Acrylic: jaký je grafický program od Microsoftu?

Koncem minulého týdne byla uvolněna beta verze grafického programu z dílny Microsoftu, který by se mohl, podle některých „zasvěcenců“, stát konkurentem některým již zavedeným grafickým nástrojům. Že to nebude zas až tak žhavé, se přesvědčíte v dnešní recenzi.
Acrylic: jaký je grafický program od Microsoftu?

O co jde?

Související odkazy

Slovník
betaverze
CMYK
firewall
gif
jpg
RGB
server
tiff

Především se jedná o vektorový grafický program se vším všudy, co by měl zástupce této skupiny splňovat. Navíc je zde snaha o vetší rozšíření funkčnosti i na rastrovou část grafiky. Vzhledem k tomu, že vektorová část je dobře zvládnuté již od dřívějšího vlastníka, je teď na Microsoftu, aby se pokusil úspěšně implementovat i rozšíření pro rastr. Pokud se vše povede, je dost možné že se dočkáme velmi zdařilého grafického nástroje.

To že je tento produkt považován za konkurenta Adobe Photoshopu, je zřejmě zbožným přáním vývojářů Microsoftu, které se ale zatím naplňuje jen velmi pomalu. Každý program si totiž musí projít svým vývojem, nelze tedy očekávat, že po uvolnění komerční verze tohoto produktu, klesnou výrazným způsobem tržby z prodeje Photoshopu.

Přeci jenom, lidé využívající tento nástroj, si snadno mohou stáhnout beta verzi Acrylicu, aby zjistili, že se levnější (snad) alternativa z dílny MS zatím ještě nekoná. Ovšem jako vektorový editační program, je Acrylic velmi zdařilý, za což ale nevděčíme Microsoftu, ale vývojářům z hodně dalekého východu.

Odkud stáhnout?

Pokud chcete otestovat beta verzi, můžete si jí stáhnout ze stránek FileForum a nemusíte se ani složitě registrovat na stránkách www.microsoft.com. Na druhou stranu vám ale bude mnoho vývojářů vděčných, pokud se s nimi podělíte o své zkušenosti a názory s prací v tomto programu na stránkách fóra.

Instalace

Instalaci probíhá celkem bezproblémově, i když během ní se instalační pokouší program spojit s webem Microsoftu, což jsem mu ze svých osobních důvodů zakázal, protože nemám rád, když podobné věcičky odesílají bůhvíjaká data z mého počítače. Odměnou mi byla chyba během instalačního procesu, který se tímto nedokončil. Zkusil jsem tedy spustit instalaci znovu, tentokrát žádné odchozí spojení nebylo navazováno a i instalace proběhla bezproblémově.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí firewallu lze zabránit komunikaci s domovským serverem

Klepněte pro větší obrázek

Program se po úspěšné instalaci objeví s nabídce programů, pod zajímavým názvem „Microsoft Code Named Acrylic“.

Klepněte pro větší obrázek

Po spuštění se objeví hlavní editační plocha a několik rozházených paletek nástrojů.

Práce v prostředí programu

Při otevření nového dokumentu jistě zarazí nemožnost určit vlastnosti nového dokumentu, kterými jsou rozměry a rozlišení. Dodatečně však tyto parametry lze upravit volbou v hlavním menu: File - Document Setup.

Další věc, která možná někoho překvapí je absence postraních posuvníků. Místo toho jsou přítomny pouze souřadnicové osy. Pokud na ně najedeme myší, lze se tažením pohybovat po dokumentu. Pokud používáte myš s prostředním kolečkem, můžete snadno přibližovat a oddalovat pracovní plochu. V opačném případě se tato funkce skrývá pod tlačítky „+“ a „-„ numerické klávesnice.

Vrstvy

Program umožňuje pracovat s vrstvami, které jsou zde rozděleny na dvě základní skupiny, podle druhu kreslení. Buď se jedná o vrstvu vektorovou a nebo vrstvu rastrovou. Manipulace s vrstvami se provádí v pravé horní části pracovní plochy dokumentu, kde jsou poněkud nešikovně umístěny drobné ikonky, které nám umožňují vrstvy zamykat, schovávat, měnit jejich pořadí. Dále jsou zde tři tlačítka pro změnu vlastností vrstvy, pro vložení nové vrstvy a pro smazání vrstvy.

Nástroje pro práci s rastrovou vrstvou

Kreslicí nástroje při práci s rastrovou vrstvou jsou k dispozici v okně „Toolbox“. Nástroje, které máme k dispozici patří mezi základní, nějaké speciality bychom zde nenašli. Výjimku snad může tvořit nástroj pro snadné odstranění jevu červených očí, pomůcka pro klonování a nebo nástroj pro rozmazání, rozostření a zaostření barevných přechodů.

Okno „Paint Style“ slouží pro podrobné nastavení vybraného kreslicího nástroje. Můžeme zde ovlivnit vlastnosti používaného štětce, ukládat nové nastavení používaného štětce, lze určit způsob nanášení nové barvy, volit mezi souvislou barvou, barevným přechodem či nanášením textury (možnost nanášení textury ale nefungovala, místo ní se použila souvislá výplň jednou barvou).

Dále si můžeme zvolit ze 3 druhů barevných palet: HSL, RGB, CMYK a jako poslední je zde možnost si vytvořit a použít vlastní definované barvy.

Společně s oknem „Stroke/Brush list“ tvoří uvedené nástroje solidní základ pro tvorbu rastrové grafiky.

Klepněte pro větší obrázek

Pár tahů štětcem a bez většího snažení máte opravdu „originální“ pole s květinami

Práce s vektorovou vrstvou

Co nabízí Acrylic při práci s vektorovou vrstvou? Zmiňovat možnosti kreslení tří typů křivek je zbytečné, možnosti křivky rozdělovat, přidávat uzlové body a kreslení dalších geometrických tvarů by také mělo patřit k základům každého grafického vektorového programu. Ukážeme si tedy nejzajímavější část této oblasti, kterou jsou široké možnosti kreslení a nanášení různých tvarů pomocí štětce.

Nástroj „Freehand Pen“ umožňuje kreslit opravdu rozmanité a pozoruhodné objekty.

Klepněte pro větší obrázek

Nakreslíme-li křivku, podle nastavení se podle ní vytvoří požadovaný typ čáry

Klepněte pro větší obrázek

Lze samozřejmě kreslit prosté jednobarevné linie...

Klepněte pro větší obrázek

ale můžeme jej využít i pro daleko složitější objekty, které nám navíc nezaberou žádný čas navíc.
Pseudověneček z kopretin už vypadá mnohem lépe.

Klepněte pro větší obrázek

Množství textur je opravdu velké

Klepněte pro větší obrázek

Vytvoření takovéto smyčky je otázkou několik tahů štětcem s příslušnou texturou

Klepněte pro větší obrázek

Textura se mění přesně podle zakřivení křivky, jen v mezních případech dochází k nepřesnému zobrazení, které se nejčastěji projevuje při ostrém tvaru křivky

Naštěstí nejsme odkázáni jen na předem připravené styly, ale můžeme si vytvořit své vlastní, originální textury přímo v programu.

K vytvořeným objektům lze přidávat efekty (filtry), které jsou známé z jiných grafických programů. Můžeme tak například vytvářet stíny, přidávat šum, dále upravovat barvy, vytvořit reliéf nebo efekt skleněné mozaiky a mnoho dalších zajímavých efektů. Uvedené efekty jsou dostupné i pro objekty rastrové vrstvy.

Klepněte pro větší obrázek

Export

Pokud jsme vytvořili svojí kresbu, bude nás určitě zajímat, do jakého formátu ji lze exportovat. Acrylic podporuje několik formátů, především to jsou běžné formáty obrázků (tiff, jpg, bmp, gif, png), dále pak je zde možnost exportu do formátu eps, pdf a ai. Otevírat lze mimo uvedených typů i formát psd.

Jednou ze zajímavých, i když asi ne moc využitelných, možností, je i přímý export do html dokumentu, přičemž zde máme možnost vytvořit i jednoduché odkazy.

Co vytknout?

Pomalost, to je první věc, která vás při kreslení nemile překvapí. Dále by to byla špatná přehlednost, především co se týče správy vrstev a objektů. Při otevírání nového dokumentu bych uvítal možnost nastavení rozměrů a rozlišení. To, že symbol koše, který by měl sloužit pro odstranění objektů, pouze problikne, když na daný objekt v seznamu kliknete, by se dalo snad také přičíst momentálnímu stavu rozpracování produktu. Za zvážení by stála možnost skrývat (rozbalovat) malá okna, protože při menším monitoru je práce s takto nastavenými okny nepřehledná.

V současném stavu se jedná o zdařilý vektorový editor. Základní úpravy rastrových obrázků lze také provádět, ale do často zmiňovaných konkurentů má opravdu ještě daleko. Pokud jste ovšem uživatelé programu Adobe Illustrator (nebo podobných), máte zde k dispozici velmi zajímavou alternativu.

Diskuze (23) Další článek: Byla uvedena nová verze filmového přehrávače BSPlayer 1.30

Témata článku: Microsoft, Zajímavý efekt, Základní věc, Grafický objekt, Uvedený typ, Originální text, Základní efekt, CMYK, Brush, Editační program, Barevný efekt, Podobný objekt, Grafický efekt, Malé rozmazání, Křivka, Graf, Reliéf, Acrylic, Editační možnosti, Toolbox, Nejzajímavější část


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky