Adam Javůrek: Čekám na roboty a pěknou katastrofu

Dobrý novinář umí naslouchat svým čtenářům. Adam Javůrek to dotáhl dál: poslouchá je a vypráví jim jejich vlastní příběhy. TAG rozhovor.
Adam Javůrek: Čekám na roboty a pěknou katastrofu

Klepněte pro větší obrázekAdam Javůrek vystudoval žurnalistiku (na FSV UK), živí se žurnalistikou (v deníku Sport a týdeníku Reflex), učí žurnalistiku (na FSV UK, FF UPOL a LŽŠ Havlíčkův Brod) a vymýšlí, co bude se žurnalistikou dál (ve firmě Next Big). Za sebou má angažmá jako vedoucí internetových projektů Respektu a šéfredaktor Médiáře, nebo vymýšlel novinářské experimenty pro slovenský deník SME. V roce 2003 dostal Novinářskou křepelku za průkopnickou činnost v internetové žurnalistice.

Adam Javůrek na Twitteru: @adbar

<skoky na lyžích>

Nejlepší sport na světě. Každý skok sám o sobě je drama a estetický zážitek. Těch máte v závodě dohromady osmdesát za sebou a s každým dalším skokem napětí vzrůstá, protože skáčou lepší a lepší skokani. Sport už víc škálovat nejde.

Skoky jsou navíc sportem pro mobilní generaci a ideální hra pro dopravní prostředky: vše je koncentrované do krátkého časového úseku, jednou dvakrát si skočíte a je to. Zkuste si zahrát v MHD fotbal – to je neprakticky dlouhé…

<Philadephia Flyers>

Jeden z nejzajímavějších start-upů současnosti. Přebudovali tým, mají kupu nováčků, vytvářejí identitu mužstva od nuly. Jako mentora si najali Jaromíra Jágra, což byl skvělý krok. Pro mě osobně i dva příjemné osobní zážitky: Zaprvé jsem se přichomýtl k tomu, že jsem přes kolegu pomáhal se založením Twitteru Jaromíra Jágra a přitáhl jsem na intelektuální Twitter krapet hokeje. Zadruhé jsme vyrazili s @cermak, @mmister, @kalenskyj a dalšími do hospody a přitáhl jsem na hokej krapet intelektuálního Twitteru.

Klepněte pro větší obrázek
Hokej na Twitteru. Jágr už má přes 90 tisíc followerů

<Kometa Brno>

Fandil jsem jí, protože fandím outsiderům. Člověk u nich vidí větší nadšení, a když to nedopadne, tak to míň bolí. Když vypadne outsider, není to přeci žádné zklamání, nýbrž poctivý standard. Ještě raději mám Rytíře Kladno. Jsou to holt ještě větší lůzři.

<strojově generované zprávy>

Docela v ně věřím. Fakt asi nemá smysl, aby základní reporty z tuctových utkání nebo z událostí na burze psali lidi. Když budou dobrá data, systém už z toho suchý informativní článek napíše. Až se ale tohle rozjede naplno, vznikne řada paradoxních situací. Třeba na burzách víc a víc řádí automaty, které vyhodnocují obsah médií a podle toho samy investují. Takže nastane fáze, kdy si roboti budou psát články a roboti to budou vyhodnocovat.

<ZX Spectrum>

Kdepak, Schneider CPC 464. Začátek základky, kazetová mechanika, Basic, „programování“ podle učebnice („Ahoj, jak se jmenuješ?“ „Adam.“ „A kolik vyděláváš měsíčně, Adam?“ „5000.“ „Měl bys vydělávat víc, Adam!“ a podobné revoluční programy). Hodiny hraní Saboteura, Fruity Franka a Football Managera. Jednou za rok mě popadne retronálada a zapínám emulátor. Nojo, o víkendu na to asi vletím.

<crowdfunding>

Projektům, které se snaží udělat systém z finančních příspěvků od pravidelných uživatelů, jsem vždycky fandil, ale nikdy moc nevěřil: jako třeba novinářský web spot.us, kde si člověk vybere kauzu, podpoří ji finančně a novinář ji pak zpracuje. Hezké, ale jedou tempem 60 článků za rok. Kickstarter mi ale ukazuje, že jsem se mýlil.

Klepněte pro větší obrázek
Budeme si za reportáže platit?

<chytrý dav>

Nešťastný termín, protože ta dvě slova považuje spousta lidí za protimluvy. Kdyby se tak mohlo říkat „víc hlav víc ví“, člověk by si ušetřil spoustu vysvětlování a víc se zaměřil na experimentování. Přesto mám na disku spoustu čísel a dat z různých hokuspokusů s davem: když tisíce lidí investovaly na virtuální burze, tipovali vítěze voleb atd. Chtěl jsem to všechno proprat v rámci doktorandského studia a najít nějaké univerzální moudro, ale tahle představa vzala hodně rychle za své: není čas.

<Next Big>

Jedeme podle plánu, naše firma je stále NextBig.

<data a příběhy>

Spojité nádoby, což si bohužel leckdo neuvědomuje.

Miluju data, kolega si ze mě kvůli tomu pořád utahuje a říká, že bych byl nejradši, kdyby mě někdo platil za počítání samohlásek v článcích nebo za jiné podobně zásadní věci.

Data bez silného příběhu jsou fajn, ale mají omezený efekt. Třeba ukázat všechny konflikty v Iráku na mapě je cool, ale běžný člověk si za tím nic nepředstaví. Ukázat je na jednom městě v jediném dni už je lepší. Ale úplně nejlepší je ty konflikty položit v poměru 1:1 na mapu Prahy, aby se do toho člověk pořádně vžil: Kdyby Praha byla Bagdád, tak tady všude by byli v jediném dni mrtví…

<2048>

Pokud budu furt sedět za počítačem, tak se toho možná ani nedožiju. Snad medicína pohne. Pokud ano, tak se těším: nebude vadit, že nemám řidičák, protože auta budou jezdit sama. Chytré čočky do očí. Podívám se na kolegyni důchodkyni a uvidím, že míří do obchoďáku a že jestli vyrazím ihned taky, tak dostanu slevu na prací prášek, po čemž samozřejmě okamžitě skočím. V Praze začne příprava stavby metra D.

<občanská žurnalistika>

Ukázalo se, že z těch dvou vizí: web plněný amatérskými novináři versus náhodné „akty žurnalistiky“ od nenovinářů, kteří se přichomýtnou k něčemu zajímavému, drtivě vyhrála ta druhá a je to logické.

Média už se s tím docela naučila zacházet. Hodně se třeba „těším“, až Česká televize využije svou novou krizovou mapu Česka, která využívá elementy občanské žurnalistiky a crowdsourcingu. Bohužel to vyžaduje nějakou tu přírodní katastrofu, takže si klidně rád počkám do roku 2048.

<gamifikace>

Všichni máme rádi hry a hry se víc a víc prolínají do čehokoli, co děláme. Vždyť i tag rozhovor je pokus o kombinaci hry a rozhovoru, ne? Baví mě vymýšlet takové hry pro média. Před pár lety jsem navrhl projekt Zajtrajšie.sme.sk, kde čtenáři tipují, co se v budoucnu stane. Škoda, že se to nedočkalo větší redakční podpory, mohlo to mít větší šťávu. Teď dělám nějaké projekty pro isport.cz a to je samozřejmě úplně ideální platforma pro gamifikaci: sport je na hře postavený a nikdo se nebude pozastavovat nad tím, jestli je to dost seriózní.

Diskuze (1) Další článek: Přenosný disk WD My Passport s USB 3.0 a 2TB kapacitou

Témata článku: Web, Roboti, Rozhovory, Crowdfunding, Tag rozhovory, Adam, Médiář, Robot, Havlíčkův Brod, ZX Spectrum, Next, Adama, Žurnalistika, Mentor, Komet, Saboteur, MMI, Ada, Bagdád, Kometa, Frank, Havlíčkův, Schneider, Dave, Sporty, Televize na zeď na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu