Adobe Acrobat 8 Professional

Nová verze známého programu pro tvorbu souborů PDF přináší několik zajímavých vlastností, které vám umožní pracovat s ní mnohem rychleji.
Kapitoly článku

Adobe Acrobat je původní aplikace určená k vytváření souborů PDF. Acrobat není editor, se kterým si jej spousta lidí plete v domnění, že po instalaci Acrobatu budou moci upravovat texty v souborech PDF, přidávat nové podobně jako v textovém editoru a výsledek opět do PDF ukládat. Možnosti pro úpravy PDF se nabízejí, jak uvidíte dále v článku, avšak týkají se spíše poznámek k úpravám hotového dokumentu.

Soubory PDF slouží k přenosu dokumentů napříč různými platformami při zachování jednotného vzhledu dokumentu na různých systémech. Soubory PDF jsou vždy výstupem z nějaké jiné aplikace – může jít o textový procesor i o grafický program nebo sázecí nástroj. Výhodou univerzálního PDF je skutečnost, že takto připravený dokument si uživatelé přečtou, aniž by si museli instalovat aplikaci, ve které původní dokument nebo kresbu vytváříte.

Adobe Acrobat je úzce propojen se všemi aplikacemi v balíku Creative Suite 3, vytvářet PDF můžete přímo z Photoshopu, Illustratoru, InDesignu i dalších programů. Existuje samozřejmě i v samostatné verzi. Vzhledem k tomu, že funguje také jako virtuální tiskárna, můžete soubory PDF vytvářet prakticky z libovolné aplikace, která má tiskový výstup. V případě kancelářských aplikací ze sady MS Office vám přibude nabídka rychlé tvorby souboru PDF a jeho odeslání mailem k revizi. K odesílání jsou podporovány také poštovní klient Outlook nebo Lotus Notes. V prostředí Windows lze indexovat obsah dokumentů odeslaných v těchto programech.

Novinky pro Vistu, Office 2007 a IE7

Nový Acrobat je také plně kompatibilní s MS Office 2007 a Windows Vista. Má to však jeden malý háček. Jelikož byl Acrobat 8 uvolněn již před nějakou dobou, není verze z instalačních médií oficiálně použitelná s novým kancelářským balíkem a systémem od Microsoftu. S jejich českými verzemi mi nicméně i bez aktualizace fungoval Acrobat 8 coby virtuální tiskárna bez problémů. Aktualizace, kterou si můžete z webu Adobe stáhnout buď ručně nebo automaticky přes aktualizátor, přidává oficiální podporu pro Vistu a Office 2007, včetně zachovávání rozvržení dokumentu, písem, formátování a tabulek.

Aktualizace povyšující Adobe Acrobat na verzi 8.1 přidává kromě oficiální podpory pro Vistu a Office 2007 také podporu pro Internet Explorer 7. Ta spočívá v zobrazení volitelné lišty s tlačítkem v tomto webovém prohlížeči. Pod tlačítkem se ukrývají funkce pro převod aktuální webové stránky do souboru PDF a pro následné odeslání e-mailem. Vylepšena je také podpora výkresů z AutoCADu. Nyní s nimi můžete pracovat, aniž byste měli AutoCAD nainstalován.

Podepisování a ukládání formulářů i v Adobe Readeru

Důležitou součástí nové verze Acrobatu je podpora formulářů. V této oblasti hodlá Adobe konkurovat jiným výrobcům, jejichž řešení jsou často používanější, a to hlavně z toho důvodu, že dosavadní verze bezplatného Adobe Readeru nebyly schopny s formuláři uspokojivě pracovat. Uspokojivým a použitelným řešením mám na mysli nejenom vyplňování, ale také ukládání vyplněných údajů.

Ty lze digitálně podepsat a potvrdit tak jejich platnost. Tím, že se tato možnost nově nabízí nejenom u velkého Acrobatu, ale i u jeho bezplatné verze určené k prohlížení dokumentů, se šance na rozšíření PDF formulářů hodně zvyšují.

Systémové požadavky

Adobe Reader samozřejmě zůstává bezplatným prohlížečem souborů PDF i nadále. Osmá verze se dočkala určitého, byť spíše mírného nárůstu výkonu, byť jej nelze srovnávat s ultrarychlým prohlížečem Foxit PDF Reader. Srovnávat jej ale nelze ani po stránce funkcí. Adobe Reader toho nabízí mnohem více. Navíc, jak Adobe správně připomíná, jen s originálním prohlížečem máte jistotu, že je PDF soubor zobrazen tak, jak má být, a navíc by nemělo docházet k problémům s otevíráním zašifrovaných PDF souborů.

Jak je již tradičním zvykem, Adobe Acrobat je k dispozici pro operační systémy Windows a Mac OS X. V případě prvního jmenovaného jsou podporovány Windows 2000 SP4, Windows XP, Windows 2003 a Windows Vista, resp. verze z nich odvozené. Pro počítače Apple je uváděna podpora Mac OS X v.10.4.3. Hardwarově je Acrobat ve srovnání s ostatními aplikacemi od Adobe spíše skromný. 256 MB operační paměti jako minimum a 512 MB doporučených jistě zvládne splnit každý novější počítač. Zato zhruba 1 GB diskového prostoru (plus mínus, podle operačního systému) je poměrně hodně na aplikaci, která „jenom“ převádí dokumenty do jiného formátu a moc dalších funkcí nemá.

Pro aktivaci programu je potřeba internet, jestliže ji nechcete přetrpět po telefonu. Adobe si mimochodem hlídá, na kolik počítačů zakoupený software instalujete. Takže před tím, než si Acrobat nebo jiný program nainstalujete na jiný počítač, je třeba jej na tom prvním nejenom odinstalovat, ale provést také deaktivaci. Bez ní není možné program na jiném počítači úspěšně zprovoznit. Alespoň ne legální cestou.

Čeština funguje v Adobe Acrobatu bez problémů, nicméně jeho jazykové lokalizace naši řeč opět ignorují. Porozumět několika anglickým termínům však pro profesionály využívající Adobe Acrobat nebude problém. Dobrá zpráva je, že češtinu podporuje také OCR proces při skenování dokumentů a rozpoznávání znaků.

Témata článku: Windows, Adobe, Acrobat, PDF, PDF Reader, Uživatelé, Adobe Acrobat, Adobe Reader, Bezplatná verze, Běžný převod, Metadata, Legální soubor, Připravená šablona, Připravený průvodce

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vesi 14. 8. 2007 12:45:58
    Při tisku některých dokumentů v Adobe Readeru 8CZ se místo písmen s...
  • Tomix 2. 8. 2007 18:25:32
    Foxit bych taky používal, ale chybí mi tam fce prohledávání vícero souborů.
  • Adrique 2. 8. 2007 14:33:47
    preto pouzivam foxit reader (na 95% dokumentov) v kombinacii s adobe...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky