubor s výjimkou GoLive a Acrobatu. K dispozici je i možnost upgradu, která snižuje pořizovací cenu na 749 respektive 549 amerických dolarů.

Obě verze grafického balíku od Adobe jsou obohaceny systémem pro správu různých verzí souborů Version Cue, který umožňuje snadné vyhledání i předchozích variant obrázků. Pro účely vyhledávání slouží nejen náhledy, ale také podpora XMP metadat, i když využitelnost této funkce bude záležet na pečlivosti grafiků při popisu jednotlivých obrázků. Další výhodou společného prostředí je sjednocení ovládání a usnadnění instalace či upgradů a zajištění kompatibility dat v rámci celého portfolia produktů Adobe.

Všechny aplikace doznaly kromě úprav uživatelského rozhraní také změn ve svých funkcích, které byly rozšířeny. Photoshop CS je obohacen o funkci Match Color, která umožní automatickou úpravu barevné palety pro série fotografií. Histogram pallete pak dynamicky monitoruje zásahy do obrázku. Pro práci s textem přibyla funkce Text on path, která umožňuje kreativní práci s textem v rámci obrázku. Layer Comps potom umožňuje v rámci jednoho souboru uložit několik kombinací různých vrstev.

Adobe Illustrator byl také obohacen o další nástroje pro práci s textem a to včetně exportů do PDF formátu pomocí funkcí obsažených v Adobe Distilleru. Nově budou k dispozici také nejrůznější 3D efekty včetně možností nasvícení.

DTP aplikace Adobe InDesign obsahuje vylepšenou metodu kontroly tištěných výstupů pomocí Separations Preview palette. Pro editaci delších textů přímo v rámci InDesignu nabízí Adobe textový procesor Story Editor. Vylepšena byla i spolupráce s dalšími aplikacemi společnosti Adobe.

Adobe Acrobat 6.0 Professional nabízí zjednodušenou tvorbu PDF dokumentů z jiných aplikací jako je Microsoft Word, Visio, Autocad nebo Internet Explorer stiskem jednoho tlačítka. Vylepšena byla také správa různých verzí dokumentu a nástrojů pro úpravy.

Nástroj pro editaci webových projektů GoLive CS podporuje funkci Smart objects, která umožňuje editaci souborů z aplikací Photoshop, Illustrator, Acrobat přímo v prostředí GoLive. Aplikace nabízí také jednoduchý převod souborů vytvořených v InDesignu do podoby webových stránek prostřednictvím formátu XML.

Nové verze aplikací od Adobe budou k dispozici také jednotlivě a to pro platformy Mac OS X, Windows 2000 se Service Packem 2 a Windows XP ve verzích Home a Professional.

Diskuze (10) Další článek: ZUI k výsledkům roční činnosti Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet

Témata článku: Internet Explorer, Adobe, Snadný upgrade, Windows 7 Home Premium, Editace, Acrobat, Match, Smart Home, Adobe Acrobat, Integrovaný editor, Společná edice, Indesign, Adobe Illustrator, Palette, Rámec, Jed, Barevná varianta, Creative Suite


Určitě si přečtěte

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku