Actrix: kreslení i bez školení

Firma Autodesk je známá především různými verzemi programu AutoCAD. Rozsah jejího působení je však poněkud širší. Jedním z jejích produktů je i program Actrix Technical 2000, který je určen ke kreslení nejrůznějších schémat a diagramů.
Štěpán Mrázek: Firma Autodesk je známá především různými verzemi programu AutoCAD. Rozsah jejího působení je však poněkud širší. Jedním z jejích produktů je i program Actrix Technical 2000, který je určen ke kreslení nejrůznějších schémat a diagramů.

Uživatelské prostředí pohodlné jako v AutoCADu
Uživatelské prostředí je stejné jako v programu AutoCAD 2000, včetně podpory otevření více výkresů. Uživatel může měnit jednotlivé tlačítkové lišty, vytvářet nové a přidávat či ubírat na nich tlačítka. Příkazy, které nejsou v lištách, je možno použít z roletového menu. Dále je doplněno okno vlastností a průzkumník objektů ActiveShapes. Pro orientaci ve výkrese je možno využít běžných nástrojů pro posouvání obrazu a jeho zvětšování a zmenšování.

Šest tisíc předkreslených objektů
Při kreslení jsou využívány objekty ActiveShapes. Jsou to vlastně předkreslené tvary, které jsou pomocí technologie "táhni a pusť" přemisťovány do výkresu. Při jejich umisťování je možno využít uchopovací režim, některé objekty mají již na sobě umístěny body určené pro uchycení.

Program obsahuje více než 6 000 těchto objektů, ty jsou tříděny do katalogů podle jednotlivých oborů (např. sítě, průmysl, web …). Pro jejich spojení existuje objekt Connector, který při změně pozice objektu ActiveShape automaticky mění svoji cestu a zachovává spojení objektů.

Dále lze kreslit základní geometrické tvary, jako je čára, kružnice, oblouk atd. Při psaní textu je možno použít funkce klasického textového editoru (výběr velikosti písma, vertikální nebo horizontální poloha, typ a tvar písma, barva …).

Podporována je i kontrola pravopisu, slovníky jsou však jen anglické či francouzské. Pro změnu jednou již nakreslených tvarů je možno využít příkazy z menu modifikace. Jedná se o základní příkazy, jako je např. rotace, změna velikosti, posunutí a další.

Výměna dat funguje, je i podpora Internetu
Program umožňuje ukládat a otevírat výkresy aplikace AutoCAD. Při otevření výkresu program nabídne tři volby. První z nich je použití výkresu jako pozadí, druhá převede objekty z výkresu na nezávislé geometrické útvary a poslední volba převede celý výkres na jeden objekt ActiveShape.

Výkresy DWG jsou podporovány do verze AutoCAD R13. Dalším podporovaným formátem je DXF, ten je také jedinou možností komunikace s verzí AutoCAD R12. Nižší verze programu již nejsou podporovány. Oba tyto formáty umožňují jak export, tak také import dat. Pouze pro import dat jsou pak určeny výkresy ve formátu Windows Metafile.

Publikování výkresů v prostředí Internetu či intranetu zpřístupňuje formát DWF (Drawing Web Format). Ten umožňuje po instalaci zásuvného modulu WHIP! prohlížení takovýchto výkresů v běžném prohlížeči. Zásuvný modul lze získat na stránkách firmy Autodesk.

Další možností, jak využívat Internetu, je propojení objektu ve výkresu s libovolnou webovou adresou pomocí linku.

K obrazu svému pomocí VBA
Program obsahuje zabudované vývojové prostředí Visual Basic for Applications 6. Dále obsahuje ActiveShape Editor, který umožňuje vytvářet či modifikovat objekty ActiveShapes. Taktéž je umožněna tvorba vlastních katalogů a jejich sdílení v rámci firmy.

Kancelářský počítač stačí
Při instalaci je nutno volit používané jednotky, na výběr je metrická či angloamerická soustava. Vzhled instalačního prostředí je stejný jako u Microsoft Office 2000.

Požadavky na hardware jsou docela mírné, a i když bych údaje uvedené v infoboxu na konci recenze bral s rezervou, aplikaci je možno provozovat na běžném kancelářském počítači. Pro práci doporučuji rozlišení 1 024 × 768, práce v nižším rozlišení je také možná, třebaže nástrojové panely včetně průzkumníka objektů ActiveShapes si uzurpují docela velkou část pracovní plochy.

Snazší než běžný CAD
Program se uplatní všude tam, kde je potřeba kreslit schémata či různé diagramy. Uživatelské prostředí je velmi přehledné a práce s programem je proto velmi jednoduchá. Odpadá tím nutnost zaškolování, jaké je běžné v náročnějších programech typu CAD.
program na kreslení schémat
Autodesk Actrix Technical 2000
Zdroj: Autodesk, ČR, Praha
Telefon: (0800) 11 22 77
Cena: 11 000 Kč bez DPH
Parametry: software pro operační systémy Windows 95/98, Windows NT4.0 Service Pack 3 (a vyšší), Windows 2000, min. hardware procesor Pentium + 16 MB paměti pod Windows 95/98, 32 MB paměti pod Windows NT
Diskuze (1) Další článek: iiyama Pro Lite 38e: téměř domů

Témata článku: Windows, Stejný hardware, Vývojový režim, Školení, Kancelářské potřeby praha, Běžná verze, Kancelářská práce, Microsoft VBA, Přehledné prostředí, Nejrůznější tvar, Horizontální poloha, Kreslení, Jednotlivé tlačítko, Běžný nástroj


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 136

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky