AdMuncher.cz – Aleš Slabý jako oběť nedorozumění?

Redakce Živě nebyla jediná, která včera obdržela e-mail, ve kterém jsme byli upozorněni na možnost, že licence k programu AdMuncher, které jsou prodávány na stránce AdMuncher.cz, nejsou licencemi oficiálně dodanými autorem programu, panem Murrayem Hurpsem.

Reakce internetových deníčkářů na sebe nenechala dlouho čekat a první příspěvek se již odpoledne objevil na blogu La Trine.

Program AdMuncher je jedním z nejlepších programů na blokování internetové reklamy a blokaci vyskakovacích oken (pop-up). Za to si vysloužil vysoká ocenění takových webů jako je Tucows.com, Softpedia.com a další.

Naproti tomu od ledna 2005 existuje doména AdMuncher.cz, kterou vlastní Aleš Slabý, člověk který je na českém internetu znám ponejvíce jako prodejce programu na zrychlení internetu Trotlík, který podle některých názorů funguje na principu placeba. I jiné aktivity pana Slabého v minulosti vyvolávaly určitou nevoli, ale v tuto chvíli nechceme hodnotit, nakolik šlo o oprávněnou kritiku a nakolik o obvyklý konkurenční boj.

Obsah domény AdMuncher.cz je prakticky totožný s obsahem oficiálního webu, který běží na adrese admuncher.com. Autor české verze webu vzal originální design, obměnil pouze texty a upravil grafické prvky do češtiny. Na tom by ještě nemuselo být nic špatného. Přídavkem je potom neoficiální počeštění programu, které lze z českých stránek také stáhnout.

Hlavní podezření autora původního e-mailu spočívalo v tom, že zatímco na oficiálních stránkách lze program AdMuncher zakoupit za 24,95 dolarů (tedy cca 615 Kč), na českých stránkách je cena stanovena na 489 Kč (resp. byla, ale k tomu se ještě dostaneme). Logicky to tedy vypadá, že český prodejce by při této ceně musel prodejem každé licence tratit 126 korun.

Autor e-mailu nelenil a zeptal se na situaci přímo autora programu v diskuzním fóru na jeho stránkách. Podle první reakce autora není stránka Admuncher.cz v tuto chvíli oprávněna přeprodávat licence programu AdMuncher. Nevyloučil tedy, že v minulosti to mohlo být jinak.

Pana Slabého jsme samozřejmě požádali o vysvětlení. Podle jeho názoru nevznikl žádný problém, protože licence lze od autora programu nakupovat ve větších balících a cena potom klesá (při nákupu stovky licencí až na 9,95 dolarů za každou licenci). Zároveň nám přeposlal e-mailovou komunikaci s autorem ze srpna letošního roku, která víceméně podporuje tvrzení Aleše Slabého - autor programu v něm upozorňuje, že přeprodej licencí není běžně možný, ale v tomto případě autor udělal výjimku a přeprodej licencí programu dovolil.

Zatím to tedy bylo tvrzení proti tvrzení. Obrátili jsme se proto s otázkami přímo na pana Hurpse. Podle něj došlo v minulosti k uzavření dohody s panem Slabým na přeprodej licencí programu AdMuncher. Později ale došlo ke zrušení této dohody ve chvíli, kdy si pan Slabý zaregistroval domény admuncher.org a admuncher.net a pokusil se je prodat zpět autorům za cenu výrazně vyšší, než jsou registrační poplatky.

Pan Slabý byl následně upozorněn, že autor si už nepřeje, aby byly licence jeho prostřednictvím dále nabízeny. Pan Hurps také upozorňuje, že nikdy nedošlo k podpisu smlouvy o přeprodeji licencí. Zároveň dnes dorazil p. Hurpsovi e-mail od p. Slabého, ve kterém byl informován, že zatím došlo k prodeji 4 licencí jeho programu. Pan Hurps dále uvádí, že z jeho strany nebyly žádné licence p. Slabému poskytnuty. Není si tedy jistý, jaké licence p. Slabý prostřednictvím stránky Admuncher.cz prodává a nákup softwaru prostřednictvím této stránky nedoporučuje.

Z jejich další komunikace vyplynulo, že informace o zrušení povolení k přeprodeji licencí k p. Slabému nedorazila a ten je tak dále nabízel na svých stránkách. Ve chvíli, kdy byla tato záležitost aktuálně vyřešena, vymazal pan Slabý z registračních stránek částku 489 Kč a netradiční textový "formulář" pro objednání programu nahradil odkazem na partnerský systém, který je provozován autorem programu. Zde je již program nabízen za plnou cenu, tedy 24,95 dolarů.

Protože pan Hurps nás požádal o aktivní spolupráci, prosíme případné uživatele programu AdMuncher, kteří si licenci k programu zakoupili prostřednictvím stránek Admuncher.cz, aby se nám ozvali na e-mailovou adresu redakce (zive@cpress.cz).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Registrační stránka Admuncher.cz před úpravou a po úpravě

UPDATE: Podle informací, které p. Slabý zveřejnil v diskuzním fóru na oficiálních stránkách, dnes zakoupil 4 licence, které následně rozeslal uživatelům, kteří si licenci zakoupili prostřednictvím stránky Admuncher.cz. Doposud tito uživatelé pracovali s dočasnou licencí na jméno MAJA, tedy firmy Aleš Slabý - MAJA. Podle vyjádření Aleše Slabého dostali všichni uživatelé e-mailem informaci, že kód je pouze dočasný.

Diskuze (116) Další článek: Nextra prodána! Kupující? GTS Central Europe

Témata článku: Oficiální web, Zrušení, Placebo, Maja, Neoficiální informace, Český prodejce, Oběť, Aleš Slabý, Web Mail

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší