Actrix umí i elektro projektování?

Mimo řadu specializovaných programů pro elektro projekci je zde i program Actrix Technical 2000, který svou funkčností a cenou osloví mj. i ty projektanty, kteří s prací na počítači teprve začínají. Podívejme se detailněji, na možnosti Actrix z pohledu elektro projekce.
Mimo řadu specializovaných programů pro elektroprojekci je zde i program Actrix Technical 2000, který svou funkčností a cenou osloví mj. i ty projektanty, kteří s prací na počítači teprve začínají. Podívejme se detailněji, na možnosti Actrix z pohledu elektroprojekce.

Autodesk Actrix Technical 2000, zkráceně Actrix, je samostatný program firmy Autodesk, kterým lze snadno kreslit 2D diagramy, schémata a výkresy. Součástí programu je rozsáhlá knihovna katalogů s asi 6 000 symboly z mnoha oborů. Actrix není nadstavbou AutoCADu, jde o samostatný program.

Přestože Actrix není specializovaný program pro elektro, má v tomto oboru časté a široké uplatnění. Actrix obsahuje sady katalogů se symboly pro elektro i elektroniku, a příkaz Sestava vlastností umožňuje tvorbu rozpisek a kusovníků. Pro elektroprojektování nabízí Actrix:

  • Snadná tvorba výkresů
  • Bohaté katalogy symbolů i s možností je snadno tvořit a upravovat
  • Tvorba kusovníků a rozpisek včetně definice nových typů informací, které se dají ve výkrese editovat a objeví se v rozpisce.
Standardně dodávaný Actrix neumožňuje odkazy na jiné listy dokumentace a jejich automatickou aktualizaci, existují však nadstavby, které to umí. Standardně dodávané katalogy pro elektro oblast obsahují základní značky, komponenty, motory a transformátory, pasivní a ochranné prvky, odpory, spínače, polovodiče apod. podle normy IEC a JIC, schémata pro diody, polovodiče, logické funkce a jejich sestavy, tyristory, transistory a další prvky využitelné v elektronice, schémata panelů (komponenty, štítky, kontrolky, ochranné prvky, relátka, spínače, svorkovnice apod.). Nechybí ani takzvaná „baráková“ elektrikařina: světla, zásuvky, konektory, vedení, telefony, EZS. Katalogy a symboly je samozřejmě možné upgradovat. Symbol nakreslíte, nebo vložíte z katalogu, z kontextového menu vyberete Editor Active Shape, pak dle libosti přidáte a umažete texty, čáry apod., ukončíte editaci a upravený symbol přetažením vložíte do nového nebo stávajícího katalogu, kde jej pojmenujete dle potřeby. Samozřejmostí je možnost přidat vlastní atributy, zástrčky a zásuvky pro inteligentní napojování symbolů na sebe, a to vše bez jakékoliv znalosti programování. Kreslit lze i na základě skenovaných podkladů, popis této činnosti je pak blíže popsán na webu Actrixu. Kromě toho umí Actrix pracovat i s formátem DWG, otvírat ho a dokonce i ukládat. Pokud chcete výkres z Actrixu někomu poslat, můžete ho uložit od DWG (výkres AutoCADu), DWF (lze prohlédnout freeware programem Volo View Express), JPG a PNG (zobrazitelné v prohlížečích internetu), BMP, TIFF (např. Malování), WMF a EMF.

Další z dostupných funkcí je přehled použitého materiálu, který lze vytvořit příkazem Sestava vlastností. Ten umožní načtení informací z atributů vybraných objektů a jejich zápis do souboru Excelu nebo textového souboru. Tabulku Excelu lze přímo vložit do výkresu. Atributy symbolů, které jsou vypsány, jsou plně pod kontrolou uživatele. Příkazem Editor rozšířených vlastností lze přidat další atributy zvoleného názvu, typu (celé nebo reálné číslo, datum, text, cena…) a dokonce definovat rozsah povolených hodnot. Tyto nové atributy lze samozřejmě vypsat příkazem Sestava vlastností. Příkaz Sestava vlastností může navíc na základě shodné hodnoty v některém z atributů sčítat počet stejných položek a toto číslo uvede v samostatném sloupci Množství.

Přesto, že Actrix není program speciálně pro elektro, nabízí pro tento obor řadu praktických funkcí. S cenou kolem 10 000 Kč ho ocení nejen fanoušci dobrých cen, ale i milovníci jednoduchých, ale účelných řešení, které obstojí i v oboru elektro.

Diskuze (1) Další článek: Dell představuje stroje s Pentiem 4

Témata článku: Sestavy, Download, Ochranná funkce, Široké uplatnění, Elektro, Apod, Praktická elektronika, Zásuvka, Praktická elektronika 2016, Obor, Ochranná vlastnost, Elektra, Projektování, Snadná tvorba, JPG a PNG


Určitě si přečtěte

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor