ADI G710: plochá skutečnost

O svoji první implementaci ploché obrazovky FD Trinitron se pokusila na svém modelu G710 společnost ADI.
O svoji první implementaci ploché obrazovky FD Trinitron se pokusila na svém modelu G710 společnost ADI. Dopadl nad očekávání dobře, jak si můžete přečíst v následujících odstavcích.

Ostrý, ale jen do 75 Hz
Obrazovka FD Triniton má dvě základní vlastnosti – je úplně plochá a hlavně je velice kvalitní. Záleží však na vlastni užití toho kterého výrobce, jak dobrý bude monitor.

Obraz ADI G710 je velice ostrý a barevně stálý, ovšem jen do frekvence 75 Hz. Od 85 Hz se trošku rozostří a levá strana obrazovky má světlejší odstín. Kromě toho se obraz uprostřed trošku deformuje – body jsou v horizontálním směru o něco blíže než na stranách (kolečko, které je vpravo kulaté, je vlevo trochu šišaté).

Linearitu (vzdálenost bodů od sebe) sice můžete ladit v obou směrech, ovšem v tom horizntálním pouze na levé straně obrazu. Ač se mi podařilo levou stranu přizpůsobit, pravá zůstala. Paradoxní je, že ve vertikálním směru tyto problémy nejsou a lze ladit jak vrch, tak spodek obrazu.

S tímto problémem jsem se koneckonců setkal už před rokem a půl u monitoru Panasonic PanaFlat 70 (Computer 7/98) a zdá se, že tato „drobnost“ provází ploché monitory už od nepaměti.

Za špičkovou považuji konvergenci. Tu lze vyladit do naprosté dokonalosti uživatele, a to jak ve vertikálním, tak v horizontálním směru. Monitor dokonce nabízí uživateli kromě třích přednastavených barevných profilů (5500, 6500 a 9300 kelvinů) také tři vlastní.

Maximálně přizpůsobivý obraz
Ovládání přes nabídku OSD je úplně stejné jako u všech monitorů ze stáje ADI. Tlačítko plus, minus a potvrzení. Tentokrát mají poněkud větší velikost než mrňousové z rozšířeného 17" modelu 5P, navíc jsou umístěn v horizontální rovině, nikoliv vertikální, jako u zmiňovaného kusu. I samotná nabídka vypadá na dva vlasy stejně – jen v dolní části máte informaci o tom, jaké rozlišení a jakou frekvenci monitor právě používá. Tato informace se koneckonců ukáže, i když přepínáte rozlišení nebo měníte frekvenci, což je někdy užitečné, někdy může obtěžovat – zvláště, když nevidíte třeba na tlačítka dialogu. Naštěstí se dá toto informační okénko v nabídce OSD vypnout.

V nabídce jsem našel úplně všechno, co bych hledal u kvalitního monitoru, včetně odstranění moiré, demagnetizace, všech způsobů nastavení geometrie, kde nechybí ani možnost dolaďování ujíždějících rohů.

Pár metrů pod vrcholem
Přestože se jedná o první užití masky FD Trinitron v monitorech ADI, dopadla G710 velice dobře. Jistým průvodním problémům se však žádná novinka nevyhne, zvláště když tento kousek stál celý týden na výstavě Invex, což se mohlo (ale nemuselo) neblaze projevit na kvalitě. Žádnému monitoru jistě nepomůže, když si někdo pět dní hraje třeba s geometrií obrazu.
17" monitor ADI MicroScan G710
Zapůjčil: Kulkoni, Praha
Telefon: (02) 53 43 64
Cena: 17 100 Kč bez DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: obrazovka FD Trinitron, viditelná úhlopříčka 16", maximální rozlišení 1 600×1 200 při 75 Hz, doporučené rozlišení 1 152×768 při 100 Hz, maximální vertikální frekvence 160 Hz při rozlišení 800×600
Zdroj: Computer 21/99
Váš názor Další článek: Monitory Philips 105B10 a 107B10: kancelářští braši

Témata článku: Maximální vzdálenost, Kvalitní kousek, Levá strana, SKU, Kelvin, Jistý směr, SkutečnostPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD