Acer na poli kapesních počítačů: Neradno jej přehlížet!

Acer uvádí další informace o nové řadě kapesních počítačů založených na platformě Pocket PC. Nalákat vás můžu na nový procesor XScale s frekvencí 400 MHz, displej s podporou 16bitové barevné hloubky, slot pro paměťové karty, rozšiřující moduly a mnoho dalších vylepšení.

Acer nemá na poli kapesních počítačů žádné zkušenosti ani vyhlášené jméno. V poslední době jsme však svědky velkého boomu malých výrobců, kteří v kapesních počítačích vidí zlatý důl. Můžeme se tak těšit na ještě menší, výkonnější, hezčí a hlavně levnější přístroje určené pro práci i zábavu. Acer se po testech s platformou Palm (hezký i vybavený model n10) vrhl do nabitého světa Pocket PC. Zde chce zabodovat se svou řadou n20, čítající dva modely n20 a n20w.

Stříbrná se nosí

Šasi přístroje je vyvedeno v klasické stříbrné barvě, po této stránce se inovací od výrobců asi nedočkáme. Všichni výrobci se snaží, aby právě ten jejich model vypadal exklusivně, representativně, kvalitně a tento úkol zvládá nejlíp právě stříbrná barva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čelní straně dominuje 3,8“ TFT displej respektující klasické Pocket PC rozlišení 320 × 240 obrazových bodů, ty rozlišují 16bitovou barevnou hloubku. Pod ním jsou opět známá „Pocket PC tlačítka“ včetně několika směrového tlačítka uprostřed. Mnohem více mne však zaujala – a nepopírám že i potěšila – přítomnost skrolovacího tlačítka na levé straně přístroje. Při čtení elektronických knih, internetových stránek či delších dokumentů je takové kolečko opravdu neocenitelné – dovolil bych si srovnání s kolečkem na počítačové myši. Výrobci konečně začínají myslet i na ovládání jednou rukou.

Za výbornou považuji myšlenku výměnných akumulátorů – ne každý výrobce uzná, že jeho PDA bude jednou potřebovat nový akumulátor, nebo že si majitel koupí dvě baterie pro delší cesty (že COMPAQu?)?

Klepněte pro větší obrázek
Paměťový slot pro MemorySticky.
Klepněte pro větší obrázek
A zde se vkládají výměnné akumulátory.

Hrubá síla!

Srdcem obou modelů je nový procesor ze stáje Intel s názvem XScale tepajícím na opravdu úctyhodné frekvenci 400 MHz. Ještě před nedávnem jsme počítače s procesory na této frekvenci kupovali za několik desítek tisíc. Vzpomínáte? Není to tak dávno…

Pocket PC si však tuto frekvenci zaslouží (nebo potřebují?), i StrongARM SA-1110 na 206Mhz má v dnešních kapesních PDA velmi často plné ruce práce. Těším se na první testy a první skutečná PDA na tomto procesoru, vždyť hrubou sílou je nový XScale dvakrát rychlejší! Nenechejme se však rozhýčkat – realita může být úplně jinde.

Z dalšího železa jmenujme flash ROM paměť o kapacitě 32 MB, které dnešnímu Pocket PC 2002 bohatě stačí (Budou však stačit i do budoucnosti? Pro nový operační systém od Microsoftu?). Integrovaná paměť má dnes již neoslňující velikost 64 MB. To je pro dokumenty či internetové stránky kapacita více než dostatečná, přijdou-li však na řadu multimédia (obrázky, hudba v MP3, video…), je 64 MB málo. O to víc potěší přítomnost paměťového slotu pro fialové žvýkačky Memory Stick od Sony. Škoda jen vyšší ceny tohoto paměťového média. Jestliže se vám Memory Stick nelíbí, nebo vlastníte-li digitální fotoaparát užívající jiné karty, bude k dostání pro model n20 i rozšiřující kabátek se sloty Compact Flash i PCMCIA.

Jako vejce vejci

Oba přístroje jsou po stránce vzhledu téměř shodné. Rozdílů není mnoho, avšak o to jsou významnější. Model n20w obsahuje v základní výbavě modul pro komunikaci v sítích Wi-Fi standardu 802.11b. To majiteli umožňuje být připojen ve firemní síti odkudkoli v dosahu sítě. Mnoho odborníků přikládá této technologii velkou budoucnost, třeba v Londýně vznikla síť pro veřejný přístup k internetu bez drátů. V USA či Kanadě se pro síťování počítačových sítí dráty už vůbec nepoužívají, často jsou síťovány celé prostory škol, což umožní studentům dostat se s notebookem či právě s Acer n20w odkudkoli k internetu, intranetu, poště a mnoha dalším službám.

Nechvalně známá vlastnost Wi-Fi – energetická náročnost – se projevila v dalším rozdílu mezi oběma modely, a to kapacitě baterie a následných proporcích přístrojů. Štíhlejší n20 s Li-Pol akumulátorem o kapacitě 1000mAh měří do tloušťky opravdu příjemných 12,9 milimetrů. Kapacita baterie n20w je dvojnásobná, tedy úctyhodných 2000mAh, s ní však n20w ztloustl o téměř sedm milimetrů – na necelé dva centimetry.

Klepněte pro větší obrázek
Rozšiřující kabátek se sloty Compact Flash a PCMCIA.
Klepněte pro větší obrázek
Acer v kolébce.

Konkurence nespí…

Oba modely vypadají opravdu nadějně a je znát, že Acer jen nedohání mnohem známější a zkušenější konkurenci, ale přichází i s vlastními nápady. Konkurence však nespí a jak jsem se zmínil v úvodu, objevuje se stále více nadějných projektů. Z konkurence, která se může pochlubit novým procesorem XScale můžeme jmenovat známý Fujisu-Siemens LOOX, Toshiba e550G či Hitachi NPD-10JWL. Bohužel, Acer zatím neuvedl žádné bližší informace o ceně či období uvedení na trh. Doufám, že distribuční kanály Aceru nevyhnou České republice.

Diskuze (5) Další článek: Mozilla 1 je venku!

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Acer, Výměnný akumulátor, Memory Stick, Zlatá barva, Škola paměti, Integrovaná paměť, Levá ruka, Pocket, Nero, Stříbrná barva, Výměnná síť, Velká náročnost, Plné nabití, Compact, Kapesní počítač, Konkurence, Shodná barva, Zlatý důl


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment