Adobe Acrobat 4 – první pohled

Adobe Acrobat je zatím dostupný pouze v betaverzi, přesto už většina vlastností funguje tak jak má. Podívejme se trochu na nejdůležitější funkce.
Adobe Acrobat je zatím dostupný pouze v betaverzi, přesto už většina vlastností funguje tak jak má. Podívejme se trochu na nejdůležitější funkce.

Největší změny jsou až pod povrchem, ale tam běžný uživatel nevidí, proto o nich až u plné verze. První viditelná změna je přejmenování základního programu (dříve Exchange) na Adobe Acrobat. Tím se tento program stal jakousi základnou a další programy se staly jeho moduly (například OCR program Capture). Také uživatelské rozhraní prošlo proměnou. Předchozí verze ještě připomínala Windows 3.1, v nové verzi jsou plochá tlačítka a přívětivější klávesové zkratky.

Už předchozí verze byla přizpůsobena pro Internet. Soubory jsou optimalizované – nejprve se nahrají nejdůležitější věci (stránka s textem a grafikou) nakonec věci nejméně důležité (písmo). Nový Acrobat jde dále v integraci prohlížeče do Internet Exploreru a Netscape Navigatoru.

Rozšířenost Windows zasahuje do všech oblastí. Dnes si již žádná firma nemůže dovolit Windows ignorovat. Proto je i nový Acrobat ohlášen nejdříve pro Windows a poté se bude dodělávat verze pro Macintosh (dříve obvyklé verze pro Unix mizí v nenávratnu). Také pohled na seznam dostupných funkcí neudělá dobře „jablečníkům“ – spousta zajímavých funkcí je dostupná pouze pod Windows. Například Web Capture sloužící pro převod webové stránky do PDF, integrace s Microsoft Office, porovnávání verzí dokumentu a další.

Dřívější vyjádření Adobe, že formát PDF má nahradit PostScript v DTP a předtiskové přípravě byl u předchozích verzí míněn spíše jako špatný vtip. Rozlišení 1200 dpi, kontinuální číslování stránek, nejasnosti kolem přesahů, barevné profily a další důležité vlastnosti ve formátu PDF prostě nebyly, proto nebylo o čem diskutovat. Nyní vzrostlo maximální rozlišení PDF na 4000 dpi, v dokumentu je možné nastavit, zda jsou v něm vytvořené přesahy, obrázky je možné převést na RGB pro lepší zobrazení na monitoru a přidat k nim barevné profily pro bezproblémový tisk. Nezůstala opomenutá téměř žádná důležitá funkce. Jedinou daní je nový formát souboru.

Pokud používáte Microsoft Office, vytvoří Acrobat nový panel nástrojů ve všech aplikacích. Stiskem jednoho tlačítka můžete automaticky nebo poloautomaticky vytvořit PDF verzi otevřeného dokumentu. Pokud ve Wordu vytvoříte obsah nebo rejstřík, převedou se na odpovídající záložky Acrobatu. Pokud namítnete, že tato funkce tam byla již dříve, máte samozřejmě pravdu, ale Acrobat 3 vám češtinu převedl na nepochopitelnou změť znaků.

Bohužel stále nefunguje editace textů z vložených písem. Mrzí to o to více, že právě k tomuto účelu měl Acrobat sloužit. Vytvoříte PDF soubor a před tiskem nebo odesláním do něj chcete zasáhnout (např. u slova spusťte vám vypadlo písmeno „t“) a nemůžete, protože písmo je do PDF již vloženo. Musíte znovu vytvořit PDF a doufat, že již bude v pořádku.

Pokud si říkáte, že žádná z uvedených vlastností nestojí za upgrade na novou verzi, mám tady argument nejsilnější. Podle českého zastoupení firmy Adobe je velká pravděpodobnost, že Acrobat bude počeštěn. Už jenom tento fakt by vám měl stát za zamyšlení. Navíc by i u anglické verze mělo fungovat fulltextové vyhledávání, což se třeba u Ottovy naučené encyklopedie dříve řešilo externím vyhledávačem.

Produkt zapůjčila firma Amos Software

Váš názor Další článek: Computer 4/99

Témata článku: Windows, Adobe, Možný upgrade, Obvyklá funkce, Pohled, Viditelná změna, Dostupný soubor, PDF, Acrobat, Adobe Acrobat, Špatné rozlišení, Základní věc, Špatná věc, Dostupné funkce, Důležitý soubor


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně