Acer Iconia: dva displeje a žádná klávesnice

Na oficiálním představení nových produktů Aceru se objevil i notebook, který je vybaven dvěma dotykovými displeji. Jeden z displejů tak nabízí virtuální klávesnici i multimediální prvky.

Nedávno jsme uvedli článek o speciálním „tabbooku“ Libretto W105 od Toshiby, který sice na první pohled vypadá jako velmi malý notebook, po otevření na vás však zazáří dva malé 7" displeje.

Podobně se nechala inspirovat i společnost Acer, která představila nové zařízení s názvem Iconia, které obsahuje rovněž dvojici displejů. Tentokrát se však nejedná o kapesní zařízení, ale o velký notebook pro běžnou práci.

Acer Iconia: tlačítka nehledejte

Takzvaný „touchbook“ Iconia obsahuje dvojici 14" displejů s rozlišením 1 366 × 768 (16:9) s LED podsvícením (Acer CineCrystal), které jsou vybaveny zesíleným povrchem „Gorilla Glass“. Oba displeje podporují multitouch technologii, jsou tak kapacitního charakteru. Na rozdíl od ostatních zařízení podobného typu však zvládne až pět dotyků současně, čehož se využívá pro snazší ovládání a spouštění nabídek a funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř se ukrývá dvoujádrový procesor Intel Core i5-480M, Core i5-560M nebo Core i5-580M, které sice všechny pracují na frekvenci 2,66 GHz, liší se ale maximální frekvencí při využití Turbo Boost technologie, která je 2,93 GHz, 3,2 GHz a 3,33 GHz u nejvyššího modelu. Tyto procesory obsahují integrovaný grafický čip Intel HD (DirectX 10), který zvládne akcelerovat HD video (MPEG-2, VC-1, AVC) i HDCP ochranu přes HDMI. Omezení je pouze v nabídce rozlišení, ta je u VGA výstupu 2 560 × 1 600, v případě HDMI pak pouze 1 920 × 1 200.

Klepněte pro větší obrázek

Zvolit lze až 4 GB operační paměti DDR3 (dva sloty umožňují maximálně 8 GB) a pevný disk může mít kapacitu 320 GB, 500 GB, 640 GB nebo 750 GB.

Výbava zahrnuje WiFi, Bluetooth 3.0, gigabitový ethernet a za příplatek i 3G. Nad hlavním displejem je umístěna webkamera Acer Crystal Eye s rozlišením 1 280 × 1 024, která umožňuje využít kvalitnější videopřenos například pomocí programu Skype v rozlišení 640 × 480. O relativně kvalitní zvuk se starají integrované reproduktory s certifikací Dolby, nechybí ale možnost připojení externích reproduktorů a sluchátek včetně dodatečného mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Acer Iconia má dva USB 2.0 porty a jeden rychlý USB 3.0 port. Rozměry jsou 34,7 × 24,85 × 1,9-3,19 cm, přičemž hmotnost s dodávanou čtyřčlánkovou baterií je 2,8 kg. Výdrž je maximálně tři hodiny, a to je pouze teoretická hodnota. Zařízení tak není moc vhodné na přenášení, hodí se především jako náhrada desktopu. Tedy pokud si dokážete zvyknout na dotykovou virtuální klávesnici.

Klávesnice na dotek

Acer Iconia obsahuje předinstalovaný operační systém Windows 7, který obstarává oba displeje, spodní však slouží především pro ovládání a psaní. Pokud položíte obě ruce na spodní displej, automaticky se zobrazí dostatečně velká virtuální klávesnici s virtuálním touchpadem a hlavně spousta multimediálních tlačítek. Spodní displej lze samozřejmě využívat i jako rozšířený, při práci s dokumentem nebo webem lze tak mít obsah na obou displejích, přičemž vše můžete ovládat dotykem. Hlavní smysl je ale použití spodního displeje k ovládání a interakci.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici je i řada pomocných rozhraní, mezi které patří například Acer Ring (kulaté výběrové menu). Celý dotykový displej totiž slouží zároveň jako multidotykový touchpad, lze tak využívat i různá gesta pro ovládání aplikací. Výhodou jsou různé skiny pro klávesnici i prostředí, včetně nastavení velikosti různých prvků. Nechybí ani rozpoznávání psaného písma a dle prvních ohlasů tato technologie funguje na Iconii překvapivě dobře i při psaní prstem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Pro pohodlný poslech hudby při přehráván filmů slouží i multimediální rozhraní clear.fi, které je součástí systému.

Za výjimečnost si připlatíte

Acer Iconia je v základní konfiguraci v prodeji za 1 499 liber (přibližně 45 000 Kč s DPH) a v prodeji by se měl objevit 15. ledna. Toto zařízení však nelze porovnat s klasickými notebooky, jde totiž vlastním směrem. Zda si najde oblibu u větší skupiny uživatelů lze asi pravděpodobně vyloučit, představuje však zajímavý koncept, který se v budoucnu možná bude stále více rozšiřovat.

  • Displej: dva 14" (1 366 × 768), LED
  • Procesor: Intel Core i5-480M/560M/580M (2,66 GHz)
  • Grafický čip: Intel HD v procesoru
  • Operační paměť: až 4 GB DDR3 (8 GB)
  • Pevný disk: 320 GB, 500 GB, 640 GB, 750 GB
  • Výbava: WiFi, 2 × USB 2.0, 1× USB 3.0, webkamera, Bluetooth, ethernet, VGA, HDMI
  • Rozměry, hmotnost: 34,7 × 24,85 × 1,9-3,19 cm, 2,8 kg
  • Baterie, výdrž: čtyřčlánková (44 Wh), 3 hodiny
  • Cena: od 1 499 liber, Windows 7 Home Premium 64bit

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Psaní na virtuální klávesnici bez tlumení dopadu jednotlivých stisků asi nebude to pravé pro vaše prsty, na častější psaní tak bude jistě vhodnější klasická klávesnice. Možnosti dotykové technologie jsou sice velké, u rozměru notebooků se však jedná spíše o technologickou ukázku možností, které najdou použití především u specifických oblastí.

Video

Na tomto videu se můžete podívat, jak Acer Iconia vypadá a jak lze prostředí ovládat pomocí dotykových displejů a gest:

Diskuze (16) | První záplaty pro Internet Explorer 9

Témata článku: Hardware, Notebooky, Klávesnice, Acer, ICO, Virtuální klávesnice, Virtuální procesor, Jednotlivý stisk, Gorilla Glass 4, Klasická klávesnice, Multidotykový touchpad, Acer Iconia

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší