Ad ACTA: rozhodne až zákon

V ulicích se protestuje, hackeři napadají weby, politici se opatrně vyjadřují – ve hře je dohoda ACTA. Mohla by zničit svobodný internet, nebo skončit bez většího povyku i důsledků v šuplíku.
Ad ACTA: rozhodne až zákon
Kapitoly článku

Pokud bude smlouva aplikována, co hrozí nejvíce?

Předpokládejme, že dojde k naplnění „černého scénáře“ a ACTA bude v podstatě otrocky aplikována do českého práva, čeho se bát nejvíce? Především následujícího:

• Legislativa může vynutit velmi rychlé zastavení porušující činnosti (typicky činnost „datových úložišť“)

• Je možné stanovit náhradu škody ve vysoké výši, například jako prostý součet koncových cen všech autorsky chráněných děl, která byla stažena (opět to může být velká hrozba pro servery typu Ulož.to)

• Je zde jistá hrozba pro internetové providery, kteří mohou být vyzváni k odhalení totožnosti svých zákazníků porušujících autorská práva (nicméně pokud místní zákon na ochranu soukromí toto neumožňuje, provideři nic poskytnout nemusí). Konflikt dvou zákonů ale nevěští moc dobrého.

• Určitou hrozbou je otázka kontrol při překračování hranic. ACTA však kriminalizuje ty, kteří si z celé věci udělali živnost, vydělávají na ní – tedy kromě pašeráků padělaného zboží nejvíce servery typu Megaupload či Ulož.to.

Schválení smlouvy v EU je spíše méně pravděpodobné

Pro občany ČR a okolních zemí je podstatné, jak se k věci postaví Evropský parlament. Pravděpodobnost, že dohodu schválí – a tedy otevře dveře k jejímu přijetí ve členských státech – dle mého názoru není moc velká. Je zde již jakýsi precedent: před rokem se v Evropském parlamentu projednával návrh (tzv.draft) této smlouvy a byl zamítnut naprosto zdrcující většinou – 663 poslanců proti, 13 pro. (Stojí za zmínku, že jedním ze čtyř europoslanců, přezdívaných „mušketýři proti ACTA“, kteří nejostřeji a nejotevřeněji formulovali své výhrady, je i Zuzana Roithová z KDU-ČSL).

Je fakt, že současné znění smlouvy je podstatně zmírněné oproti draftu z loňského roku, ale europoslanci jsou proti ní z principu – říkají: my tvoříme právní prostředí v EU, a to i včetně bojů s padělky a „digitálním pirátstvím“, my víme, co máme dělat, nepotřebujeme k tomu aplikovat cizí smlouvu. Je zde vlastně rozpor mezi vládou EU (Evropskou komisí), která smlouvu ACTA přijala a mezi evropským (zákonodárným) parlamentem, který trochu uraženě říká – nám nemusí a nebude nikdo cizí předepisovat texty evropských zákonů; od toho jsme zde my.

Bojme se spíše novely českého autorského zákona

Dohody ACTA se tedy v současné době není potřeba příliš dát, nicméně je správné, že jsou strážci internetových svobod „bdělí a ostražití“; průmysl se jen tak nevzdá, vyhodíte jej dveřmi a zkusí vejít oknem. Domnívám se ale, že ti, kteří ve velkém stahují autorsky chráněné materiály, by se měli bát spíše některé z příštích novel českého autorského zákona.

Ten je v mnoha ohledech nevyhovující (aktuální velké třenice jsou ohledně kolektivní správy autorských práv), ale stále v něm zůstává klíčová pasáž na „právo vytvořit si kopii pro vlastní potřebu (atd.)“, z čehož i z dalšího textu vyplývá to, co Češi dobře vědí, a to, že mohou legálně stahovat a využívat autorsky chráněná díla (tj. hlavně hudbu a filmy, nikoli software).

Ve většině vyspělých zemí je nezákonné jak sdílení, tak stahování – u nás pouze sdílení. Myslím, že pokud bude navržena velká novela autorského zákona – hovoří se o tom docela intenzivně – bude v ní stahování postaveno mimo zákon stejně jako je dnes sdílení, což samozřejmě bude mít na českou „pirátskou scénu“ zásadní dopad.

Témata článku: Právo, Kauzy, Zákon, Precedent, Český občan, Právní rámec, Lokální zákon, Hezká věc, Siréna, Současné znění, Právní prostředí, Banda, Band, Druhý příklad, Důležitý aspekt, Jednotlivá značka, Velká hrozba, Parlament, Gangster, Současné stahování, Zuzana, Drink, Ekonomický růst, Veřejná diskuse, Fyzické zboží, Kvalitní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky