Acrobat.com: webová kancelář podle Adobe

Chcete vytvářet PDF dokumenty, mít po ruce 5GB úschovnu, sdílet váš desktop s přáteli, ovládat počítač na dálku a vést videokonference? Vyzkoušejte bezplatnou betaverzi Acrobat.com.

Adobe před týdnem spustil nový kolaborativní web Acrobat.com s celkem zajímavými službami pro sdílení, komunikaci a tvorbu v ještě slušivějším kabátku než u konkurence. Ačkoliv se jedná stále o betaverzi, která zklame uživatele Linuxu a zatím každého, kdo rád píše s diakritikou, přesto stojí za vyzkoušení.

Kolaboruji, kolaboruješ, kolaborujeme

Co se vlastně skrývá pod pojmem kolaborativní web v pojetí Adobe? Již před několika měsíci spustil Adobe webové úložiště Adobe Share s podporou veřejného i soukromého sdílení s ostatními uživateli. Acrobat.com je na Adobe Share postavený, právě na toto webové úložiště budete ukládat nejrůznější data, k prostému webovému disku ale přidává ještě velmi pěkně zpracovaný editor dokumentů s podporou importu z Microsoft Office 2007, konvertor dokumentů do PDF a profesionální a také nejužitečnější službu ConnectNow pro sdílení prakticky všeho – od vašeho hlasu po obraz vašeho monitoru. To vše získáte zadarmo a bez jediné reklamy, musíte si ale vytvořit speciální účet.

Klepněte pro větší obrázek
Stručné úvodní okno

Ale pěkně od začátku. Acrobat.com je betaverze, ke svému chodu bude potřebovat nejnovější verzi Adobe Flash Player 9 Update 3 (9.0.115.0 a vyšší) a podporu pro SSL, veškerá komunikace je totiž samozřejmě šifrovaná. Na Windows tyto podmínky splníte celkem snadno, s podporou alternativního Linuxu je to už horší. Adekvátní verzi Adobe Flash sice seženete bez problémů a nejinak je tomu v případě SSL podpory, beztak ale Adobe zobrazí varovné okno, že podpora je pouze experimentální a bohužel zatím nebudete moci vyzkoušet ConnectNow, ten totiž k chodu potřebuje doinstalovat ještě drobný doplněk. Já jsem ale nakonec na Linuxu (Fedora 8) nevyzkoušel zhola nic, jelikož mi Firefox po přihlášení k Adobe účtu vykouzlil chybovou hlášku a zhroutil se.

Acrobat.com je celý postavený na technologii Adobe Flash, která je sice multiplatformní, z výše uvedeného je však zřejmé, že tu přenositelnost zatím rozhodně nelze brát vážně. Dále tedy už budeme předpokládat, že používáte operační systém Microsoft Windows, na který Adobe myslel v první řadě.

Buzzword: Elegantní webový textový procesor...

Acrobat.com nabízí elegantní textový editor Buzzword. V angličtině má slovíčko „buzz“ mnoho významů od cirkulárky po šum, bzukot a fičák. Buzzword je opravdu tak trochu „fičák“, mezi webové editory, které povětšinou používají HTML, CSS a AJAX, totiž vnáší svěží vítr integrity. Vše je napsáno v „nerozbitném“ Flashi, vše funguje, má rychlou odezvu a nakonec to, na co se občas zapomíná – je to jednoduše velmi pěkné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam dokumentů; řadit je můžete podle mnoha kritérií, třeba i podle počtu stránek

Po přihlášení se ocitnete v přehledu svých dokumentů. Ty jste buď vytvořili rovnou na webu, mohli jste je ale také vložit ze svého počítače a nakonec v seznamu najdete i sdílené dokumenty, kdy vás jiný uživatel určil třeba za spoluautora. Seznam dokumentů můžete řadit podle nejrůznějších kritérií, ať už podle názvu nebo třeba poslední změny. Pokud budete importovat dokumenty ze svého počítače, musí to být buď čistý text (TXT), Microsoft Word 2003-2007 nebo RTF. ODF, který používá OpenOffice, zatím Buzzword nepodporuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní menu a vložený obrázek, u kterého snadno nastavíte obtékání textu

Samotný editor je na první pohled velmi jednoduchý. Na výběr máte pouze základní formátování, nastavení barvy písma, podkladu a výběr z několika málo fontů. Do textu ale můžete vložit i obrázek, seznam, tabulku a poznámku, což se výtečně hodí pro kolaboraci více uživatelů na jednom dokumentu. Taková poznámka se totiž zobrazí mimo text a především s uvedením jména třeba vašeho spoluautora, kterému se něco nelíbí. Dále nechybí možnost vložení hlavičky, zápatí, odkazu, konce stránky a několika desítek speciálních znaků od složených závorek po symboly měn a třeba německých přehlasovaných písmen.

... který má své mouchy

Buzzword na první pohled vypadá opravdu jednoduše ale použitelně. Bohužel zatím pouze na první pohled, jelikož jeho autoři z Adobe zapomněli na nemilou skutečnost, že více než polovina zeměkoule používá abecedu s národně specifickými znaky. Je to s podivem, ale všechna písma, tedy zatím sedm, znají pouze západoevropskou abecedu.

Díky absenci diakritiky je Buzzword tedy zatím pro českého uživatele téměř nepoužitelný. Naštěstí se ale jedná pouze o kosmetickou vadu, celá aplikace totiž jinak samozřejmě používá znakovou sadu Unicode, autoři pouze nenabídli některý z licenčně svobodných Unicode fontů. Pokud tedy budete psát text na české klávesnici, v editoru se místo diakritiky budou zobrazovat tečky, jakmile ale dokument uložíte třeba do PDF, vše bude už samozřejmě v pořádku a se všemi příslušnými národními znaky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Český dokument s poznámkami autorů a přiblížený text s návrhem korektury

Buzzword podporuje i korekturu, v nabídce je ale zatím pouze angličtina. Díky Flashi je vše velmi pěkné a opravy se zobrazí v přehledném roletovém menu. Celé strany textu zároveň můžete přibližovat a oddalovat, při malém zvětšení se ale bohužel vícero stránek nezobrazí na širokoúhlém monitoru vedle sebe, což je celkem škoda. Zoom je velmi kvalitní, pokud text přiblížíte, je velmi pěkně vyhlazený stejně jako v PDF prohlížeči.

Umí sdílet a pamatuje si vaše změny v dokumentu

Acrobat.com je kolaborační balík služeb, sdílení je tedy i páteří Buzzwordu. Ve spodní liště editoru máte přehled o tom, kdo zrovna dokument edituje, případně kdo si jej prohlíží. Zároveň jej můžete kdykoliv nastavit ke sdílení s libovolným množstvím dalších uživatelů, kteří mají svůj Acrobat.com účet. Vzhledem k tomu, že k identifikaci slouží poštovní schránka, můžete odeslat i e-mailovou pozvánku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení sdílení a práv, kdo právě edituje nebo čte dokument a časová osa s uloženými změnami dokumentu

Stejně jako v „kamenném“ textovém procesoru, můžete i v online dokumentu vyhledávat, Buzzword jej umí i vytisknout a nechybí ani funkce pro navracení změn v textu. Výborná práce s historií dokumentu patří k dalším dobrým vlastnostem každého kolaboračního balíku. Pokud vám tedy nebude stačit klasické „Undo/Redo“, stačí v dolní liště klepnout myší na antické torzo a zobrazí se bublina s časovou osou odpovídající  všem změnám v dokumentu, ať už jste je udělali vy nebo nějaký vámi určený spoluautor. Není to ale samozřejmě pouze seznam – stačí vybrat požadované datum změny dokumentu a Buzzword si stáhne odpovídající dokument. Pokud tedy budete s textem provádět příslovečné psí kusy, vše máte pod kontrolou a vždy si můžete otevřít tu nejstarší verzi.

Dokumenty lze nakonec ukládat na webové úložiště nebo stáhnout do vašeho počítače ve formátu Microsoft Word (DOC i DOCX), RTF, PDF a TXT.

Témata článku: Google, Web, Internet, Adobe, Unicode, Jednoduchá stránka, Media desktop, Kompletní ovládání, Kancelář, Adobe Acrobat, Německá klávesnice, Sdílený soubor, Share, Vložený obrázek, Jednoduché sdílení, Torzo, Bezplatná služba, Svěží vítr, Webová kamera, Ostatní majitelé, Stejné množství, Multimediální centra recenze, Redo, Drobný doplněk, Adobe Flash, Kancelářský počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky