Acrylic: jaký je grafický program od Microsoftu?

Koncem minulého týdne byla uvolněna beta verze grafického programu z dílny Microsoftu, který by se mohl, podle některých „zasvěcenců“, stát konkurentem některým již zavedeným grafickým nástrojům. Že to nebude zas až tak žhavé, se přesvědčíte v dnešní recenzi.
Acrylic: jaký je grafický program od Microsoftu?

O co jde?

Související odkazy

Slovník
betaverze
CMYK
firewall
gif
jpg
RGB
server
tiff

Především se jedná o vektorový grafický program se vším všudy, co by měl zástupce této skupiny splňovat. Navíc je zde snaha o vetší rozšíření funkčnosti i na rastrovou část grafiky. Vzhledem k tomu, že vektorová část je dobře zvládnuté již od dřívějšího vlastníka, je teď na Microsoftu, aby se pokusil úspěšně implementovat i rozšíření pro rastr. Pokud se vše povede, je dost možné že se dočkáme velmi zdařilého grafického nástroje.

To že je tento produkt považován za konkurenta Adobe Photoshopu, je zřejmě zbožným přáním vývojářů Microsoftu, které se ale zatím naplňuje jen velmi pomalu. Každý program si totiž musí projít svým vývojem, nelze tedy očekávat, že po uvolnění komerční verze tohoto produktu, klesnou výrazným způsobem tržby z prodeje Photoshopu.

Přeci jenom, lidé využívající tento nástroj, si snadno mohou stáhnout beta verzi Acrylicu, aby zjistili, že se levnější (snad) alternativa z dílny MS zatím ještě nekoná. Ovšem jako vektorový editační program, je Acrylic velmi zdařilý, za což ale nevděčíme Microsoftu, ale vývojářům z hodně dalekého východu.

Odkud stáhnout?

Pokud chcete otestovat beta verzi, můžete si jí stáhnout ze stránek FileForum a nemusíte se ani složitě registrovat na stránkách www.microsoft.com. Na druhou stranu vám ale bude mnoho vývojářů vděčných, pokud se s nimi podělíte o své zkušenosti a názory s prací v tomto programu na stránkách fóra.

Instalace

Instalaci probíhá celkem bezproblémově, i když během ní se instalační pokouší program spojit s webem Microsoftu, což jsem mu ze svých osobních důvodů zakázal, protože nemám rád, když podobné věcičky odesílají bůhvíjaká data z mého počítače. Odměnou mi byla chyba během instalačního procesu, který se tímto nedokončil. Zkusil jsem tedy spustit instalaci znovu, tentokrát žádné odchozí spojení nebylo navazováno a i instalace proběhla bezproblémově.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí firewallu lze zabránit komunikaci s domovským serverem

Klepněte pro větší obrázek

Program se po úspěšné instalaci objeví s nabídce programů, pod zajímavým názvem „Microsoft Code Named Acrylic“.

Klepněte pro větší obrázek

Po spuštění se objeví hlavní editační plocha a několik rozházených paletek nástrojů.

Práce v prostředí programu

Při otevření nového dokumentu jistě zarazí nemožnost určit vlastnosti nového dokumentu, kterými jsou rozměry a rozlišení. Dodatečně však tyto parametry lze upravit volbou v hlavním menu: File - Document Setup.

Další věc, která možná někoho překvapí je absence postraních posuvníků. Místo toho jsou přítomny pouze souřadnicové osy. Pokud na ně najedeme myší, lze se tažením pohybovat po dokumentu. Pokud používáte myš s prostředním kolečkem, můžete snadno přibližovat a oddalovat pracovní plochu. V opačném případě se tato funkce skrývá pod tlačítky „+“ a „-„ numerické klávesnice.

Vrstvy

Program umožňuje pracovat s vrstvami, které jsou zde rozděleny na dvě základní skupiny, podle druhu kreslení. Buď se jedná o vrstvu vektorovou a nebo vrstvu rastrovou. Manipulace s vrstvami se provádí v pravé horní části pracovní plochy dokumentu, kde jsou poněkud nešikovně umístěny drobné ikonky, které nám umožňují vrstvy zamykat, schovávat, měnit jejich pořadí. Dále jsou zde tři tlačítka pro změnu vlastností vrstvy, pro vložení nové vrstvy a pro smazání vrstvy.

Nástroje pro práci s rastrovou vrstvou

Kreslicí nástroje při práci s rastrovou vrstvou jsou k dispozici v okně „Toolbox“. Nástroje, které máme k dispozici patří mezi základní, nějaké speciality bychom zde nenašli. Výjimku snad může tvořit nástroj pro snadné odstranění jevu červených očí, pomůcka pro klonování a nebo nástroj pro rozmazání, rozostření a zaostření barevných přechodů.

Okno „Paint Style“ slouží pro podrobné nastavení vybraného kreslicího nástroje. Můžeme zde ovlivnit vlastnosti používaného štětce, ukládat nové nastavení používaného štětce, lze určit způsob nanášení nové barvy, volit mezi souvislou barvou, barevným přechodem či nanášením textury (možnost nanášení textury ale nefungovala, místo ní se použila souvislá výplň jednou barvou).

Dále si můžeme zvolit ze 3 druhů barevných palet: HSL, RGB, CMYK a jako poslední je zde možnost si vytvořit a použít vlastní definované barvy.

Společně s oknem „Stroke/Brush list“ tvoří uvedené nástroje solidní základ pro tvorbu rastrové grafiky.

Klepněte pro větší obrázek

Pár tahů štětcem a bez většího snažení máte opravdu „originální“ pole s květinami

Práce s vektorovou vrstvou

Co nabízí Acrylic při práci s vektorovou vrstvou? Zmiňovat možnosti kreslení tří typů křivek je zbytečné, možnosti křivky rozdělovat, přidávat uzlové body a kreslení dalších geometrických tvarů by také mělo patřit k základům každého grafického vektorového programu. Ukážeme si tedy nejzajímavější část této oblasti, kterou jsou široké možnosti kreslení a nanášení různých tvarů pomocí štětce.

Nástroj „Freehand Pen“ umožňuje kreslit opravdu rozmanité a pozoruhodné objekty.

Klepněte pro větší obrázek

Nakreslíme-li křivku, podle nastavení se podle ní vytvoří požadovaný typ čáry

Klepněte pro větší obrázek

Lze samozřejmě kreslit prosté jednobarevné linie...

Klepněte pro větší obrázek

ale můžeme jej využít i pro daleko složitější objekty, které nám navíc nezaberou žádný čas navíc.
Pseudověneček z kopretin už vypadá mnohem lépe.

Klepněte pro větší obrázek

Množství textur je opravdu velké

Klepněte pro větší obrázek

Vytvoření takovéto smyčky je otázkou několik tahů štětcem s příslušnou texturou

Klepněte pro větší obrázek

Textura se mění přesně podle zakřivení křivky, jen v mezních případech dochází k nepřesnému zobrazení, které se nejčastěji projevuje při ostrém tvaru křivky

Naštěstí nejsme odkázáni jen na předem připravené styly, ale můžeme si vytvořit své vlastní, originální textury přímo v programu.

K vytvořeným objektům lze přidávat efekty (filtry), které jsou známé z jiných grafických programů. Můžeme tak například vytvářet stíny, přidávat šum, dále upravovat barvy, vytvořit reliéf nebo efekt skleněné mozaiky a mnoho dalších zajímavých efektů. Uvedené efekty jsou dostupné i pro objekty rastrové vrstvy.

Klepněte pro větší obrázek

Export

Pokud jsme vytvořili svojí kresbu, bude nás určitě zajímat, do jakého formátu ji lze exportovat. Acrylic podporuje několik formátů, především to jsou běžné formáty obrázků (tiff, jpg, bmp, gif, png), dále pak je zde možnost exportu do formátu eps, pdf a ai. Otevírat lze mimo uvedených typů i formát psd.

Jednou ze zajímavých, i když asi ne moc využitelných, možností, je i přímý export do html dokumentu, přičemž zde máme možnost vytvořit i jednoduché odkazy.

Co vytknout?

Pomalost, to je první věc, která vás při kreslení nemile překvapí. Dále by to byla špatná přehlednost, především co se týče správy vrstev a objektů. Při otevírání nového dokumentu bych uvítal možnost nastavení rozměrů a rozlišení. To, že symbol koše, který by měl sloužit pro odstranění objektů, pouze problikne, když na daný objekt v seznamu kliknete, by se dalo snad také přičíst momentálnímu stavu rozpracování produktu. Za zvážení by stála možnost skrývat (rozbalovat) malá okna, protože při menším monitoru je práce s takto nastavenými okny nepřehledná.

V současném stavu se jedná o zdařilý vektorový editor. Základní úpravy rastrových obrázků lze také provádět, ale do často zmiňovaných konkurentů má opravdu ještě daleko. Pokud jste ovšem uživatelé programu Adobe Illustrator (nebo podobných), máte zde k dispozici velmi zajímavou alternativu.

Diskuze (23) Další článek: Byla uvedena nová verze filmového přehrávače BSPlayer 1.30

Témata článku: Microsoft, Grafický objekt, Uvedený typ, Křivka, CMYK, Barevný efekt, Editační program, Grafický program, Základní věc, Malé rozmazání, Acrylic, Podobný objekt, Originální text, Zajímavý efekt, Nejzajímavější část, Editační možnosti, Grafický efekt, Jak, Základní efekt, Brush, Reliéf, Graf, ToolboxSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
S drátem i bez. Jak snadno dostat fotky a další soubory z telefonu do počítače

S drátem i bez. Jak snadno dostat fotky a další soubory z telefonu do počítače

Pokud chcete přenášet soubory mezi telefonem s Androidem a PC, můžete si vybrat hned z několika způsobů. Je dobré si ale předem ujasnit, kolik a jak velkých souborů chcete nahrávat.

Jan Spěšný
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

** Android dnes používá každý druhý mobilní uživatel ** Víte, s čím při jejich používání vlastně souhlasíte? ** Varování: Některé pasáže uživatelských podmínek jsou jen pro otrlé...

Martin Chroust
SoukromíAndroid
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě