Acronis Privacy Expert Suite 8.0: absolutně čistý disk

Bezpečnost internetu je v dnešní době záležitost číslo jedna. Pro opravdové soukromí je ale třeba kvalitních nástrojů. Acronis Privacy Expert Suite patří mezi světovou špičku v tomto oboru. Kromě kompletní možnosti správy bezpečnosti systému nabízí především výbornou ochranu proti spyware a nevyžádaným špiónům.

Ochrana systému je dnes mezi uživateli na prvním místě v žebříčku důležitosti. I sebeopatrnější člověk se na internetu zákonitě setká se stránkami nebo aplikacemi obsahujícími spyware. Spyware je jedna z nejčastějších současných hrozeb a může uživateli v systému napáchat značný nepořádek. Ani spyware však není všechno. Proto se softwarové firmy v dnešní době uchylují spíše k obecnějším řešením, jakými jsou kompletní softwarové bezpečnostní balíky.

Jedním z méně známých, ale neméně kvalitních programů je i Privacy Expert Suite 8.0 od společnosti Acronis. Jeho základem je již zmiňovaný anti-spyware. Kromě něj však obsahuje ještě několik dalších nástrojů dokonale odstraňujících stopy jakéhokoliv špióna na vašem PC nebo nástroje pro pohodlnější procházení webového obsahu. Další obrovskou výhodou je spolupráce společnosti Acronis s českou firmou Zebra Systems, čímž je zajištěna kompletní lokalizace jak jednotlivých částí softwaru, tak dodávaného uživatelského manuálu.

Krok za krokem

Pokud se rozhodnete software nejdříve vyzkoušet, patnáctidenní testovací verze je volně ke stažení na internetových stránkách společnosti Acronis v České republice v sekci Download. Instalační balíček má velikost 26 MB.

Během samotného procesu instalace jsou nastaveny pouze základní možnosti práce s programem. Pokročilejší volby najdete po dokončení instalace a následném restartu systému přímo v aplikaci. Samotná instalace probíhá vcelku svižně a během dvou minut je Privacy Expert Suite připraven k použití. Ani po paměťové stránce není aplikace nijak zvláště náročná. Při standardním provozu si ukrojí asi 12 MB RAM, při testech a čištění asi 36 MB RAM. Tyto hodnoty se pohybují spíše v průměru.

Pokud jste si při instalaci zvolili možnost použití Pop-up blockeru Privacy Expert Suite, zpozorujete po restartu v systémové oblasti Windows dvě nové ikonky. Jedna reprezentuje právě zmiňovaný Pop-up blocker, druhá pak Spywarový štít.

Základem celého produktu je ale jakési ovládací centrum, k němuž se dostanete buď z kontextového menu systémových ikon nebo přes nabídku Start. Ovládací centrum má vzhled Ovládacích panelů Windows XP a je rozděleno do dvou základních kategorií Spyware a Privacy. Pokud přepnete vzhled do klasického zobrazení, získáte pohodlný přístup ke všem možnostem programu.

 

Vzhledy ovládacího centra

Široká nabídka

Protože možnosti balíku, jak můžete sami vidět na obrázku, jsou opravdu velké, podrobněji se zmíním jen o nejzajímavějších položkách. Tyto položky najdete nahoře na liště. Informace o tom, co jednotlivé ikony dovedou najdete po kliknutí ve stavovém řádku aplikace.

Všechny nástroje jsou provedeny ve formě jednoduchého průvodce. Kliknutím na ikonu tedy spustíte průvodce pro uvedenou akci, který napomůže se základní i pokročilou konfigurací. Položky, které si nepřejete odstranit, můžete odškrtnout i během samotného procesu skenování.

Spywarový štít

Základem celého produktu je kontrola systému na přítomnost spyware. Spywarový štít je rezidentní nástroj, který v reálném čase kontroluje příchozí soubory. Pokročilé možnosti ochrany proti spyware najdete po kliknutí na ikonu v systémové oblasti pod položkou Možnosti. Pokud chcete otestovat svůj počítač na přítomnost spyware, musíte kliknout na ikonu Spyware v sekci Rychlé úlohy v hlavním okně programu.

 

Nastavení Spywarového štítu

Samozřejmě jsou k dispozici i neustále aktualizované referenční soubory. Jejich název a popis najdete přímo v seznamu položek k aktualizaci.

 

Připravené aktualizace * výsledek skenování systému

Skartovač souborů

Je všeobecně známo, že pouhé uložení souborů do Koše nebo jejich vymazání z Koše ještě není zárukou jejich úplné destrukce. Programy pro obnovení smazaných dat totiž dokáží tyto soubory znovu najít a obnovit. Pokud však pracujete s diskrétními daty, je tento způsob počínání nebezpečný. Skartovač souborů je tak ideálním nástrojem právě pro vás. Dokonale a hlavně navždy odstraní nepotřebné soubory z disku. V průběhu si dokonce můžete zvolit algoritmus použitý při odstraňování.

 

Výběr souborů... * ...a skartovací metody

Drive Cleanser

Nástroj Drive Cleanser rozšiřuje možnosti Skartovače souborů. Na rozdíl od něj je ale určen pro kompletní vymazání disku nebo zvoleného diskového oddílu. Stejně jako v případě Skartovače jsou použity moderní algoritmy pro zajištění neobnovitelného odstranění zvolených dat.

 

Splash screen * hlavní okno komponenty

Program pro tvorbu bootovatelných nosičů

S předchozím nástrojem Drive Cleanser souvisí i Program pro tvorbu bootovatelných nosičů. Díky němu budete schopni vytvořit bootovatelné diskety a kompletně tak smazat jednotlivé diskové oddíly.

 

Úvodní okno komponenty * výběr bootovacího média

Nástroj pro čištění odkládacího souboru

Odkládací soubor (win386.swp ve Windows 95/98/Me nebo pagefile.sys ve Windows NT/2000/XP) používá systém jako jakousi další formu paměti. Ačkoliv si to uživatelé často neuvědomují, i odkládací soubor může obsahovat důvěrná data. Žádný standardní nástroj Windows však vyčištění odkládacího souboru neumožňuje. Proto je i na tuto akci třeba využít služeb Acronis Privacy Expert Suite. Odkládací soubor bude po každém spuštění systému vyčištěn od nepotřebných položek.

 

Aktivace nástroje pro čištění odkládacího souboru

Pop-up blocker

Pop-up blocker dokáže nahradit standardní blokování oken v Internet Exploreru. O schovaném vyskakovacím okně jste informování zprávou ve stavovém řádku prohlížeče. Samozřejmě, že i odchytávání reklamních oken je možné podrobněji nastavit. Pod položkou Blokované URL najdete poslední zachycená vyskakovaní okna. Často navštěvované stránky je možné rozdělit na Bílé a Černé URL adresy. Do Bílých adres uložte všechny stránky, které považujete za bezpečné a kde není třeba blokování reklamních oken. Naopak přesměrování na stránky uvedené v seznamu Černé adresy bude automaticky zastaveno.

 

Nastavení blockeru

Automatizace

Stejně jako u většiny programů této kategorie i Acronis Privacy Expert Suite obsahuje nástroj pro naplánování jednotlivých úkonů. Stačí jen v hlavním okně kliknout na zvolený úkon a následně na ikonu s hodinami v horní nástrojové liště. Pomocí spuštěného průvodce nastavíte automatický start nástroje. Pro potvrzení je třeba zadat uživatelské jméno a heslo.

 

Plánování kontroly * potvrzení heslem

Víme o všem

Abyste měli neustálý přehled o tom, co se s vaším systémem děje, jsou připraveny i nástroje pro logování jednotlivých činnosti programu. Logy jsou seřazeny v samostatném okně podle data a času spuštění jednotlivých komponent. Ke každé položce jsou navíc k dispozici konkrétnější informace zaznamenávající průběh a výsledek činnosti.

Komponenta pro zobrazení logu

Názvy dalších komponent už samy vypovídají o své činnosti. Jde většinou o drobnější úkony, které lze provést i systémovými nástroji. Acronis Privacy Expert Suite však tyto sdružuje do jednoho okna tak, abyste k nim měli vždy a za jakýchkoliv situací pohodlný přístup. Přidává navíc položky, které v systému nenajdete, ale pro ochranu vašeho soukromí jsou prakticky nezbytné.

Čistota nade vše

Možností, které Acronis Privacy Expert Suite 8.0 nabízí je opravdu mnoho a mnoho. Místy je však nastavení až příliš jednoduché a trocha podrobnosti by neškodila. Je-li pro vás ale důležitá bezpečnost a především soukromí, nemůžete neustále spoléhat na bezpečnost ověřených internetových stránek a portálů. V dnešní době už není nikde dost soukromí a o internetu to platí dvojnásob. A právě řešení společnosti Acronis se ukazuje jako jedna z nejlepších alternativ. Ačkoliv je název společnosti u nás ještě docela neznámý, tentokráte byla i přesto laťka nastavena opravdu hodně vysoko. Pokud jste si Privacy Expert Suite 8.0 vyzkoušeli a jste s ním spokojeni, kompletní balík lze koupit za 1 040 Kč ZDE.

Diskuze (21) Další článek: FBI provedla zátah na torrent tracker, který nabízel Pomstu Sithů před uvedením do kin

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Štít, Skartovače, Jednotlivé komponenty, Kompletní systém, Ovládací aplikace, Bílé místo, Připravený průvodce, Jednotlivé položky, Diskový oddíl, Spyware, Jednotlivý soubor, ABS, Pokročilý průvodce, Start Up, Acronis, Pokročilé odstranění, Systémový program, ČÍST, Kompletní vymazání, Priv, Reklamní balík, Jednotlivá adresa, Pagefile


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 12

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky