Action! aneb nezahazujte své kamery

TrueBlue Action! - recenze: Světem videa hýbe bezpochyby fenomén digitálního záznamu a kamer typu DV. Znamená to však automaticky že veškeré předchozí technologie a formáty jsou k ničemu? Praxe ukazuje, že zdaleka ne - analogový záznam zdaleka nemusí ihned vyklidit pole (a to ani nemluvím o obrovské spoustě cenného materiálu, jež je zaznamenán analogově). V této situaci vás možná napadne, že by bylo skvělé, kdyby existoval můstek mezi analogovým a dig. záznamem... prosím, tady je...
Action! aneb nezahazujte své kamery

S formátem DV je to jako s pamětmi DDR... Víte proč? I tento nový formát má vloženo do vínku mnoho skvělých vlastností, avšak ty plně vyniknou teprve v budoucnosti - při současné úrovni implementace nejsou poskytované výhody natolik převratné a zásadní, aby bylo nutno ihned zapomenout na současné "většinové" systémy. Z toho vyplývá dvojí doporučení: pokud plánujete novou "dražší" kameru, úvahy o digitálu jsou jistě na místě - pokud však vlastníte kvalitní analogový typ, nemusíte jej ihned zahazovat. 

To, co dnešní zájemce o digitální video láká nejvíce, je ve skutečnosti možnost počítačového střihu, případně nahrávání videosekvencí do počítače s možností rekomprese (například do formátu MPEG 4 a DIVX) a pak následného "vypalování" videozáběrů na CD-R a jejich archivace nebo posílání internetem. A právě zde je největší slabina "analogů" (na mysli mám formáty Video 8, Hi-8, VHS a S-VHS) - pokud budeme chtít tyto záznamy zpracovávat na PC, musíme je digitalizovat. A právě takový úkol má na starosti testovaný hardwarový MPEG1 enkoder Action!

Existuje samozřejmě celá řada editačních (např. řady MiroVIDEO nebo FAST) a grafických karet (All-in-Wonder Radeon od ATI, některé Matoxy...), které umožňují digitalizaci a ukládání analogového videa na disk... - testovaná karta je však poněkud odlišná: jedná se totiž nejen o "grabber", ale zároveň i o hardwarový (na kartě je speciální procesor a paměť!) kodek do formátu MPEG1+. Pomocí Action! je tak možno digitalizovat video na systémech, které nejsou zrovna vybaveny nejmodernějšími procesory či rychlými disky.

Témata článku: Video, Wonder, Editace videa, Skvělá budoucnost, Editace, Stejná metoda, Nízký jas, Střih, Satelitní snímek, Pictures, Nízký kontrast, Kvalita obrazu, Ztrátová komprese, Abacus, Dnešní video, Jednotlivý snímek, Kompletní editace, Jednoduchý princip, Domácí střih, Velký buffer, Stejný princip, Speciální procesor, Hodinový záznam, Editační možnosti, Action

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů