Acronis Disk Director Suite: pevný disk jako ze škatulky

Pokud na svém počítači provozujete několik operačních systémů nebo si data jen odkládáte na speciální disk, rozhodně budete dříve či později potřebovat správce diskových oddílů. Co nabízí a proč nevyzkoušet právě Disk Director Suite?
Acronis Disk Director Suite: pevný disk jako ze škatulky

Plusy a minusy
+ módy pro různě pokročilé uživatele
+ jednoduché ovládání
+ kompletní česká lokalizace

- místy až příliš jednoduchý
- absence signalizace aktivovaného
  OS Selectoru

V dobách, kdy měly nejmodernější pevné disky kapacity řádově v jednotkách gigabajtů, byly nástroje pro správu disků a diskových oddílů prakticky bezvýznamné. Takový komfort, aby si na dvougigový disk uživatel instaloval několik operačních systémů, si mohl dovolit opravdu jen málokdo. Doba však již pokročila, z dvougigových se staly disky dvousetgigové a přítomnost několika operačních systémů už není žádnou novinkou.

Související odkazy

Slovník
download
FAT
linux
NTFS
partition
virus

K pokročilým možnostem je ale třeba také kvalitního softwaru pro správu celého disku. Dnes již legendou oboru je aplikace Partition Magic. Jde o velice výkonný nástroj, ale bez konkurence trh nepostupuje dopředu. A pokud mluvím o konkurenci, mám pak na mysli jak po stránce funkční, tak cenové. Jednou z dalších vynikajících aplikací, díky níž lze jednoduše a hlavně bezpečně spravovat místo na pevném disku, je Acronis Disk Director. Aktuální verze má pořadové číslo devět.

Který chceš?

Před nástupem softwaru, jakým je Partition Magic nebo Disk Director byla správa, dělení a přeskupování volného místa na disku spíše záležitostí profesionálů. Ačkoliv se ani dnes naprostým laikům nedoporučuje hazardovat a zkoušet, co software s diskem dovede, je pohodlnost správy na úplně jiné úrovni. Pokud jste alespoň středně pokročilí v poznatcích o tom, co daná aplikace dokáže, je možné se okamžitě pustit do práce.

Acronis se snaží co nejvíce uživateli netradiční způsob práce s počítačem co nejvíce zpříjemnit a zpřístupnit. V podstatě se skládá ze dvou hlavním nástrojů. Prvním je Acronis OS Selector. Díky Selectoru bude bootování a výběr operačního systému naprostou hračkou. Samozřejmě nejde jen o bootování. Abyste zabránili nechtěnému vyzrazení soukromých dat, jakýkoliv disk lze uložit pod heslo. Kromě klasické ochrany operačním systémem tak bude třeba ještě jedno heslo a úroveň zabezpečení se prudce zvýší.

Hlavní okno Acronis OS Selector

Zaheslováním ale zdaleka nekončíme. Acronis OS Selector nabídne spoustu možností, jak operační systém bootovat. V nastavení také lze některé z diskrétních jednotek ostatním uživatelům skrýt. Pokud jste po havárii počítače, možná se bude hodit přiřazení adresářů resp. souborů asociovaných s operačním systémem. Takto lze jednoduše a hlavně rychle vrátit systém do původního stavu bez složitého editování konfiguračních souborů. Nikdy však nezapomínejte na to, že je třeba mít Acronis OS Selector aktivovaný (menu Nástroje – Aktivovat). Pokud jej zapomenete zapnout, automaticky nabootuje výchozí operační systém a můžete tak lidem používajícím stejný počítač přichystat nemilé překvapení. A právě zde bych si dovolil přidat trochu kritiky. Celou dobu práce v systému nemá uživatel přehled o tom, zda se mu při příštím spuštění objeví bootovací tabulka nebo ne. Malá ikona v systémové oblasti Windows signalizující aktivovaný či deaktivovaný OS Selector by jistě neškodila.

 

Nastavení programu * podrobnosti o disku

Pokud chcete mít bootování systému pevně pod kontrolou, pak je Acronis OS Selector velice kvalitní volbou. Nejenže se zbavíte nepřehledného klasického boot menu operačního systému Windows, ale navíc získáte ochranu před boot viry a přímo z boot menu také možnost ovládat základní vlastnosti všech instalovaných operačních systémů. Používáte-li na svém počítači některý z alternativních zaváděcích nabídek (např. Linuxové LILO apod.), lze samozřejmě instalaci Acronis OS Selectoru odmítnout. K dispozici je i kompletně lokalizovaný soubor nápovědy včetně řešení problémů online.

Jeden pro tebe, druhý pro mě

Druhým a mnohem lépe funkčně vybaveným nástrojem je Acronis Disk Director. Právě tento balíček nástrojů umožní všechny operace, které jsem zmiňoval už na začátku dnešní recenze. Hlavní okno se od konkurence prakticky neliší. V centrální části najdete seznam detekovaných disků včetně podrobnějších informací o jejich struktuře, v levé části pak možnosti práce s jednotlivými disky. Díky ose ve spodní části okna lze mít okamžitý přehled o umístění a velikostech jednotlivých oddílů.

Prvotní výběr módu

Acronis Disk Director nabízí dvě možnosti zobrazení. Prvním módem je Automatický. Práci v tomto módu doporučuji především začátečníkům. V levé části na nástrojové liště najdete jen nejzákladnější operace jako tvorbu, zvětšení, kopírování a obnovu diskového oddílu. Právě začínající uživatelé pak nejsou zmateni množstvím nástrojů. Do automatického módu se lze přepnout pomocí nabídky Zobrazení.

 

Vzhled okna v Automatickém a Manuálním módu

Přehozením aplikace do módu Manuální dostáváte k dispozici všechny dostupné nástroje. Začněme ale naprosto zásadními a základními dovednostmi. Těmito myslím výše zmiňované, které jsou v automatickém módu jedinými možnostmi správy disku. Jak tvorba, tak zvětšení, kopírování a obnova diskových oddílů jsou vyvedeny ve formě jednoduchých průvodců. Na jednu stranu je to možná dobře, především pak z hlediska bezpečnosti, na druhou stranu jsou tito průvodci ale až příliš „amatérským“ prvkem a pokročilému uživateli jen překáží. Většinu operací prováděných těmito průvodci ale najdete také v jiných částech okna, kde už není třeba procházet zdlouhavým procesem nastavování. Ale zpět k průvodcům. Jakmile nastavíte parametry, uloží se zvolená operace do paměti aplikace. Pamatujte ale, že dokud nestisknete ikonu odeslat s obrázkem šachovnicového praporku, žádná operace není potvrzena. Pokud pracujete s aktuálním oddílem, je ve většině případů nutný restart systému. Všechny plánované operace se provedou během příštího bootování Windows. Práci s ostatními oddíly zvládne Disk Director Suite přímo ze spuštěného systému.

 

Změna velikosti disku jako průvodce... * ...a manuální nástroj

Jednoduše k cíli

Druhou nástrojovou lištou jsou Operace. Zde už není třeba postupovat podle průvodce. Stačí zvolit oddíl, se kterým chcete pracovat a vybranou operaci. Následně pohodlně nastavíte parametry prováděné operace a potvrdíte stiskem tlačítka OK. Stejně jako u průvodců ale ani zde nebude operace provedena okamžitě. Aplikace opět vyčká na stisk tlačítka Odeslat. Před jakýmikoliv diskovými operacemi je doporučeno defragmentovat a opravit chyby. I toto je možná přímo z menu programu. Využity jsou k tomu externí nástroje, které jsou standardní součástí operačního systému Windows.

 

Nástrojový panel * kontrola disku

Pokud vám ani toto není dost a potřebujete se dostat až k samotné struktuře oddílů, jistě oceníte lištu Pokročilé. Z této nabídky například změníte písmeno přiřazené disku nebo jej skryjete tak, aby nebyl z ostatních oddílů přístupný. Pokud se chystáte instalovat nový operační systém, je přímo pro vás připravena funkce Konvertovat a Změna typu. První z nich pomůže změnit primární diskové jednotky na logické a naopak, druhá změnit typ jako jednu z posledních fází příprav na instalaci nového systému. V seznamu typů najdete více než sto různých možností. Od základních NTFS a FAT přes Linuxové diskové systémy až k naprosto ojedinělým položkám. Spíše už pro opravdové profesionály slouží nástroje pro změnu velikosti clusteru nebo editaci disku.

  

Typy diskových oddílů * změna velikosti clusteru * editace disku

Před jakoukoliv operací je důrazně doporučeno vytvořit si bootovací médium pro případ havárie. Jednoduše toho docílíte za pomoci nástroje pro tvorbu bootovatelných médií. Pokud nejste v instalacích příliš zběhlí a chystáte se umístit na disk nové Windows XP, máte štěstí. Jednou z výjimečných vlastností systému je kompletní průvodce instalací Windows XP.

Nápověda

To byl výčet většiny funkcí, které Acronis Disk Director uživateli nabízí. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jeho používání je opravdu jednoduché a intuitivní. S takovouto výbavou se může Disk Director bez větších problémů vyrovnat již zmiňovaným legendám. Situace je trochu odlišná, pokud jste opravdoví hračičkové a chcete si se svým diskem do detailu vyhrát. V tomto případě nejspíše sáhnete buď po některé z alternativ nebo alespoň doplníte Disk Director ještě další aplikací.

V jednoduchosti je krása

A protože většinu času mluvím o jednoduchosti, celý článek v tomto duchu také zakončím. Ačkoliv je někdy práce s programem až příliš jednoduchá, nikdy tato jednoduchost neublíží. Ba naopak! Ovládání je opravdu intuitivní a skoro bych se nebál program doporučit i méně zkušeným uživatelům. Fráze „skoro bych se nebál“ je ale na místě, protože operace, jakými je práce s disky, rozhodně není nic pro nezkušené uživatele. S každým posunutým místem totiž hrozí vysoké riziko ztráty dat a čím méně zkušeností máte, tím je toto riziko vyšší. Pro ostatní uživatele se hodí jednoduchá fráze: vyzkoušejte, neprohloupíte. Testovací verzi je možné po bezplatné registraci najít na domovských stránkách dodavatele v sekci Download.

Acronis Disk Director 9 CZ
nástroj pro správu pevných disků
dodavatel Zebra Systems s.r.o.
licence shareware
web http://www.acronis.com/homecomputing/products/diskdirector/
cena 1452 Kč
velikost instalátoru 34,2 MB

Diskuze (33) Další článek: Konečné specifikace nVidia GeForce 7800

Témata článku: Windows, Pevné disky, Pokročilý uživatel, Kompletní editace, První modem, Naprostá většina, Pokročilý průvodce, Lili, Pokročilá možnost, Příští spuštění, Pokročilý nástroj, Pokročilá práce, Lily, Bootovací médium, Stejný počítač, Centrální část, Diskový oddíl, Boot, Dirigent, Druhý typ, Zebra, Jednoduchý typ, Naprostý laik, Automatický nástroj, Vysoké riziko


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11