ADI MicroScan A715 – zajímavý poměr cena / výkon

Otestovali jsme 17palcový LCD panel známého výrobce, který oproti minulosti značně přehodnotil cenovou politiku a nabízí zajímavé produkty za zajímavé ceny. Pokud požadujete DVI-D, USB porty, reproduktory a 16ms odezvu, možná bude model A715 vaším favoritem.
ADI MicroScan A715 – zajímavý poměr cena / výkon

ADI MicroScan je novinkou v produktové řadě tohoto známého výrobce zobrazovacích jednotek a díky výbornému poměru cena / výkon přibližuje 17“ LCD panely běžnému použití v domácnostech. Poměrně velká úhlopříčka by tento panel papírově nominovala i do oblasti grafických studií. Čísla hovoří jasně a zajímavě, ale jak se model A715 vyrovnává s často kritizovanými vlastnostmi LCD panelů, tedy nehomogením podsvícením, hůře kalibrovatelnými barvami či barevnou (ne)stálostí?

ADI MicroScan A715

Mezi hlavní přednosti tohoto LCD panelu patří 16 ms odezva (4ms up/12 ms down), celkem povedený design, dva externí USB porty a lehce naprůměrná hodnota uváděná v případě kontrastu respektive svítivosti. Doba odezvy se stala poměrně sledovaným parametrem a udává rychlost změny obrazu nikoli rychlost blikání plochy. Podle jednoduchého vzorce můžete zjistit, že 16 ms zhruba odpovídá 62,5 zobrazených obrazovek za jednu sekundu (16 ms = 1/ 0,016 = 62,5).

Co se týče designu, panel se od tuctových konkurentů liší a kombinace stříbrné a černé barvy mu dodává nádech exkluzivity. Obrazovka je k bytelnému podstavci přichycena "kloubem", který umožňuje velké možnosti nastavení polohy panelu. Bohužel nelze s obrazovkou otáčet kolem své osy. V případě, že si to podmínky ve vaší kanceláři nebo pracovně vyžádají, můžete panel pověsit na zeď. Velkou pozornost si jistě zaslouží právě podstavec. Ten má v sobě integrovány reproduktory o výkonu 2× 2W, které tak stačí pouze k reprodukci systémových zvuků. V balení naleznete příslušný kabel, kterým propojíte reproduktory se zvukovou kartou. Tento výstup je spolu s jackem pro mikrofon vyveden na pravé straně podstavce a oba dva audio konektory jsou doplněny třemi USB porty standardu 1.1. Zadní část podstavce obsahuje konektory napájení respektive analog VGA a DVI-D (pozor, tento typ digitálního vstupu neobsahuje analogový signál). Umístění vstupů signálu se mi velmi líbí, jelikož konektory jsou tak snadno přístupné.  

Klepněte pro větší obrázek 

Celkový pohled na panel

Klepněte pro větší obrázek

Konektory jsou snadno přístupné

Klepněte pro větší obrázek

Modrý audio jack slouží k propojení se zvukovou kartou, zelený je určen pro sluchátka.

 

ADI MicroScan A715
Úhlopříčka 17" (337 × 270 mm)
Typ A-Si TFT aktive matric
Kontrast 450 : 1
Svítivost 260 cd/m2
Odezva 16 ms
Úhyl pohledu 160°/160°
Zobrazované barvy 16 mil.
Rozteč bodu 0,264 × 0,264 mm
Maximální rozlišení 1280 × 1024
Podporovaná zobrazení 720 × 400 @ 70 Hz, 640 × 480 @ 60/75 Hz, 800 × 600 @ 56/60/72/75 Hz,
832 × 624 @ 75 Hz, 1024 x 768 @ 60/70/75 Hz, 1280 × 1024 @ 60/75 Hz,
1152 × 870 @ 75 Hz
Horizontální frekvence 31 - 80 kHz
Vertikální frekvence 56 - 75 Hz
Šířka pásma 135 MHz
Synchronizace H/V - separovaná, TMDS signál
Vstupy signálu 15 din D-sub / DVI-D konektor
Nastavitelné parametry jas, kontrast, barvy, H a V pozice obrazu, clock, clock phase, pozice OSD, výběr vstupu, odstín, flesh tone, volume, mute, automatické a tovární
nastavení, jazyk
Rozměry 396 × 414 × 200 mm (včetně nohy)
396 × 315 × 95 mm (bez nohy)
Váha 4,8 kg (včetně nohy)
Další funkce reproduktory 2 × 2W, jack na sluchátka, 2× USB

Klepněte pro větší obrázek

Kloub umožňuje velké možnosti nastavení úhlu obrazovky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

OSD menu

Veškerá nastavení se provádějí pomocí OSD menu, které není moc graficky povedené. Vstup do menu je provázen stiskem stříbrného tlačítka na předním panelu. Ostatní tlačítka mají na starosti změnu vstupu (analog/digital), nastavení reproduktorů (hlasitost), automatické nastavení obrazu a konečně samotné zapnutí/vypnutí panelu.

Klepněte pro větší obrázek

OSD menu umožňuje nastavení těchto položek: jas, kontrast, barvy, H a V pozice obrazu, clock, clock phase, pozice OSD, výběr vstupu, odstín, flesh tone, volume, mute, automatické a tovární
nastavení, jazyk. Ovládání je intuitivní a snadno se vám dostane "pod kůži".

Klepněte pro větší obrázek

Grafické zpracování OSD menu není žádná sláva.

Zobrazení v praxi

Nejvíce nás samozřejmě zajímala udávaná odezva 16 ms. V případě zapojení na analogový vstup nebylo zobrazení úplně ideální. Nejvíce se to projevilo v případě scrolování delšího textu, kdy po každém posunu řádku jakoby text "nadskočil". Pokud však byl panel zapojen pomocí DVI-D, problém zmizel a pohyb textu po obrazovce byl notebookově plynulý. Ve hrách nebo při přehrávání filmů jsme žádné "duchy" nepozorovali, a to jak v případě analogu, tak digitálního zapojení. Je velmi těžké odezvu objektivně otestovat, v podstatě neexistuje testovací nástroj. Je možné například použít pohybující se obrazec následně vyfocený pomocí fotoaparátu při určitém čase, ale bohužel tuto "exkluzivní" metodiku používá jiný server...

Pojďme se chvíli věnovat úhlům pohledu. Výrobce udává 160 stupňů jak v horizontálním, tak ve vertikálním směru. To není úplně pravda. Při vertikálním pohledu je vše v pořádku, barva jde jako tradičně do šeda. Bohužel při pohledu ze strany (a stačí tak 30 stupňů) jde barva do červena. Můžete se pokusit tento nešvar odstranit pomocí nastavení v OSD menu, ale pomůže to jen trochu. Svítivost je výborná, kontrast 450:1 také. Černá barva sice není úplně černou, ale na rozdíl od levnějších panelů se jí hodně blíží. Podsvícení je po celé ploše homogenní, což jsme testovali s obvyklou světle růžovou barvou (nebyly vidět razantní změny barvy nebo jasu).

Vadné pixely testovaný model neobsahoval, ale při nákupu jakéhokoliv monitoru si právě toto zkontrolujte. Výrobce respektive prodejce totiž do počtu tří vadných pixelů monitor nevymění! Nejlepším rozlišením je 1280 × 1024, což už je poměrně velká zobrazovací plocha. Nicméně vzhledem k problémům s barevnou stálostí při jen trochu jiném úhlu pohledu nelze model MicroScan A715 doporučit pro grafické aplikace. Pokud však budu hodnotit panel celkově, pro domácí nebo kancelářské použití ho nelze než doporučit. Navíc podle mne je i příznivá i cena, která vzhledem k nabízeným funkcím není vysoká.

Plusy

 • design
 • DVI-I
 • USB porty
 • reproduktory
 • svítivost
 • odezva 16 ms
 • možnost natočení obrazovky
 • cena

Mínusy

 • OSD menu
 • úhly pohledu
 • problémy při zapojení na analog VGA

 

Cena: 18 600 s DPH

Zapůjčila: 100Mega Distribution, www.100megaditribution.cz

Diskuze (31) Další článek: Informace o veletrhu IFA 2003

Témata článku: Udávaná odezva, Analog, Cena, Odezva, Povedený design, Velká obrazovka, Clock, Zelená plocha, Velká změna, Poměr, Růžová sluchátka, Matrice, Phase, Flesh, Panel, Blikání, Velká úhlopříčka, Jack, Černá barva, Zvukový projev


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku