Acer Veriton 3700G – pro zítřejší kancelář

Moderní kancelářské počítače dnes rozhodně neznamenají pomalé komponenty v nejlevnějším provedení. Důraz je kladen nejen na kvalitní výbavu, ale pochopitelně na jednoduchou správu počítačů a co nejjednodušší a tak nejrychlejší možnosti případných oprav.

Acer Veriton 3700G, který jsme mohli otestovat ještě v jeho předprodukčním vybavení, tak ukazuje zejména směr, kudy se budou vydávat příští kancelářské počítače. Výkonu má již na rozdávání a současně je to stále slušný kancelářský počítač, který budou mít správci počítačů v oblibě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled známe již ze současného Veritonu 3600GT, mechaniky jsou na výšku, stavové diodky jsou maskovány v namodralém pruhu pod vypínačem. Na čelní straně jsou také čtyři USB porty.

Klady a zápory
+ výkon
+ snadná montáž
+ malé rozměry
- hlučnější chladič
- nevyužit dvojkanálový přístup do paměti
- horší vkládání CD ve svislé poloze
Verze 3700G není rozhodně nějakým zcela novým modelem v nabídce Aceru. Ač se jedná o novinku, jde o další generaci modelu Veriton 3600GT. Vnější provedení je zcela identické. Počítač je tedy umístěn v kompaktní černošedé počítačové skříni s rozměry 34,5 x 10,1 x 41,5 cm, která jistě nebude svým vzhledem ostudou pracovního prostředí. Počítač je uzpůsoben pro práci ve svislé i vodorovné poloze a tak jej můžete pohodlně umístit na stůl či pod něj. Kryt počítače nabízí jednu 5,25 palcovou pozici pro optickou mechaniku a 3,5palcovou pozici pro disketovou mechaniku. Uvnitř je pak pochopitelně místo pro 3,5palcový pevný disk. Na čelní straně jsou pak k dispozici čtyři USB porty a audiokonektory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Otevření krytu jde bez šroubováku, ten není potřeba ani na mechaniky. Zadní strana s konektory.

Uvnitř počítače je vše precizně rozvrženo, důraz byl kladen zejména na snadnou montáž. Počítač lze otevřít bez šroubováku a současně mechaniky lze vyjmout bez nářadí. Stačí vyklopit blok s mechanikami, povolit páčku a mechanika jde ven.

Hlavní změnou mezi modely 3700G a 3600GT je vnitřní výbava. Zatímco předchozí model 3600GT zatím nabízí jen starší 2,8GHz procesor, novinka využívá procesory Pentium 4 Prescott v nové patici Socket T a základní deska jede na čipové sadě Intel 915G. Díky této čipové sadě je tak pevný disk připojen přes Serial ATA, integrovaná grafická karta podporuje DirectX 9 a případná doplňková grafická karta se připojí do PCI Express slotu. Pro rozšiřující karty je k dispozici jeden 1x PCI Express slot, dva tradiční PCI sloty a zmiňovaný 16x PCI Express slot pro grafiku. Přídavné karty ale nemohou mít plnou výšku, je nutné využít karty se sníženou výškou, výrobci s tím ale dnes již běžně počítají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mechaniky jde vyjmout třeba jen jednou rukou. V kleci drží jen pomocí západek, jejich výměna je tak jednoduchá.

V počítači byla instalována klasická paměť DDR 400, ač základní deska podporuje dvojkanálový přístup do paměti, obsazen byl jen jeden paměťový slot 512MB modulem. Tato chyba při sestavování počítače se pochopitelně projevila na paměťových testech, na druhou stranu prodejní verze Veritonu 3700G v zahraničí touto chybou netrpí a jsou osazovány dvěma paměťovými moduly. Proto to berme spíše jako chybu předprodukčního vzorku.

Instalovaným procesorem byl Pentium 4 3,2 GHz řady Prescott (1MB cache, 800 MHz FSB). Značné nároky tohoto procesoru na chlazení krotil masivní chladič s teplotní regulací otáček vyfukující vzduch otvory na zadní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chladič na procesoru fouká bokem ven ze skříně, při vyšší zátěži je hlučný. V počítači byl bohuže osazen jen jeden paměťový modul. Možnosti rozšíření - PCI a PCI Express na jedné desce.

Související odkazy

Slovník
cache
čipová sada
DirectX
komponenta
patice
PCI
procesor
slot
USB

Databáze znalostí
Podrobnější informace o
procesoru Windows 95/98

Výsledky 3D Marku

Katalog produktů
Grafické karty
Optické mechaniky
Pevné disky
Procesory
Základní desky

Také použitý zdroj o nabízeném výkonu 250 W nabízí regulaci otáček a chlubí se označením low noise. Je pravdou, že zdroj při práci neslyšíte, svou roli v tom hraje ale poměrně hlučný ventilátor na procesoru. Ten je sice teplotně regulován, takže při nízké teplotě procesoru má nízké a téměř neslyšné otáčky, jak se ale procesor zahřeje, dá o sobě již celkem pořádně vědět. Není nutné přitom procesor nějak výrazně zatěžovat. Jeho teplota vzroste rychle i při mírné kancelářské práci a brzy bude počítač docela slyšet. Hluk ventilátoru má navíc tu nepříjemnou vlastnost, že nemá konstantní úroveň, kvůli regulaci pulsuje a tak to nemůžete snadno podvědomě odrušit jako neměnný šum. Prescott se prostě zahřívá a počítač se musí hodně snažit, aby jej spolehlivě uchladil.

Křivé slovo nemůžeme říci na integrovanou grafiku. Pro kancelářské využití je plně dostačující a byť není v herních testech nějak extrémně rychlá, nabízí podporu DirectX 9. Musíme totiž myslet na to, že brzy nebude DirectX jen na hry, v roce 2006 by tu měl být následník Windows XP s označením Longhorn, který právě nabídne pokročilé uživatelské rozhraní s podporou DirectX 9. Ač tedy nebude integrovaná grafika stačit pořádně ani na dnešní hry, pro kancelářské využití bude platná i za několik let.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Specialitka podnikových počítačů -čidlo otevření krytu. Štítek předprodukčního vzorku.

Acer své počítače doplňuje i bohatým programovým vybavením. Operační systém Windows XP Prefessional je jistotou a mimo obligátních balíčků jako Power DVD, Acrobat Reader nebo časově omezený Norton Antivirus tu je také Acer Desktop Manager pro správu počítače, monitorování jeho stavu a ladění nastavení. Správci počítačového vybavení pak ocení Acer LANScope pro správu počítače v rámci počítačové sítě.

Acer Veriton 3700G na náš trh přijde v nejbližší době a testovaná konfigurace by měla stát 29 990 bez DPH. V této ceně je kromě počítače a programového vybavení i multimediální klávesnice a optická myš.

testy     Acer Veriton 3700G
3DMark2001 procesor Intel Pentium 4 3,2 GHz, 800 MHz FSB
1024x768 4206 čipová sada Intel 915G
3DMark03 operační paměť 512 MB
1024x768 1117 pevný disk 80 GB Seagate 5400 ot/min
procesor 466 grafika integrovaná na čipové sadě 82915G
PCMark2002 mechanika LG CD-RW/DVD GCC-4521B
procesor 5835 audio Intel High Definition Audio
paměť 6015 rozhraní 8× USB 2.0, 1× VGA, 5× audio, LAN, 1× COM, 1× LPT
disk 1220
PCMark04 síť (LAN) 10/100/1000 Mb/s
celkem 3818 rozměry (v × š × h) 34,5 × 10,1 × 41,5 cm
procesor 4520 operační systém      Windows XP Professional
paměť 3000 software Resource CD s ovladači a instalovaným softwarem (Acrobat Reader, Power DVD, NTI CD Maker, Acer Desktop Manager a další); Acer LANScope CD - správa počítače v rámci počítačové sítě; Norton Antivirus CD (časově omezená verze)
grafika 979
disk 4023
SiSoft Sandra příslušenství Multimediální klávesnice, optická myš
procesor 6824/2202/2816 cena vč. DPH 35 688 Kč
paměť 2292/2293 záruka 2 roky
disk 27MB/s zapůjčeno Acer Česká republika

Diskuze (7) Další článek: Sybase začne nabízet databázi pro Linux zdarma

Témata článku: Windows, Acer, Počítačový model, Target, Křivé slovo, Optický disk, Doplňková výbava, Instalovaný ovladač, Acer chlazení, Kancelář, Instalovaný software, Novinka Acer, Nízká výška, Vybavený model, Vnitřní výbava, Jet audio


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky