Acer Veriton 3700G – pro zítřejší kancelář

Moderní kancelářské počítače dnes rozhodně neznamenají pomalé komponenty v nejlevnějším provedení. Důraz je kladen nejen na kvalitní výbavu, ale pochopitelně na jednoduchou správu počítačů a co nejjednodušší a tak nejrychlejší možnosti případných oprav.

Acer Veriton 3700G, který jsme mohli otestovat ještě v jeho předprodukčním vybavení, tak ukazuje zejména směr, kudy se budou vydávat příští kancelářské počítače. Výkonu má již na rozdávání a současně je to stále slušný kancelářský počítač, který budou mít správci počítačů v oblibě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled známe již ze současného Veritonu 3600GT, mechaniky jsou na výšku, stavové diodky jsou maskovány v namodralém pruhu pod vypínačem. Na čelní straně jsou také čtyři USB porty.

Klady a zápory
+ výkon
+ snadná montáž
+ malé rozměry
- hlučnější chladič
- nevyužit dvojkanálový přístup do paměti
- horší vkládání CD ve svislé poloze
Verze 3700G není rozhodně nějakým zcela novým modelem v nabídce Aceru. Ač se jedná o novinku, jde o další generaci modelu Veriton 3600GT. Vnější provedení je zcela identické. Počítač je tedy umístěn v kompaktní černošedé počítačové skříni s rozměry 34,5 x 10,1 x 41,5 cm, která jistě nebude svým vzhledem ostudou pracovního prostředí. Počítač je uzpůsoben pro práci ve svislé i vodorovné poloze a tak jej můžete pohodlně umístit na stůl či pod něj. Kryt počítače nabízí jednu 5,25 palcovou pozici pro optickou mechaniku a 3,5palcovou pozici pro disketovou mechaniku. Uvnitř je pak pochopitelně místo pro 3,5palcový pevný disk. Na čelní straně jsou pak k dispozici čtyři USB porty a audiokonektory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Otevření krytu jde bez šroubováku, ten není potřeba ani na mechaniky. Zadní strana s konektory.

Uvnitř počítače je vše precizně rozvrženo, důraz byl kladen zejména na snadnou montáž. Počítač lze otevřít bez šroubováku a současně mechaniky lze vyjmout bez nářadí. Stačí vyklopit blok s mechanikami, povolit páčku a mechanika jde ven.

Hlavní změnou mezi modely 3700G a 3600GT je vnitřní výbava. Zatímco předchozí model 3600GT zatím nabízí jen starší 2,8GHz procesor, novinka využívá procesory Pentium 4 Prescott v nové patici Socket T a základní deska jede na čipové sadě Intel 915G. Díky této čipové sadě je tak pevný disk připojen přes Serial ATA, integrovaná grafická karta podporuje DirectX 9 a případná doplňková grafická karta se připojí do PCI Express slotu. Pro rozšiřující karty je k dispozici jeden 1x PCI Express slot, dva tradiční PCI sloty a zmiňovaný 16x PCI Express slot pro grafiku. Přídavné karty ale nemohou mít plnou výšku, je nutné využít karty se sníženou výškou, výrobci s tím ale dnes již běžně počítají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mechaniky jde vyjmout třeba jen jednou rukou. V kleci drží jen pomocí západek, jejich výměna je tak jednoduchá.

V počítači byla instalována klasická paměť DDR 400, ač základní deska podporuje dvojkanálový přístup do paměti, obsazen byl jen jeden paměťový slot 512MB modulem. Tato chyba při sestavování počítače se pochopitelně projevila na paměťových testech, na druhou stranu prodejní verze Veritonu 3700G v zahraničí touto chybou netrpí a jsou osazovány dvěma paměťovými moduly. Proto to berme spíše jako chybu předprodukčního vzorku.

Instalovaným procesorem byl Pentium 4 3,2 GHz řady Prescott (1MB cache, 800 MHz FSB). Značné nároky tohoto procesoru na chlazení krotil masivní chladič s teplotní regulací otáček vyfukující vzduch otvory na zadní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chladič na procesoru fouká bokem ven ze skříně, při vyšší zátěži je hlučný. V počítači byl bohuže osazen jen jeden paměťový modul. Možnosti rozšíření - PCI a PCI Express na jedné desce.

Související odkazy

Slovník
cache
čipová sada
DirectX
komponenta
patice
PCI
procesor
slot
USB

Databáze znalostí
Podrobnější informace o
procesoru Windows 95/98

Výsledky 3D Marku

Katalog produktů
Grafické karty
Optické mechaniky
Pevné disky
Procesory
Základní desky

Také použitý zdroj o nabízeném výkonu 250 W nabízí regulaci otáček a chlubí se označením low noise. Je pravdou, že zdroj při práci neslyšíte, svou roli v tom hraje ale poměrně hlučný ventilátor na procesoru. Ten je sice teplotně regulován, takže při nízké teplotě procesoru má nízké a téměř neslyšné otáčky, jak se ale procesor zahřeje, dá o sobě již celkem pořádně vědět. Není nutné přitom procesor nějak výrazně zatěžovat. Jeho teplota vzroste rychle i při mírné kancelářské práci a brzy bude počítač docela slyšet. Hluk ventilátoru má navíc tu nepříjemnou vlastnost, že nemá konstantní úroveň, kvůli regulaci pulsuje a tak to nemůžete snadno podvědomě odrušit jako neměnný šum. Prescott se prostě zahřívá a počítač se musí hodně snažit, aby jej spolehlivě uchladil.

Křivé slovo nemůžeme říci na integrovanou grafiku. Pro kancelářské využití je plně dostačující a byť není v herních testech nějak extrémně rychlá, nabízí podporu DirectX 9. Musíme totiž myslet na to, že brzy nebude DirectX jen na hry, v roce 2006 by tu měl být následník Windows XP s označením Longhorn, který právě nabídne pokročilé uživatelské rozhraní s podporou DirectX 9. Ač tedy nebude integrovaná grafika stačit pořádně ani na dnešní hry, pro kancelářské využití bude platná i za několik let.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Specialitka podnikových počítačů -čidlo otevření krytu. Štítek předprodukčního vzorku.

Acer své počítače doplňuje i bohatým programovým vybavením. Operační systém Windows XP Prefessional je jistotou a mimo obligátních balíčků jako Power DVD, Acrobat Reader nebo časově omezený Norton Antivirus tu je také Acer Desktop Manager pro správu počítače, monitorování jeho stavu a ladění nastavení. Správci počítačového vybavení pak ocení Acer LANScope pro správu počítače v rámci počítačové sítě.

Acer Veriton 3700G na náš trh přijde v nejbližší době a testovaná konfigurace by měla stát 29 990 bez DPH. V této ceně je kromě počítače a programového vybavení i multimediální klávesnice a optická myš.

testy     Acer Veriton 3700G
3DMark2001 procesor Intel Pentium 4 3,2 GHz, 800 MHz FSB
1024x768 4206 čipová sada Intel 915G
3DMark03 operační paměť 512 MB
1024x768 1117 pevný disk 80 GB Seagate 5400 ot/min
procesor 466 grafika integrovaná na čipové sadě 82915G
PCMark2002 mechanika LG CD-RW/DVD GCC-4521B
procesor 5835 audio Intel High Definition Audio
paměť 6015 rozhraní 8× USB 2.0, 1× VGA, 5× audio, LAN, 1× COM, 1× LPT
disk 1220
PCMark04 síť (LAN) 10/100/1000 Mb/s
celkem 3818 rozměry (v × š × h) 34,5 × 10,1 × 41,5 cm
procesor 4520 operační systém      Windows XP Professional
paměť 3000 software Resource CD s ovladači a instalovaným softwarem (Acrobat Reader, Power DVD, NTI CD Maker, Acer Desktop Manager a další); Acer LANScope CD - správa počítače v rámci počítačové sítě; Norton Antivirus CD (časově omezená verze)
grafika 979
disk 4023
SiSoft Sandra příslušenství Multimediální klávesnice, optická myš
procesor 6824/2202/2816 cena vč. DPH 35 688 Kč
paměť 2292/2293 záruka 2 roky
disk 27MB/s zapůjčeno Acer Česká republika

Diskuze (7) Další článek: Sybase začne nabízet databázi pro Linux zdarma

Témata článku: Windows, Acer, Křivé slovo, Počítačový model, Instalovaný ovladač, Vnitřní výbava, Novinka Acer, Jet audio, KANCELAR, Doplňková výbava, Target, Nízká výška, Acer chlazení, Vybavený model, Kancelář, Optický disk, Instalovaný software


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní