Acer Iconia Tab W500: tablet netbookem

Na trhu se objevil nový hybridní tablet, který sice na první pohled vypadá jako běžný netbook, ale když nepotřebujete klávesnici, můžete se jí snadno zbavit.

Na Živě.cz jsme vám přinesli recenzi notebooku Acer Iconia, který byl vybaven dvěma displeji a neobsahoval žádnou klávesnici kromě té virtuální. Tentokrát Acer představil trojici tabletů Iconia Tab A100, A500 a W500, přičemž my se zaměříme pouze na poslední zmíněný model.

Modely s označením A totiž obsahují mobilní operační systém Android, takže jejich recenze jistě brzy naleznete na naší Mobilmanii. Acer Iconia Tab W500 je ale klasickým tabletem s Windows 7, který lze navíc v případě potřeby proměnit na netbook. Nejedná se však o žádnou otočnou konstrukci jako v případě Inspironu Duo od Dellu a podobně.

Acer Iconia Tab W500: kdo chce klávesnici mít, dok si vždy najde

Konvertibilní tablety, které lze využít coby tablet i netbook zároveň, jistě všichni známe. Acer Iconia Tab W500 jde ale v tomto případě jiným směrem. Jedná se především o tablet, který lze osadit do doku s klávesnicí. Absence klávesnice tak snižuje hmotnost i tloušťku, připojíte jí totiž pouze, když to budete skutečně potřebovat.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče hardwarových parametrů, Acer Iconia Tab W500 má 10,1" displej s rozlišením 1 280 × 800, který je pochopitelně dotykový a to i s podporou multitouch technologie. Veškerý hardware se kromě rozšiřitelných portů nachází uvnitř tohoto tabletu. Základem je nový hybridní čip APU od AMD, konkrétně dvoujádrový AMD C-50, který pracuje na frekvenci 1 GHz a výkonově je postaven proti Atomu, z čehož můžete usuzovat jeho možnosti. Oproti Atomu však nabízí výhodu v podobě výkonnějšího grafického čipu na stejném kusu křemíku jako procesorová jádra.

Klepněte pro větší obrázek

Obsahuje totiž AMD Radeon HD 6250 s 80 stream procesory, který zvládne bez problému akcelerovat i video ve vysokém rozlišení Full HD (1 920 × 1 080). Díky podpoře technologie DirectX 11 si poradí i s nejnovějšími hrami, ale rozhodně neuvažujte o vysokém rozlišení nebo vysokých detailech.

K dispozici jsou 2 GB operační paměti DDR3 a operační systém Windows 7 je nainstalován na menším 32GB SSD. Tato kapacita sice pro instalaci tohoto systému bohatě postačuje, pokud však postupně dojde k instalování aktualizací a dalších programů, můžete již brzy narazit na nedostatek prostoru, především pak v kombinaci s dalšími systémovými procesy (hibernace, obnovení systému).

Porty na tabletu i na doku

Většina konektorů a portů se nachází přímo na tabletu, ale dok za příplatek poskytuje ještě další rozšíření. Acer Iconia Tab W500 disponuje HDMI výstupem pro připojení externí obrazovky, USB portem, čtečkou SD karet i WiFi nebo Bluetooth. Samotný dok obsahuje kromě připojovací USB portu jeden ethernet a přídavné dva USB porty. Pro videokonference je připravena i webkamera.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice je sice rozměrná, ale některé klávesy (například směrové šipky) jsou výrazně zmenšeny. Pro práci bez myši jistě využijete i ovládací trackpoint. Naklápění je možné pouze v určitém rozmezí, na zavření podobně jako u netbooků tak částečně zapomeňte. Acer ale nabízí řešení v podobě sklopení připojovací části s možností položit tablet na tento dok, přičemž vše je k sobě částečně přichyceno magnety a dodatečným zajištěním. Na videu se můžete podívat, jak krkolomně tento přechod vypadá.

Rozměry tabletu jsou 27,5 × 19 × 1,595 cm a hmotnost činí 950 g. Dle tvrzení je na tom výdrž oproti jiným Windows 7 tabletům poměrně dobře, mělo by se jednat přibližně o čtyři až šest hodin na jedno nabití.

 

Klepněte pro větší obrázek

Acer nabízí i svůj dodatečný dotykový software Acer Ring, který představil již u dvoudisplejového notebooku. Pomocí různých gest nabízí v některých případech rychlejší ovládání aplikací, nebo jejich spouštění.

V prodeji již v dubnu

Acer Iconia Tab W500 bude v prodeji od 8. dubna za 449 liber (přibližně 16 000 Kč s DPH) a samotný dok za 90 liber (3 000 Kč s DPH). Pokud budete chtít trochu ušetřit, můžete si pořídit komplet za 529 liber (přibližně 18 500 Kč s DPH). Verze s podporou 3G se na trhu objeví až v květnu, a to za cenu 579 liber (přibližně 20 000 Kč s DPH).

  • Displej: 10,1" (1 280 × 800), LED, lesklý
  • Procesor: dvoujádrový AMD C-30, 1 GHz
  • Grafický čip: AMD Radeon HD 6250 v procesoru
  • Operační paměť: 2 GB DDR3
  • SSD: 32 GB
  • Výbava: WiFi, čtečka paměťových karet, webkamera, USB 2.0, HDMI, na doku USB a ethernet port
  • Rozměry, hmotnost: 27,5 × 19 × 1,595 cm, 950 g
  • Výdrž baterie: 4 až 6 hodin
  • Cena, OS: od 449 liber (přibližně 16 000 Kč s DPH), Windows 7

I když se jedná o zajímavý přístroj, za poměrně vysokou cenu nenabízí výraznou přidanou hodnotu. Klávesnice v podobě doku by mohla být spíše bezdrátová, ale vzhledem k dodatečnému ethernet portu to však není možné. Hodí se však pro ten případ, kdy by tento tablet byl vaším hlavním počítačem.

Klepněte pro větší obrázek

Pro náročnější použití se však jistě hodí možnost připojit klasickou klávesnici do USB portu, kterou Windows 7 jistě bez problému rozpoznají a nainstalují. Přes Bluetooth je pak možné snadno provozovat i myš.

Video

Diskuze (16) | Nejlepší program pro vytvoření FTP serveru

Témata článku: Hardware, Tablety, Acer, Klávesnice k tabletu, Hardwarové parametry, Acer Iconia, ICO, Dotyková čtečka, USB Wifi, Porta, Zajímavý přístroj, Systémový proces, Tab, Port, Libra, Nejnovější hra, Výrazný nedostatek, Směrová šipka, USB klávesnice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší