AdBlock je podle německého soudu legální, vydavatel se svou žalobou neuspěl

AdBlock je podle německého soudu legální, vydavatel se svou žalobou neuspěl

Německý vydavatel Axel Springer se obrátil k tamnímu federálního soudu s žalobou na společnost Eyeo stojící za AdBlockem Plus, který slouží k blokování reklamy na webech. U něj vydavateli nejvíce vadila existence whitelistu s weby, kde k blokování nedochází. Nyní soud žalobu zamítl s tím, že blokování reklamy není ilegální. Soud navíc dodal, že legální je takovýto software používat, ale i vyvíjet.

Obchodní model AdBlocku je poměrně jednoduchý – vydavatelé se mohou za úplatu (a v případě, že jejich weby splňují požadavky pro nerušivé reklamy) dostat na whitelist webů, na kterých je reklama zobrazována i při zapnutém pluginu. To je i hlavní problém, kvůli kterému se dostal před soud. Vydavatelé totiž tuto praktiku označili za porušení soutěžního práva a agresivní obchodní praktiky.

Tuto žalobu ale soud zamítl s tím, že se o žádné porušení nejedná a médiím nebrání nikdo v tom, aby uživatelům se zapnutým blokováním reklamy zamezili v přístupu na svůj web. To už velcí vydavatelé v Německu už celkem běžně činí, ovšem uživatelé s blokátory reklam se toto snaží obcházet.

AdBlock připravuje internetové vydavatele o často jediný zdroj příjmů, je tedy logické, že se snaží bránit všemi dostupnými prostředky. Placený obsah na internetu totiž stále moc dobře nefunguje.

Do problematiky se nyní vložil i Google, který se rozhodl ve svém prohlížeči Chrome blokovat jak příliš otravnou reklamu, tak i automaticky spouštěná videa se zvukem. Ten má ale oproti AdBlocku mnohem mírnější pravidla, které vydavatelé musí splňovat, a nevyžaduje po nich provizi. Snaží se o kompromisní řešení, které by mohlo vyhovovat všem.

Diskuze (9) Další článek: Americká armáda vyvíjí přesné dělostřelectvo, které nepotřebuje GPS

Témata článku: Google, Web, Právo, Chrome, AdBlock, Reklama, Německo, Soudy, Autorské právo, Hlavní problém, Blokování reklamy, AdBlock Plus, Soud, Velký vydavatel, Internetový vydavatel, Německý soud, Blokování, Axel Springer, Německý vydavatel, Žaloba, Jediný zdroj, Eyeo, Placený obsah, Vydavatel, Kompromisní řešení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů